Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Критичне» занепокоєння

США розкритикували зовнішню і внутрішню політику Росії
23 березня, 2007 - 00:00

США видали чергову порцію критики з приводу зовнішньої і внутрішньої політики Кремля, який у свою чергу дорікає Вашингтону за домінування на світовій арені. Білий дім занепокоєний що до поставок російської зброї до Ірану, Сірії й Венесуели, а також тиску Москви на сусідні держави. Про це заявив у середу помічник держсекретаря США Девід Креймер, який перебуває у Брюсселі на переговорах з представниками Євросоюзу. Він схвалює співробітництво з Росією в боротьбі з тероризмом, вирішенні ядерних криз в Ірані й КНДР й урегулюванні ситуації на Близькому Сході, але зазначає, що деякі аспекти зовнішньої і внутрішньої політики Кремля є негативними й ускладнюють двосторонні відносини.

«Є питання, з якими ми не згодні, й ці питання торкаються внутрішньої ситуації в Росії й політики агресивного тиску на сусідні держави», — зазначив Креймер. «У нас є серйозні занепокоєння з приводу продажу Росією зброї країнам, яким, на нашу думку, її продавати не варто, таким як Іран, Сірія, а також Венесуела», — пояснив він.

За словами Креймера, Вашингтон також сподівається на поліпшення в напружених відносинах Росії з новими членами Євросоюзу, такими як Польща. РФ заборонила ввезення польського м’яса, а Варшава у відповідь блокувала старт переговорів Москви і Є С про новий договір партнерства. «Завдання всього Євросоюзу полягає в тому, щоб знайти шляхи і напрями розвитку відносин для задоволення інтересів усіх сторін», — зазначив Креймер. За його словами, напруженість у відносинах між Росією і Грузією трохи спала після кризи в минулому році, однак регіон залишається вкрай нестабільним і може вибухнути. «Наша мета — сприяння тому, щоб Росія і Грузія разом конструктивно працювали над зниженням напруженості», — зауважив він, додавши, що конфлікти у проросійських Абхазії й Південній Осетії, — які Грузія намагається повернути під свій контроль, — можуть поширитися й на Північний Кавказ, зокрема Чечню. Креймер повідомив, що не виключає ймовірності вето Росії на резолюцію ООН про урегулювання кризи в Косово — автономному краї Сербії, який Захід хоче бачити самостійною державою.

Занепокоєння Вашингтона з приводу внутрішньої ситуації в Росії торкається концентрації влади, тиску на ЗМІ, політичних опонентів і неурядові організації. «Останні тенденції, на жаль, не свідчать про розвиток ситуації у правильному напрямі», — сказав Креймер. — У нас є занепокоєння з приводу цих тенденцій». Він повідомив, що США не намагаються нав’язати свої цінності, а мають намір сприяти розвитку в Росії демократії. «Росія — не Радянський Союз. За останні роки спостерігається значний прогрес, але ми вважаємо, що існують можливості для подальшого поліпшення ситуації», — зазначив він.

Газета: