Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Кухня» української законотворчості — у «Павутині»

1 липня, 2000 - 00:00

Інтернет-проект «Відвертість законодавчої влади» презентували днями Інститут проблем законодавства ім. Ярослава Мудрого і Міжнародний Фонд «Відродження».

Проект полягає у створенні на web-сайті www.legality.kiev.ua бази даних законопроектів Верховної Ради третього скликання. Головною особливістю сайту є те, що база даних має коментарі практично до всіх законопроектів, вміщених у неї. Уже зараз база даних містить понад 600 законопроектів і коментарів до них. Щомісяця база поповнюється інформацією, і передбачається, що до кінця року вона нараховуватиме понад 1200 законопроектів і коментарів.

Окрім юридичного й економічного аналізів, коментарі містять інформацію про місце законопроекту в законодавчому полі України, про його історію, суть, а також про позитивні чи негативні наслідки прийняття того чи іншого законопроекту. Відвідувач сайту може отримати також інформацію про порядок денний засідань парламенту, про склад комітетів і фракцій, про участь народних депутатів у створенні того чи іншого законопроекту.

Директор Інституту проблем законодавства Рустем Валеєв сподівається, що проект не тільки сприятиме більшій відвертості законодавчого процесу в Україні, але й позитивним чином позначиться на самій якості законотворчості:

— Якість будь-якого закону визначається не тільки умінням і майстерністю його авторів, але і якістю його обговорення. У обговоренні повинні брати участь не тільки фахівці, котрі працюють у комітетах Верховної Ради, але й різні інституції, які досліджують проблему, а також ЗМІ, що надають можливість для обговорення законопроектів на своїх сторінках. Звичайно, Україна переживає стадію надзвичайно бурхливого розвитку законодавства, і коли йде «вал», приділити достатньо уваги кожному законопроекту просто фізично неможливо.

Коментарі до законопроектів — своєрідна мегамова, за допомогою якої описується процес прийняття законів. Наявність такої мови фактично знімає завісу «закритості» з Верховної Ради. Дійсно, якщо кожна людина, котра має доступ в Інтернет, має безкоштовну можливість увійти в базу даних, вибрати законопроекти, які її цікавлять, отримати аргументований аналіз проектів, інформацію про їхніх авторів, а незабаром — ще й можливість висловитися з приводу того чи іншого проекту закону — це, на мій погляд, досить серйозний ступінь реалізації «відвертості» законодавчої влади України.

— Чи не здається вам, що навіть при наявності такої бази, як ваша, процес законотворчості залишиться недоступним широкому колу «зацікавлених осіб» — хоча б внаслідок того, що «мова» законодавства дуже складна для непосвячених?

— Зрозуміло, ми усвідомлюємо, що здебільшого користувачами нашої бази будуть фахівці: юристи, економісти, журналісти, бізнесмени, яких цікавить, що станеться з їхнім бізнесом завтра. Але ми упевнені, що тільки ними коло користувачів не обмежиться. Наші коментарі побудовані таким чином, що інформація доступна практично будь-якій освіченій людині.

— Ви акцентуєте особливу увагу на майбутній інтерактивності проекту — всі бажаючі зможуть подати свої пропозиції і зауваження щодо обговорюваних законопроектів. Ви дійсно вірите в конструктивність пропозицій, які можете отримати подібним шляхом?

— Якщо це технічно здійсненне — чому б не скористатися такою можливістю? Наші експерти готові розглянути всі пропозиції, які до нас надходитимуть. Найцікавіші зауваження ми розмістимо на сайті, а найбільш вагомі — надсилатимемо авторам законопроекту, депутатам для реєстрації їх як офіційних пропозицій до законопроектів.

Я сподіваюся на те, що наш проект послужить розвитку діалогу між владою і суспільством. І в цьому діалозі влада поступово почне розуміти, що вона — усього лише інструмент для обслуговування суспільства, а суспільство почне усвідомлювати, що йому необхідно навчитися керувати цією владою.

Світлана СОКОЛОВА, «День»
Газета: