Ще жоден ізраїльський прем’єр- міністр не був так близько від того, аби в суді розглядалися проти нього звинувачення в корупції. Аріель Шарон опинився в центрі грандіозного скандалу, який старанно роздмухують численні політичні супротивники керівника уряду. Більшість населення країни згодна, аби прем’єр пішов у відставку, якщо всі корупційні підозри мають під собою реальне підгрунтя.
Сам Шарон ще в минулому році заявляв, що нічого протизаконного за весь час своєї політичної кар’єри не робив. На цьому тижні він підкреслив, що не збирається йти у відставку. Принаймні добровільно. Жодних звинувачень прем’єр- міністру поки що не висували, але представники правоохоронних органів повідомили, що їх можуть висунути в найближчі кілька тижнів або місяців. За їхніми словами, це справа часу, оскільки зараз ще триває пошук доказів нібито непорядності відомого політика. Експерти вважають, що майбутнє Шарона повністю залежить від того, чи будуть висунуті звинувачення, чи дійде справа до суду. У тому випадку, якщо ім’я прем’єра опиниться серед головних обвинувачених, політику майже напевно доведеться залишити крісло керівника країни. Згідно з останніми опитуваннями, близько половини ізраїльтян вірить, що Шарон вплутаний у певні «темні справи», а тому мусить піти у відставку або щонайменше тимчасово залишити свою посаду. Представники опозиції в середу зареєстрували подання, в якому йдеться про висунення вотуму недовіри Шарону. Питання, можливо, будуть розглядати наступного понеділка.
Опозиційний депутат Кнесету Роман Бронфман повідомив учора «Дню», що «зашморг корупційного скандалу на шиї Шарона затягнувся дуже туго». На думку політика, прем’єр-міністр Ізраїлю змушений буде подати у відставку вже в цьому році. «Швидше за все, під час судових слухань випливуть нові докази, які й призведуть до відставки», — переконаний парламентарій. Він вважає, що скандал негативно позначається на мирному процесі на Близькому Сході, оскільки «Шарон не займається проблемою врегулювання, а лише власними справами». «Ми перебуваємо в ситуації політичної стагнації через підозри в корумпованості керівника уряду», — вважає Бронфман. Він також припускає, що найімовірнішими претендентами на прем’єрський пост після відставки Шарона будуть або представник «Лікуду» Беньямін Нетаньяху, або Шимон Перес від «Аводи».
Натомість координатор коаліційної більшості в Кнесеті Гідеон Саар звинуватив опозицію у використанні брудних методів боротьби за владу. На його думку, оскільки деякі політики не можуть отримати прем’єрську посаду демократичним шляхом, вони вдаються до «лінчування» Шарона через мас-медіа. Ізраїльська газета Ha’aretz цитує слова Саара, де він висловлює впевненість у безневинності прем’єр-міністра, а також у його спроможності утриматися на посаді до 2007 року, як і передбачено законодавством.
Цікаво, що Аріель Шарон — далеко не перший прем’єр-міністр Ізраїлю, якого звинувачують у хабарництві. Але він може стати першим, проти кого висуне звинувачення генеральна прокуратура. Поки що у справі проходить лише один бізнесмен Давід Аппель, який нібито давав хабарі ізраїльському лідерові, його синові Гіладу та віце-прем’єр-міністру Егуду Ольмерту в 90-х роках. Підприємець прагнув заручитися підтримкою влади у вирішенні оборудок із власністю в Греції. Повідомляється, що пан Аппель допомагав Шарону здобути лідерську позицію в партії «Лікуд». Поліція зараз розслідує ще одну справу, в якій проходять імена родини Шарона. Його сини бізнесмен Гілад і член Кнесету Омрі підозрюються в тому, що отримали майже $1,5 млн. від друга свого батька, південноафриканського бізнесмена Керна.
Утім, будь-які прогнози щодо розвитку подій в Ізраїлі робити надто рано. Так само, як неочікуваним було повернення Аріеля Шарона у велику політику, отримання ним прем’єрської посади після невдалих миротворчих спроб Ехуда Барака, так само неочікуваною може виявитися і його відставка. Утім, не варто забувати, що «яструб» Шарон не належить до новачків у політиці, а тому наївно розраховувати, що він так легко поступиться...