Ренесанс вінницького планетарію
Один із найстаріших українських планетаріїв — Вінницький —цьогоріч відзначив 45-річчя. Заклад розрахований на різновікову аудиторію. Приміром, для дітей до п’яти років для кращого сприйняття побаченого його фахівцями підготовлено програми зі спеціальною лексикою та образним мовленням. Є програми для дорослих відвідувачів та старшокласників. Нарешті згадала про планетарій і влада. До дня свого свята культурно-освітній центр Вінниці отримав у подарунок нове сучасне обладнання, котре значно розширить його можливості у демонстрації пізнавальних сеансів про Всесвіт. Скажімо, дозволить показати такі явища та ефекти, як падаючі зорі, політ боліду, наближення до небесного тіла тощо. Донецькі колеги презентували подолянам діючий лазерний апарат, а також лекції у вигляді слайдів із космонавтики, природознавства та астрономії. В планетарії, приміщення якого впродовж трьох останніх років зовсім не обігрівалось, змонтовано систему індивідуального опалення. Також здійснюється лагодження покрівлі та косметичний ремонт оглядової зали, де згодом буде встановлено нові, більш комфортні сидіння. У перспективі — комп’ютеризація зображення, а також мультимедійне зображення у форматі 3D, повідомляє Федір БЕЖНАР, Вінниця.
Поетична осінь Володимира Забаштанського
Літературно-мистецьке свято з такою назвою, приурочене до 70-річчя з дня народження видатного українського поета-страдника, відбулося в літературно-мистецькому музеї його імені в смт. Браїлові, що на Жмеринщині. У гості на Батьківщину орденоносця та лауреата Шевченківської та низки інших літературних премій, аби вшанувати пам’ять Володимира Омеляновича, прибули його друзі: журналіст із Тростянця О. Г. Шелест, професор Вінницького педуніверситету А. М. Подолинний, поет і радіожурналіст Е. А. Бабчук, голова Конгресу української інтелігенції М. Д. Сом, письменники Л. М. Куций, В. С. Рабенчук, В. С. Козак, В. Д. Герасим’юк, Н. Ю. Гнатюк, В. М, Довжик. Опріч іншого, вони висадили хвойні дерева у сквері ім. В. Забаштанського. Дипломами та пам’ятними подарунками селищної ради, котру очолює В. Д. Резедент, відзначено переможців та учасників літературних читань, що проходили напередодні відзначення пам’ятної дати. Почесною грамотою райдержадміністрації за особистий внесок у збереження історичної та культурної спадщини нагороджено А. Д. Ланову, директора музею, що працює на громадських засадах. Також заступник очільника Жмеринщини О. І. Монастирський вручив закладу музичний центр для прослуховування аудіозаписів віршів у власному виконанні В. О. Забаштанського, повідомляє Федір БЕЖНАР, Вінниця.
Китайські комуністи вимагають... свободи й реформ
Група з 23 ветеранів Комуністичної партії Китаю (КПК) розповсюдила відкритий лист із вимогою припинити придушення свободи слова в країні. Звернення комуністів було зроблено після присудження Нобелівської премії миру китайському дисиденту Лю Сяобо, але про цю подію в документі не згадували, щоб мати шанс пройти цензуру, розповів Ван Юнчен — один із його авторів. Серед тих, хто підписав лист, — Лі Жуй, колишній особистий секретар вождя «культурної революції» Мао Цзедуна, і Ху Цзівей, колишній головний редактор офіційної газети ЦК КПК «Женьмінь жібао». Текст листа з понеділка розсилався електронною поштою і був розміщений на декількох сайтах, але з низки популярних у Китаї інтернет-порталів уже зник — ймовірно, в результаті втручання цензорів. У листі зазначається, що конституція гарантує громадянам Китайської Народної Республіки свободу самовираження, але на практиці ніякої свободи немає. «Подібна помилкова демократія, що стверджується в принципі, але заперечується насправді, — це скандал в історії демократії», — пишуть комуністи. «Громадяни Китаю мають право знати про гріхи правлячої партії», — підкреслюють вони.
Бузек побачив прогрес у питаннях євроінтеграції України
Президент Європарламенту Єжи Бузек констатує значний прогрес у питаннях євроінтеграції України. Про це він заявив у Брюсселі після зустрічі з прем’єром України Миколою Азаровим. За його словами, прогрес досягнутий під час останнього раунду переговорів між Україною та Європейським Союзом щодо запровадження зони вільної торгівлі, угоди про асоціацію та безвізового режиму. «Перед нами стоїть багато завдань і питань, зокрема тих, які стосуються запровадження зони вільної торгівлі, угоди про асоціацію і безвізового режиму. Я хочу додати, що в останньому раунді переговорів був досягнутий значний прогрес усіх цих питань», — наголосив президент. «У нас попереду велике майбутнє. Ми підтримуємо один одного й маємо йти разом вперед», — додав він. При цьому Єжи Бузек зазначив, що відносини між Україною та ЄС є глибокими, сторони можуть допомогти один одному в розвитку двосторонніх відносин, зокрема, в політичній та економічній сферах. Азаров, у свою чергу, подякував президенту Європарламенту за підтримку євроінтеграційних процесів України. Глава уряду додав, що у відносинах між Україною та ЄС немає ніяких протиріч.
Клуні закликає заморозити рахунки суданського лідера
Американський актор Джордж Клуні, який з 2008 року є посланцем миру ООН, запропонував заморозити іноземні активи суданського президента Омара Башира, якого звинувачують у військових злочинах. За словами Клуні, який щойно повернувся з Судану, ці заходи допомогли б чинити тиск на уряд країни. Міжнародний кримінальний суд виписав ордер на арешт Омара Башира за звинуваченням у скоєнні військових злочинів у провінції Дарфур. Проте це не завадило Баширу в квітні цього року переобратися на другий термін.
Більшість росіян — за прямі вибори мера Москви
Згідно з опитуванням, проведеним Аналітичним центром Юрія Левади (Левада-центр) 8—11 жовтня 2010 року, 46% москвичів і 47% росіян вважають за краще повернути прямі вибори мера столиці. Друга за популярністю думка: те, що мера має призначати президент за поданням партії, яка має більшість у Мосміськдумі, — набрала 14 % прибічників. Як випливає з результатів дослідження, москвичі не надто сподіваються на поліпшення ситуації в Москві після приходу нового градоначальника. На думку 49% жителів столиці кількість фактів зловживань і корупції серед чиновників за нового мера залишиться на колишньому рівні. Також, на думку 62% москвичів і 53% росіян, відставка пана Лужкова ніяк не вплине на політичну вагу Дмитра Медведєва, який звільнив його. Єдинороси, які лідирують у Мосміськдумі, 9 жовтня представили главі держави чотири кандидатури на посаду мера Москви: міністра транспорту Ігоря Левітіна та віце-прем’єра Сергія Собяніна, губернатора Нижегородської області, у минулому віце-мера Москви, Валерія Шанцева й першого заступника столичного мера Людмилу Швецову. До 19 жовтня президент має обрати одного з кандидатів. Голова виконкому Московського міського регіонального відділення «Єдиної Росії», депутат ММД Віктор Селіверстов заявив учора, що Мосміськдума, швидше за все, обере нового мера Москви з першого разу. 12% росіян заявили, що їм байдуже це питання.