Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Квiтень-2004

Протягом року парламент для уряду є безпечним
18 квітня, 2003 - 00:00

335 голосів — вражаючий результат! — набрала вчора у Верховній Раді програма діяльності Кабінету Віктора Януковича. Підтримали цей документ фракції більшості — в повному складі, а також фракції Соцпартії, Блоку Юлії Тимошенко і 55 членів «Нашої України». Жодного голосу не дали програмі Кабміну комуністи. Загалом же «забракувало» урядову програму 59 парламентаріїв з 429, що зареєструвалися в сесійній залі.

Це означає, що уряд Віктора Януковича отримав мандат на свободу дій терміном на рік. В інтерв’ю журналістам прем’єр-міністр, який практично не сумнівався в тому, що «все буде добре», назвав схвалення народними депутатами програми діяльності уряду перемогою здорового глузду і свідченням бажання «працювати разом». Однак тріумфували парламентарії недовго. Буквально через декілька хвилин після голосування з програми на суд депутатського корпусу було винесено законопроект про вибори на пропорційній основі, який, як відомо, лобіювався опозиційними фракціями. «За» 217 голосів — ухвалу не прийнято! Крім опозиціонерів, на підтримку даного проекту закону висловилися лише по декілька членів фракцій Аграрної партії та НДП.

Представники опозиції тут же звинуватили прем’єр- міністра та фракції більшості в порушенні начебто досягнутих напередодні політичних домовленостей. За словами лідера СПУ Олександра Мороза, їхня фракція в середу провела зустріч з прем’єр- міністром Віктором Януковичем, в ході якої він у обмін на підтримку програми уряду пообіцяв підтримку законопроекту про вибори на пропорційній основі не менше, аніж 40 голосами депутатів від більшості. «Ми вважаємо, що нас просто обдурили», — заявив Олександр Мороз. Інший соціаліст — Юрій Луценко висловився ще радикальніше — «ми повинні визнати, що нас згвалтували, що ми були дурними» — і дав зрозуміти, що «обдурені» готові блокувати парламентську трибуну й виводити з ладу систему «Рада».

З аналогічними звинуваченнями виступили також представники фракцій «Наша Україна» і БЮТ. Протягом вчорашнього дня законопроект про вибори на пропорційній основі ще двічі ставився на голосування, але кожного разу набирав меншу кількість голосів — 213 і 190. Тим часом фракції «четвірки» вимагали скликати нараду за участю прем’єра, щоб закликати його до відповіді за «порушені» обіцянки.

Таким чином, опозиція відкрито, гучно заявила, що була б не проти «сторгуватися», — сумуючи лише про те, що внаслідок цього її «кинули». У цьому сенсі заслуговує на увагу позиція соціалістів — готовність «домовлятися» вони демонстрували не раз. Досить пригадати голосування фракції Соцпартії при затвердженні на посту прем’єра Анатолія Кінаха. Тоді, як і в багатьох інших випадках, коли СПУ надавало абсолютно нез’ясовну звичайною політичною логікою підтримку провладним силам, про «згвалтування» не говорилося. Потрібно вважати, мав місце добровільний вступ у певні стосунки. Але ось за «стосунки» не розплатилися, і вийшло «згвалтування». Логічно...

Представники фракцій більшості своєю чергою твердять, що ніяких домовленостей про підтримку законопроекту про пропорційні вибори в обмін на підтримку програми уряду «не було й не могло бути». Чутки про існування будь-яких домовленостей між прем’єр-міністром, фракцією «Регіони України» та опозиційними фракціями категорично спростував представник фракції «Регіони України», постпред уряду у Верховній Раді Володимир Рибак: «Ми ніяких переговорів не вели, програму було прийнято більшістю голосів, оскільки прем’єр запросив депутатів до співпраці». «Я не бачу підстав для якихось домовленостей, оскільки на цей раз голосів більшості вистачило б для прийняття програми — більшість дала 230 голосів», — заявив лідер фракції СДПУ(О) Леонід Кравчук. «Я не впевнений, що прем’єр давав таку обіцянку, і я хотів би побачити ту людину, при якій він це говорив», — зазначив позафракційний депутат Олександр Волков. Постійний представник Президента у ВР Олександр Задорожній у інтерв’ю журналістам висловив думку, що між прем’єром і силами, які підтримують його у Верховній Раді — з одного боку, і опозиційними фракціями — з другого, могли бути розмови про підтримку політичного курсу на проведення реформ, що включають і запровадження пропорційної системи виборів. «Багато членів більшості в принципі виступають за пропорційну систему виборів, в цьому немає таємниці. Про пропорційну систему йдеться й у посланні Президента. Однак ніяких домовленостей про підтримку конкретного законопроекту в обмін на підтримку програми уряду не було», — сказав О. Задорожній.

Підсумки четвергових голосувань досить суперечливі. З одного боку, вотум довіри, виданий парламентом урядові, виглядає переконливо. Вітає схвалення Верховною Радою урядової програми і Президент. З другого боку, прем’єрові і його команді, судячи з усього, як і раніше, доведеться докладати чимало зусиль для проходження через Верховну Раду урядових ініціатив: голоси лише «дев’ятки» — не дуже надійна гарантія. Лідер СДПУ(О) Леонід Кравчук констатує наявність у Верховній Раді чергової політичної кризи. На його думку, тривалість кризи залежатиме від уміння депутатів досягати компромісу. Певних надій у зв’язку з цим дає домовленість, досягнута лідерами всіх парламентських фракцій і груп учора в другій половині дня — про підписання угоди про роботу в напрямкові політичної реформи. Зрештою, учасники наради домовилися, за словами О. Мороза, що опозиційні фракції не заважатимуть роботі парламенту, і більшість зможе розглядати питання, внесені до порядку денного.

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: