Учора перший віце-прем’єр, міністр фінансів України Микола Азаров оптимістично заявив, що уряд зробить усе можливе, щоб відновити програму кредитування МВФ для України. Сказане стосувалося оприлюднених напередодні результатів візиту до Києва місії МВФ, які для України виявилися невтішними. У поширеній для преси заяві представництва МВФ в Україні сказано, що місія не рекомендуватиме раді директорів фонду затвердити програму «випереджуючий» stand by для України. Вкотре каменем спотикання стала невирішена проблема повернення ПДВ. Тепер умовами для прийняття позитивної ухвали щодо кредитування експерти фонду називають істотне просування України в питанні своєчасного відшкодування ПДВ і скорочення боргу щодо нього, а також зменшення кількості пільг зі сплати цього податку. «Ці кроки мають стати обов’язковим доповненням до вже розпочатої програми структурних реформ і мають зміцнити основи податкової політики загалом», — зазначається в заяві. Місія звернула увагу на те, що після істотного скорочення простроченої заборгованості з відшкодування ПДВ наприкінці червня, в серпні заборгованість знову різко зросла, перевищивши показник на початок року. «Відсутність своєчасного відшкодування ПДВ підриває податкову дисципліну й верховенство закону, в той час як вітчизняні та іноземні інвестори втрачають значні кошти. Якщо не буде застосовано гідних довіри заходів, спрямованих на запобігання накопиченню нової простроченої заборгованості, зусилля з реструктуризації заборгованості також не заслуговуватимуть довіри», — роблять висновки експерти. Вельми дипломатично в підсумковій заяві відображене питання можливого дострокового погашення Україною боргу перед фондом: «Експерти МВФ вважають за позитивне те, що уряд і НБУ планують виважено підходити до цього питання, ставлячи на меті одночасно забезпечувати відповідний рівень міжнародних резервів і провадити розсудливу макроекономічну політику».
Коментуючи «Дневі» ухвалу місії МВФ, директор Інституту економічного прогнозування НАНУ Валерій Геєць сказав, що наші вiдносини з МВФ мають будуватися виключно на безкредитній основі. Тому зараз основне — якомога раніше позбутися боргової залежності. За його словами, питання дострокового погашення боргу не має принципового значення, але вірною є теза про те, що під час економічного зростання обслуговувати борги набагато краще, аніж за умов, які можуть виникнути в майбутньому. За кредитами МВФ, зазначив В. Геєць, передусім стоять певні умови, які висуваються до України, в тому числі й політичні. Природно, МВФ виходить зі свого бачення й розуміння ситуації в Україні. Наприклад, ПДВ — це наша внутрішня проблема, й ми маємо вирішувати її самі. На думку В. Геєця, кредитування МВФ — не єдиний спосіб залучення інвесторів: «Наша економіка росте, хоча кредитів ми не беремо. Це й є найкращий сигнал для інвесторів».
Інший погляд на призначення кредитів МВФ висловив експерт Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Олександр Барановський. Він вважає, що кредити, безперечно, є індикатором платоспроможності країни й слугують «маяком для інвесторів». За його словами, не можна однозначно твердити, що гроші від міжнародних організацій Україні не потрібні: досить пригадати, що дефіцит бюджету на майбутній рік перевищує 2 млрд. грн. і без зовнішніх позик нам навряд чи можна обійтися.
Україні не звикати діставати відмови від МВФ, але нинішня оцінка «незадовільно» виявилася дещо несподіваною: дуже вже ж на оптимістичній ноті все починалося. На зустрічі М. Азарова з главою місії Емануель ван дер Менсбрюгге, на початку роботи місії, говорилося про те, що шанси України отримати в листопаді «добро» від МВФ дуже високі. Тепер же, як виявляється, заключний етап переговорів із експертами МВФ взагалі проходив без участі першого віце-прем’єра та прем’єра: М. Азаров перебував на ялтинському саміті, а Віктор Янукович — у США. Схоже на здачу позицій без бою...