Президент Дмитро Медведєв підписав указ про створення Комісії з протидії спробам фальсифікації історії, які можуть завдати збитку інтересам РФ. На мій погляд, на сьогоднішній день це найбільш невдалий і шкідливий указ Медведєва. Саме він неминуче призведе до спроб фальсифікації історії. Якщо відкинути в бік очевидні проблеми з академічною свободою, що є основою будь-якого дослідження, президент, по суті, створив інструмент формування державної ідеології, що в сьогоднішній Росії заборонено Конституцією. Наприклад, хто і як визначатиме інтереси РФ? Наразі, як відомо, їх ніхто так і не зумів сформулювати. Більш того, в нормальної країни інтереси не можуть не змінюватися, інтерпретуватися різними політичними силами по-різному. Хто сперечатиметься, наприклад, що Комуністична партія відіграла величезну роль у Великій Вітчизняній війні? Історики всіх країн світу навіть сперечаються, коли закінчується сучасність і починається історія. І цій суперечці немає кінця. Чи дасть у решті-решт цьому пояснення комісія? Що саме розуміти під підсумками Другої світової війни? Адже це не табличка множення. Чи досягли ми остаточних її підсумків? Президентська комісія дасть нам переконливу відповідь на ці запитання? Незалежно від її відповіді я беруся легко довести, що будь-яка відповідь буде фальсифікацією історії. Причому на шкоду інтересам Російської Федерації. Якої, до речі, взагалі тоді не існувало. Чи означає указ, що президент країни готовий відкрити всі російські архіви для істориків, журналістів, для всіх тих зацікавлених, бо приховання історичних документів від власного народу, вибіркове використання історичної інформації для формування відповідної політичним вимогам громадської думки, є найнебезпечнішою фальсифікацією історії? Або члени комісії кинуть усе й заглибляться на десятиріччя в архіви, з тим, щоб мати нефальсифіковане уявлення про історію? Інакше чому історик повинен покладатися на думку голови комісії, за освітою інженера-радіомеханіка та його замів — одного юриста, і одного викладача російської мови, дилетантські історичні погляди яких мені невідомі та нецікаві? Сама країна, яку сьогодні очолює Дмитро Медведєв, з’явилася внаслідок перегляду підсумків Другої світової війни.
У війні взагалі, як відомо, переміг СРСР, а не РФ, або, скажімо, Україна, Грузія і т.д. Вивчав, до речі, історію президент в університеті, який тоді носив ім’я А. Жданова. Багато попередників Медведєва вже боролися за науку з допомогою КК. Один, наприклад, боровся з релігійною філософією, інший — проти фальсифікацій в мовознавстві, третій — проти спроб фальсифікацій у біології...
Скільки мільйонів осіб, у тому числі росіян, загинуло під час Першої світової, потім у громадянській війні в Росії, колективізації та сталінськими репресіями, що послідували за нею?
Скільки мільйонів осіб, у тому числі громадян СРСР, загинуло у Другій світовій війні? Нарешті, скільки людей загинуло під час розпаду СРСР? Ми не знаємо точної кількості втрат, але розуміємо різницю в їхніх масштабах.
Чи можна, у зв’язку з цим, наприклад, притягнути до відповідальності прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна за те, що саме розпад СРСР, унаслідок якого і з’явилася незалежна держава Російська Федерація, він визначив як головну геополітичну катастрофу XX століття?
Мені здається, що подібна заява посадової особи може трактуватися як така, що суперечить інтересам РФ. Одначе може мати рацію й Володимир Путін. Що лишень ще більше підкреслює абсурдність указу Дмитра Медведєва, бо і в історичній науці свобода краще, ніж несвобода.