Поки одні чиновники намагаються добитися для Києва звання європейської культурної столиці, інші думають про те, щоб зовсім позбавити Київ його столичного статусу. Не на зло, а на благо — щоб врятувати старе місто від завойовників-бізнесменів, які перетворюють парки в паркінги, а історичні споруди — в новобудови, або щоб позбавити країну від корупції — відділити бізнес від влади хоч би географічно, переселивши владу в будь-яке інше місто. Який із цих варіантів випаде, залежить від того, чи залишиться бізнес у Києві після відходу чиновників. Ідея не нова, що вже давно висловлюється різноманітними діячами науки та мистецтва. Хтось пропонує зробити це одним махом — зібрати всіх чиновників і виселити їх у спеціально побудоване або ж у місто, що вже є. Інші хочуть винести за межі Києва лише деякі державні структури, наприклад, Конституційний Суд — до Харкова, щоб не діставали до нього руки діячів зацікавлених у рішенні справ. Питання не лише в тому, якому місту пощастить стати новою українською столицею. Головний спірний момент — чи буде Києву на благо позбавлення від міністерств й іншої бюрократії. Адже якщо бізнес не захоче задовольнятися відділенням, і кинеться навздогін, Київ втратить не лише будівельні майданчики, а й інвестиції. Добре це чи погано? Чи хочуть кияни жити в зеленому й історичному, але в місті, яке живиться виключно з державного бюджету? І чи можливо в даній дилемі піймати відразу трьох зайців — подолати корупцію, зберегти ландшафт і утримати на сьогоднішньому рівні добробут киян?
Володимир НУДЕЛЬМАН , архітектор, географ, професор:
— Я позитивно ставлюся до перенесення з Києва деяких державних установ, зокрема всіх міністерств. Президент і парламент нехай залишаються в Києві, а ось прибрати від столичних олігархів міністерських чиновників не зашкодить. Є ближчі варіанти — в зоні Києва, і є далекі — Батурин або Чигирин, Кременчук, Вінниця. Останній варіант здається мені найбільш вдалим. По-перше, за географічним розташуванням, по-друге, за наявності інфраструктури. Тепер про те, де взяти гроші на цей проект. Наші міністерства розташовані в центрі Києва. Інвестори сьогодні готові на все, щоб отримати територію в центрі Києва, ми можемо віддати їм ділянки міністерств із тим, щоб вони використали ці будівлі так, як вигідно місту. В результаті ми отримуємо гроші та зменшення навантаження на Київ.
Мирослав ПОПОВИЧ , доктор філософських наук, директор Інституту філософії:
— Це ілюзія. Люди, які пропонують цей проект, просто не уявляють собі, скільки це коштує. Хоча, звичайно, було б непогано побудувати такий собі Вашингтон. Адже місто, в якому немає чиновників, набуває абсолютно іншого характеру. У нас було б місто університетів, місто театрів... Ну й місто бізнесу. Бізнес би не подався за чиновниками. А якби раптом подався, то переселити їх разом на далекий острів, що ж це за бізнес такий, що притуляється до влади?
Але такої колосальної кількості грошей і вільного часу в нас немає. Так що перенесення столиці — абсолютно пусте діло. А з перенесенням лише частини установ зруйнується вся система.
Елла ЛIБАНОВА , доктор економічних наук:
— До цієї ідеї я ставлюся різко негативно — дуже дороге це задоволення. Коли німці переносили столиці з Бонна в Берлін, то ця ідея обчислювалася мільярдами марок. У нас є такі гроші? Припустимо, перенесемо ми столицю в Батурин. Там треба буде побудувати офіси, треба буде побудувати житло для величезної кількості клерків, це апріорі не може бути дешевим. I взагалі, я не бачу в усьому цьому сенсу. Коли переносилися столиці в Бразилії або Австралії, в цьому було значення — їм потрібні були столиці в центрі країни. Ми просто хочемо дати прискорення ще одному українському місту? Це можна зробити за набагато менші гроші.
Андрій КУРКОВ , письменник:
— Iдея цікава. Все залежить від того, куди й з якою метою ми переноситимемо державні установи. Якщо з метою підняти регіони, то це має сенс. Тільки тоді треба розподілити їх по різних регіонах — одні в Харків, інші у Львові. Iнакше вийде перекіс, в тому числі й у зовнішній політиці. У Харків можна перенести промислові міністерства, так би мовити, ближче до предмета їхньої діяльності. Казначейство, Міністерство фінансів і Міністерство культури варто залишити в Києві. Я не думаю, що за допомогою переїзду вдасться вирішити проблему корупції. Бізнес поїде за чиновниками, в цьому можна не сумніватися. Звичайно, в Києві зупиниться зростання цін на житло, він стане менш привабливим для інвесторів. Елітні ресторани й магазини потягнуться за бізнесом. Головне, щоб не вийшло так, як у Росії — Москва активно будується й розвивається, а у Петербурга ледве вистачає грошей на фарбування фасадів будівель. Зате туди всі їдуть збагачуватися духовно...