433 роки тому вийшла у світ перша українська читанка
«Буквар» Івана Федорова — саме так його називають історики — був надрукований 18 червня 1578 року в Острозі. Резиденція князів Острозьких у XVI столітті була центром освіти, науки, мистецтва в тогочасній Речі Посполитій, тут працювали відомі вчені, функціонувала слов’яно-греко-латинська академія. Можливо, тому сюди приїхав і попросився на службу до князя Іван Федоров, відомий нам як першодрукар. На початку 1575 року він жив в с. Дермань, а наприкінці 1576 р. прибув до Острога. На той час у місті вже була збудована друкарня та привезене потрібне обладнання для неї. Острозьку академію та друкарню було засновано одночасно як єдиний освітній комплекс. В академії були викладачі, які могли бути авторами, редакторами та коректорами книг, а друкарня мала видавати їхні твори та посібники для колегії. При навчальному закладі була також і початкова школа, де мали змогу отримувати освіту найменші учні. Можливо, саме тому першим виданням Острозької друкарні і був Буквар. Це був передрук львівського «Букваря» (1574 р.), але доповнений першою граматикою, тому острозький «Буквар» часто називають Читанкою. Книга складалася з трьох частин: Грецько-старослов’янської книги для читання, власне Букваря та Сказання чорноризця Храбра «О писменах». Грецько-старослов’янська книга для читання була призначена для удосконалення навиків читання грецькою мовою. На титульному аркуші «Букваря» надрукована коротка передмова, у якій зазначено, що в Острозі з ініціативи князя К.-В. Острозького відкрито школу «научения ради детского», зібрані вчителі, відкрито друкарню, і що ця книга, надрукована «по руськи Аз Буки» та «по грецькі Альфа Віта», призначена для навчання дітей. Саме у передмові до Острозького Букваря вперше згадується Острозька академія. Лише «Букварем» Іван Федоров не обмежився — у книжечці вміщено ще декілька невеликих розділів, присвячених вивченню граматики. Також у Букварі надруковано було молитви двома мовами — грецькою та церковнослов’янською. Унікальність цього видання підтверджує той факт, що книга перевидавалась десятки разів упродовж останніх століть і стала зразком для написання інших букварів. Можемо пишатись також тим, що саме від «Букваря» Федорова починається граматична традиція у східних слов’ян. Повідомляє Леся БЕНДЮК, Острог.
«Наша Україна» підтримала акцію «Дня»
Партія «Наша Україна» приєдналася до просвітницького проекту, започаткованого газетою «День», — «Подарунок рідній школі». НУ вирішила допомогти українським бібліотекам у віддалених регіонах країни, оформивши передплату на газету «День» для низки шкіл Донецької, Одеської та Тернопільської областей. Завдяки цьому вчителі та учні матимуть змогу отримувати найсвіжішу інформацію, аналітичні й дослідницькі матеріали про основні події і тенденції, що відбуваються сьогодні в Україні та світі, а також дізнаватися про нові правдиві факти з історії та культури своєї держави безпосередньо від провідних українських істориків та митців.
«На жаль, політика нинішньої влади призвела до того, що сьогодні більшість шкіл позбавлені можливості оформити передплату на серйозні інформаційно-аналітичні видання. Ми вважаємо, що вчителі й учні, особливо старшокласники, мають бути добре обізнаними з основними тенденціями у суспільно-політичному житті, знати про їхні оцінки провідними українськими політиками, митцями, науковцями. Тому й вирішили подарувати школам передплату на газету», — сказав голова політради «Нашої України» Валентин Наливайченко. Він пояснив, що «День» вибрали завдяки багаторічному авторитету цього видання і послідовній патріотичній позиції його журналістів, оскільки публікації в газеті — це не тільки висвітлення політичної та економічної панорами дня, а й глибокі екскурси в українську історію, філософію, мистецтво. «Завдяки газеті педагоги матимуть змогу ознайомлюватися, зокрема, з українознавчими студіями знаних дослідників. Дуже важливо, щоб учителі передавали ці нові історичні знання своїм учням», — наголосив «нашоукраїнець».
Він підкреслив, що в умовах, коли Міністерство освіти, очолюване українофобом Табачником, відмовляється забезпечувати школи навіть найнеобхіднішим — підручниками, «Наша Україна», започатковуючи цей проект, ставила собі за мету надати педагогам можливість отримувати дійсно якісну українську пресу й розвивати у своїх учнів любов до рідної мови та культури.
«Саме так мав би працювати справжній український уряд у своїй державі», — наголосив В. Наливайченко.
Діти запрошують до «Яскравої країни»
З 16 по 21 червня в Ялті проходить V Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої і юнацької творчості «Яскрава країна», який покликаний розвивати і популяризувати хореографічну і вокальну дитячу творчість, а також підвищувати професійний рівень керівників і педагогів, повідомляє прес-служба мерії Ялти.
Організатори акції підкреслюють, що «Яскрава країна» проводить тематичні фестивалі в різних регіонах України, знайомлячи дітей з особливостями культури, традиціями, історичною спадщиною і багатством нашої держави. Так, узимку — Різдвяний фестиваль у Трускавці; навесні — Театральний фестиваль в Одесі; влітку — фестиваль у Криму; а восени — їде до Чернігова з дитячим фестивалем слов’янської єдності. Цього року на конкурс у Ялту приїхали хореографічні і вокальні солісти і колективи з різних куточків України та Росії. Змагання проводиться по віковим групам: молодша — 6—10 років, середня — 11—14 років, старша — 15—21 рік і молодіжна — 17—25 років.
Генсек НАТО закликав європейців збільшити витрати на оборону
Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен закликав європейських членів Північноатлантичного альянсу витрачати більше грошей на оборону. В інтерв’ю Бі-бі-сі Расмуссен відзначив, що необхідність в існуванні НАТО зараз гостріша, ніж будь-коли, а тому європейські країни повинні «взяти на себе відповідальність» за майбутнє організації. Його коментарі перекликаються з виступом міністра оборони США Роберта Гейтса, який минулого тижня розкритикував європейські країни за недостатнє фінансування оборонних бюджетів. Гейтс відзначив, що лише чотири країни Європи витрачають на потреби оборони більше 2% від ВВП — Франція, Великобританія, Греція і Албанія. На думку міністра оборони США, проблеми НАТО найбільш красномовно ілюструє військова операція в Лівії. Усього через 11 тижнів після початку операції проти слабкої і погано озброєної армії Каддафі Північноатлантичний альянс зіткнувся з браком боєприпасів, які доводиться завозити із США. Расмуссен заявив, що він поділяє побоювання міністра оборони США. «Нам потрібні інвестиції для того, щоб бути боєздатними», — сказав глава НАТО, додавши, що на кону не лише майбутнє самої організації. «Для того, аби Європа грала важливу роль на міжнародній арені в майбутньому і брала участь у міжнародних місіях із підтримки безпеки, їй потрібен значний військовий потенціал, що своєю чергою вимагає підтримки інвестицій в оборону на відповідному рівні», — сказав Генеральний секретар НАТО. За словами Расмуссена, протиракетна оборона як довгостроковий проект може зміцнити трансатлантичні зв’язки всередині НАТО в майбутньому.
Чеські транспортники проти бюджетних реформ
Учора в Празі розпочалася 24-годинна акція протесту транспортників проти бюджетних реформ, запропонованих кабінетом міністрів Петра Нечаса. Організатор страйку — Коаліція транспортних профспілок — вимагає переглянути майбутню пенсійну систему Чехії, що має підвищити пенсійний вік до 65 років до 2030 року. Протест паралізував головний громадський транспорт Праги — вперше за весь час була припинена робота метро. Збиток від страйку, за попередніми підрахунками, становить понад 20 мільйонів євро. «Лідери профспілок вважають, що краще взагалі не проводити реформ», — заявив прем’єр Чехії. При цьому Нечас зауважив, що профспілки мають законне право на страйк, яке слід поважати навіть незважаючи на те, що «співгромадяни стануть заручниками» боротьби профспілок з урядом. Чеський прем’єр також зазначив, що в непростій бюджетній ситуації уряд не відмовиться від запланованих реформ. Тим часом, чеський президент Вацлав Клаус у зв’язку зі страйком, скасував святкування свого 70-річчя, призначене на 19 червня.
Родину Мілошевича виселили з будинку в елітному районі Белграда
Верховний суд Сербії ухвалив рішення ліквідувати майнові права дружини й дочки екс-президента Сербії Слободана Мілошевича на віллу в елітному районі Белграда Деденьє. Згідно з рішенням суду, вартість будинку площею 95 кв. м, який Мілошевич купив у держави за 5 тис. німецьких марок, була на момент придбання 1999 року занижена. Реальна вартість будинку становить наразі 120 тис. євро, і сім’ї Мілошевича запропоновано виплатити різницю між цими сумами. При цьому сім’ї залишається можливість оскаржити рішення Верховного суду протягом 15 діб. Члени сім’ї Мілошевича постали перед судом як спадкоємці вілли. Нагадаємо, що сам колишній президент Югославії помер 11 березня 2006 року в ув’язненні в Міжнародному трибуналі для колишньої Югославії.
«Революція через соціальні мережі» — поки не матеріалізувалася в Білорусі
Десятки людей були затримані під час несанкціонованих флешмобів «Революція через соціальні мережі», що відбулися позавчора в Мінську й інших містах Білорусі. Акція протесту білоруських громадян відбулася в нестандартному форматі — без опозиційної атрибутики й антиурядових гасел. Заклик до білорусів вийти на головну площу свого міста поширювався через соціальні мережі. За даними правозахисників, не менш як 20 людей були затримані в Мінську, двоє — в Бресті, понад 20 — у Вітебську, 22 людини — в Гродно. Правозахисники зазначають, що багатьох затриманих після декількох годин перебування в міліції відпустили, решта — постануть перед судом. За різними оцінками, в акції в Мінську взяли участь від декількох сотень до декількох тисяч людей. У свою чергу, в Управлінні інформації та громадських зв’язків МВС Білорусі заявили, що поки не мають даних про затриманих.