Народний депутат, член групи «Народна самооборона» Володимир Ар’єв раптом ополчився на директора Департаменту держзакупівель Мінекономіки Володимира Новика. Він просить прем’єр-міністра Юлію Тимошенко та координатора коаліції Івана Кириленка звільнити чиновника, якого вважає корупціонером. Як повідомляють джерела в «Народній самообороні», у відповідних відкритих листах Ар’єва зазначається: «У разі подальшого перебування Новика Володимира Анатолійовича на посаді я не зможу входити до лав парламентської коаліції й буду вимушений вийти з неї».
Схоже, заява має під собою підѓрунтя. Сама прем’єр-міністр Юлія Тимошенко нещодавно заявляла, що держзакупівлі «стали соромом країни». «Якщо немає «відкату» 50 %, тема не розглядається», — відверто розмовляла вона з журналістами.
А за словами голови Рахункової палати Валентина Симоненка, через непрозорість системи державних закупівель Україна втрачає 35 — 40 мільярдів гривень, оскільки 20% усіх договорів щодо держзакупівлі супроводяться так званими відкатами. Постійно закликає держчиновників, силовиків і митників «до чесної роботи» й Президент Віктор Ющенко. Але, напевно, напучення більше не працюють — державна система прогнила з голови до ніг. І глава держави це визнає. Звертаючись днями в Кременчуку до підозрюваних у корупції митників, він сказав: «Я розумію, що гниє все з голови».
Але якщо вмовляння не діють, то час було б, як то кажуть, і владу застосувати. Із 1 січня 2010 року набирають чинності Закони України «Про основи запобігання й протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за здійснення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів про відповідальність за корупційні правопорушення». І так збіглося, що того ж таки дня, коли Ар’єв оприлюднив свої антикорупційні листи, а Президент попереджав у Кременчуку «людей у лампасах», міністр юстиції Микола Онищук вирішив просвітити журналістів, отже, й українську громадськість також з приводу згаданих законів, ухвалених ще в червні.
Як пояснив міністр, нові закони передусім запроваджують ряд обмежень для тих, хто хотів би поступити на держслужбу, й передбачають для них та їхніх родичів спеціальні перевірки, зокрема, майнового стану й документів про освіту. Чиновникам, за його словами, забороняється приймати подарунки дорожче за 300 гривень, брати на роботу своїх родичів. Усі державні акти, зокрема, й ухвалені раніше, зазнаватимуть антикорупційної експертизи, а уряд уже підготував відповідні методики, що почнуть діяти одночасно зі згаданими законами. Буде встановлено єдиний реєстр осіб, викритих у корупційних діях. І його фігуранти вже ніколи не зможуть претендувати на держслужбу. Міністр вважає дуже важливим, що нові закони розширюють кримінальну відповідальність за корупцію. Кримінальні покарання передбачено за торгівлю впливом, незаконне збагачення, комерційний підкуп...
Усе це, безумовно, не лише вражає, а й дає надію на торжество справедливості, а також на те, що корупція (ми за цим показником у світі на 134-му місці, тобто попереду) зрештою буде викоренена. Але непокоїть, що в країні є чимало добрих, але не діючих законів. Бо владі бракує політичної волі, щоб реалізувати написане на папері... У зв’язку з цим «День» запитав у міністра, чи впевнений він, що всі члени нинішнього уряду, який деякі експерти називають найкорупційнішим у новітній історії України, пройшли б необхідні для держслужбовців перевірки. Відповідь була розпливчастою й виходила з того, що йдеться здебільшого про майбутнє. Мовляв, покарання слід зробити невідворотним. Тоді «День» запитав ще й про минуле: чому в Україні досі немає закону про держзакупівлі, що створює живодайне середовище для корупції в урядових структурах. Як пояснив Онищук, такий документ був розроблений і представлений до парламенту. Але не був ним схвалений, і Кабмін видав постанову, якою й досі керуються міністерства, відомства й держпідприємства. Міністр стверджував, що уряд зацікавлений у тому, щоб правовідносини в цій сфері регулювалися законом, але намагався пояснити ситуацію «браком політичної волі в парламенті». Чи це так? Адже рішення в парламенті ще недавно ухвалювала проурядова коаліція... І тут Онищук був змушений визнати, що «й у середовищі коаліції є депутати, не зацікавлені в тому, щоб були впроваджені жорсткіші умови проведення відповідних процедур»...