Вчора у Брюсселi відбулися черговi раунди переговорiв щодо угоди про асоцiацiю Україна — ЄС та поглиблену і всеохоплюючу зону вiльної торгiвлi, які триватимуть до кінця тижня. Українську делегацiю на переговорах про полiтичну частину угоди про асоцiацiю очолює заступник мiнiстра закордонних справ Павло Клiмкiн, а на переговорах про зону вiльної торгiвлi — заступник мiнiстра економічного розвитку та торгівлі Валерiй П’ятницький. А ЄС на цих переговорах представляють відповідно директор департаменту з питань розвитку відносин з Росією, східного партнерства Азії, зовнішньополітичних служб ЄС Мирослав Лайчак та керівник підрозділу генерального директорату Європейської Комісії з торгівлі, голова делегації ЄС на переговорах з Україною Філіп Кюіссон.
Як відомо, очільники влади, які мають право від імені України висловлюватись з питань зовнішньої політики: Президент Віктор Янукович, прем’єр-міністр Микола Азаров і голова зовнішньополітичного відомства постійно заявляють, що головним пріоритетом нашої країни є входження до Європейського Союзу. Цей пріоритет визначено в Законі про засади внутрішньої і зовнішньої політики. Про це два тижні тому на лекції перед студентами Київського інституту міжнародних відносин Костянтин Грищенко наголосив, що Україна не може бути членом Митного союзу і водночас створювати зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. А 31 березня український прем’єр заявив, що до 2022 року Україна вступить до ЄС. Більше того, Микола Азаров з цього приводу заклав парі з колишнім президентом Польщі Александром Квасьневським.
До того ж слід додати, що заяви шефа української дипломатії та парі українського прем’єра були зроблені після того, як російський прем’єр Володимир Путін заявив, що входження України до зони вільної торгівлі з ЄС матиме негативні наслідки Києва у відносинах з країнами, що входять до Митного союзу.
Але вчора в українських ЗМІ з’явилась публікація про те, що Україна може приєднатися до протоколу про створення митного союзу Єдиного Економічного Простору з Росією, Білоруссю й Казахстаном у липні. «Підписання договору про створення зони вільної торгівлі зі СНД очікується в травні цього року, а вже в липні, якщо буде відповідне рішення Конституційного Суду й завершиться проведення внутрішньодержавних процедур, ми зможемо приєднатися до протоколу про створення митного союзу», — цитує видання «Коммерсант-Украина» уповноваженого Кабінету міністрів з питань співробітництва з Росією й державами-учасниками Співдружності Незалежних Держав, Євразійського економічного співтовариства та інших регіональних об’єднань Валерій Мунтіян.
При цьому чиновник посилається на економічні розрахунки, згідно з якими за перший рік повноцінної діяльності ЗВТ товарообіг України з країнами Співдружності повинен збільшитися приблизно на 35%. Крім того, Мунтіян повідомив, що приєднуючись до Митного союзу Україна хоче, щоб в результаті інтеграції росіяни зняли експортне мито на нафту — а це 300 доларів за тонну. При цьому Україна не має наміру відмовлятися від євроінтеграції й наступним етапом буде підписання договору про зону вільної торгівлі між митним союзом та ЄС. «Ми прогнозуємо його підписання в 2015 році», — повідомив уповноважений.
Виникає питання, що ховається за цією публікацією, у якій детально розписуються плани вступу України до Митного союзу. І головне — чому вона з’явилася в момент, коли між Києвом і Брюсселем ведуться інтенсивні переговори щодо угоди про асоціацію і поглиблену всеохоплюючу зону вільної торгівлі, які і в ЄС, і в Україні сподіваються завершити найближчим часом і підписати угоду до кінця року. Чи це нерозуміння деякими українськими чиновниками стратегічного курсу України, чи своєрідне зондування повороту курсу на Схід і розігрування «карти» Митного союзу, що принесе українцям манну небесну? Якщо це так, то як тоді виглядатиме Україна в очах європейців і загалом усього світу після декларацій на всіх рівнях що її стратегічним пріоритетом є інтеграція до європейських структур?
Європейський дипломат на умовах off the records сказав «Дню», що в ЄС візьмуть до уваги дану публікацію. Для Брюсселя, сказав співрозмовник, подібна заяв не нова, бо в різних виданнях виходить різна інформація з цієї проблематики. За його словами, ЄС не буде давати офіційних коментарів, зважаючи і на те, що зараз проходять переговори в Брюсселі.
Тим часом провідний експерт з Національного інституту стратегічних досліджень, який входить до складу РНБО, не виключає, що за заявою Мунтіяна може ховатися певна дипломатична гра чи певне зондування. Разом з тим, співрозмовник зазначив, що стратегічного курсу України на інтеграцію в ЄС ніхто не міняв.
В українському зовнішньополітичному відомстві вчора спростували заяви про те, що Україна веде переговори про приєднання до Митного союзу з Росією, Казахстаном і Білоруссю. «Переговори про приєднання до Митного союзу на сьогоднішній день в принципі не ведуться. Наш пріоритет полягає в якомога швидшому вступі в Євросоюз. Першим кроком до цього є укладання Угоди про асоціацію, частина якого є зона вільної торгівлі. І саме реалізації цієї мети зараз підпорядкована вся діяльність державного механізму України. Будучи членом Світової організації торгівлі, Україна не може іти до Митного союзу в принципі», — заявив директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.