Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кругообіг валюти,

або Плутанина для інвесторів
4 жовтня, 2003 - 00:00

Україна знову товаришує з Міжнародним валютним фондом. Спеціальна місія МВФ працювала в Україні протягом усього цього тижня і в п’ятницю Емануель ван дер Менсбрюгге, котра її очолювала, була налаштована вельми оптимістично. На зустрічі з першим віце-прем’єром Миколою Азаровим вона високо оцінила шанси України відновити кредитну програму. Вже три роки Україна не отримувала кредитів МВФ, і слід відзначити, що особливих проблем це для уряду не створювало. Рішення взяти нові кредити у Кабміні, як завжди, оцінюють необхідністю покращити інвестиційний клімат. «Якщо Україна співпрацюватиме з МВФ, це дасть позитивний сигнал й іншим інвесторам», — вважає Микола Азаров. На його погляд, позитивного рішення Міжнародного валютного фонду можна очікувати вже цього року.

Найближче засідання Ради директорів Фонду заплановане на кінець листопада, де Емануель ван дер Менсбрюгге представить звіт про поїздку до Києва. Україна претендує на програму з хитромудрою назвою «Попереджувальний стенд-бай». Вона розрахована на 3—5 років, і передбачає фінансування обсягом близько 800 мільйонів доларів. Передбачається, що позичати ці гроші наша країна зможе у міру потреби. Хоч це навряд чи означає, що Фонд утримається від висунення політичних умов виділення кредитів. Варто нагадати, що тільки у вересні МВФ висловив стурбованість вступом України до ЄЕП, а також виступив проти обговорюваної у парламенті податкової амністії.

До речі, саме після заяви заступника директора-розпорядника МВФ Енн Крігер, що вступ до Єдиного економічного простору може сповільнити темпи вступу України до СОТ, на печерських пагорбах знову активізувалася дискусія про необхідність дострокового погашення боргу України перед Фондом. На сьогодні він становить 1,8 мільярда доларів, і голова НБУ Сергій Тігіпко, як і раніше, вважає за необхідне виділити таку суму з валютних резервів країни у будь-який момент. Сума цих резервів останнім часом стрімко зростає, і вже становить майже 5 мільярдів доларів. Позавчора міжнародне керівництво рейтингового агентства «Fitch» на зустрічі Миколою Азаровим заявило, що вважає дострокову виплату Україною боргу «ризикованою для інвестиційної привабливості країни». Експерти побоюються, що різке зменшення валютних резервів НБУ позначиться на довірі інвесторів.

Проте багатьом у Києві навряд чи припаде до душі вільне трактування чиновниками МВФ тем, на які вони можуть висловлюватися, особливо, якщо йдеться про гранично політичну оцінку. Остаточне рішення стосовно дострокового погашення боргу Кабінет Міністрів переніс на кінець жовтня. Прем’єр-міністр Віктор Янукович уже дав зрозуміти, що не у захваті від цієї ідеї. Проте питання можуть вирішити саме зовнішньополітичні інтереси українських ФПГ.

На тлі цієї дискусії переговори про нову програму кредитування виглядають дещо дивно. Але пояснення цього казусу досить просте. Переговори з МВФ традиційно курирував Микола Азаров, і за графіком саме на кінець осені припадає розгляд Радою директорів українського питання. А Сергій Тігіпко, очевидно, працює за своїм графіком, й ідея дострокового повернення боргу народилася спонтанно. Черговий приклад неузгодженості державних органів, проте, не збентежив МВФ. Він ще 25 вересня встиг заявити про високу ймовірність поновлення кредитної програми, і того самого дня привітати дострокове погашення суми 1,8 мільярда протягом 1— 2 років. Можна уявити, що подумають про все це іноземні інвестори, заради «клімату» для яких уряд і задумав «Попереджувальний стенд-бай».

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: