Щоп’ять років у одному з міст світу, починаючи з травня, відбувається головна світова виставка туризму — «ЕКСПО». Цьогоріч її центром обрали Шанхай. Для того, аби дістати шанс презентувати себе на цьому форумі, міста проходять серйозний конкурсний відбір у власних країнах. В Україні такого конкурсу не було. І хоча на «ЕКСПО-2010» чекали щонайменше на чотирьох представників України, їде туди лише одне місто — Кам’янець-Подільський. Київ як один із цінних «туристичних» вузликів на мапі світу представлений не буде.
Виставка триватиме в Шанхаї з 1 травня до 31 жовтня 2010 року та міститиме експозиції із 192 країн на 5 квадратних кілометрах виставкової площі. Вперше в історії простежити за її ходом можна буде в режимі онлайн. До українського павільйону з площею в 500 кв. м. увійдуть національний ресторан, стенд від Спілки архітекторів України та стенд Кам’янця-Подільського. Міський голова Кам’янця-Подільського Анатолій Нестерук зазначив: «Для нас велика честь, що на цій всесвітній виставці з усіх міст України представлене лише наше. Для нас перебування там — це передусім нагода показати Кам’янець-Подільський світу. Оскільки Китай — це не близькі світи, і сподіватись, що звідти до нас приїде багато туристів, марно, ми покладаємо великі надії перш за все на те, що країни захочуть розмістити у нас свої інвестиції. А ось у плані туризму ми більше сподіваємось на «ЕКСПО-2015», яка пройде в Європі — у Мілані. До того часу ми зробимо ще більше, щоб виглядати гідно на форумі».
Слід зазначити, що підготовка до виставки акумулювала навколо себе найкращі сили міста. Спеціально для неї розробили відеопрезентацію та програмне забезпечення, що дозволить відвідувачам зазирнути в найцікавіші закутки Кам’янця просто на шанхайській землі. Автори — молоді програмісти та оператори на чолі із Дмитром Глухеньким та Ігорем Гаріним. Останній також створив віртуального 3D персонажа — дівчинку-кам’янчанку Нелю, яка вітатиме гостей зі стенду та проведе віртуальну екскурсію містом під гаслом «Знайди свій скарб у Кам’янці-Подільському!». Усім охочим відкриється три обличчя міста на Смотричі: «Місто-фортеця», «Місто-фестивальне» та «Місто-заповідник».
ТУРИСТИЧНИЙ «ПЛЮРАЛІЗМ»
На відміну від таких міст, як Монреаль, на представлення якого було витрачено 2 225 000 доларів, участь Кам’янця обійшлась міському бюджету та приватним меценатам у 160 тисяч гривень. Велика частка цих грошей надійшла від готельєрів та рестораторів міста, які особисто зацікавлені в піднятті його туристичного авторитету. Можна лише захоплюватись оптимізмом організаторів, на чиєму ентузіазмі відбувся весь тривалий процес підготовки. Так, її головний натхненник, заступник мера Кам’янця-Подільського Олег Демчук переконаний: «У міста є всі передумови для того, щоб у 2020 році приймати мільйон туристів щороку».
Такі амбіції — небезпідставні. Останні кілька років відзначились для цього райцентру Хмельницької області посиленням курсу на розвиток туристичної потуги міста. Щороку відкриваються нові готелі (їх наразі двадцять два, цьогоріч в експлуатацію увійдуть ще два нових), впорядковується приватний сектор (на любителів «зеленого туризму» тут очікує півтори тисячі «ліжкомісць»), з’являються нові туристичні маршрути, розширюється перелік фестивалів. «Сьогодні ми вважаємо туризм пріоритетною галуззю для міста та прагнемо зробити його головним джерелом надходження коштів до міського бюджету, — розповів газеті «День» міський голова Анатолій Нестерук. — Зараз ми приймаємо 250 тисяч туристів на рік, але сподіваємось збільшити цю кількість. У цьому ми беремо приклад із польського міста Ченстохов, із яким підтримуємо дружні відносини. Там за рахунок туризму наповнюється 90% бюджету».
Однак, на відміну від Ченстохова, відомого своєю чудотворною іконою, а отже уславленого як католицький паломницький центр, Кам’янець-Подільський привабливий для людей різних віросповідань, зацікавлень та способів життя. Такий «плюралізм» міста — річ передусім історична, адже починаючи з ХІІ століття воно було домівкою для представників щонайменше семи культур: українців, поляків, вірмен, євреїв, литовців, турків, росіян. Кожна з них залишила свої архітектурні пам’ятки — і це на додачу до природних скарбів: каньйону річки Смотрич у самому місті та каньйону Дністра у його околицях. Оглянути всі тутешні цікавинки за день — справа марна, та якщо залишитись на довше, вражень вистачить на рік наперед.
ВЕРХИ, ПОВІТРЯМ, ВОДОЮ
Окрім піших екскурсій містом та фортецею (у тому числі — нічною), туристам пропонують побачити місто із кабіни спеціально переобладнаної військово-розвідувальної машини БРДМ. «Ми пропонуємо своїм клієнтам помилуватись видами каньйону Смотрича, — розповідає автор цієї незвичайної ідеї Артур Снітковський, — для цього ми використовуємо новий спосіб, а саме машину високих прохідних можливостей із амфібійними можливостями». Пасажирам пропонують проїхати каньйоном Смотрича: як горою, так і під водою. Останнє виглядає дуже екстремальним і може бути привабливим, однак, попри запевнення «пілотів», викликає сумніви, чи це екологічно безпечно для річки та її підводних мешканців.
Значно екологічніше та дешевше — знайомитись із «Квіткою на камені» (так називають Кам’янець у тутешніх туристичних проспектах) верхи на велосипеді. Нещодавно створений у місті прокат цієї техніки задовольнить найвибагливіші смаки: тут пропонують як велосипеди для найменших, так і гірські байки — для справжніх знавців справи. А далі — на один із багатьох маршрутів містом та за його межами.
А от для тих, хто хоче відчути себе частинкою середньовічного міста та дитям природи водночас, кам’янеччани пропонують мандрівки на конях. За словами власника тутешньої конюшні пана Миколи, туристам пропонують фаховий інструктаж із їзди верхи, а потім ведуть на огляд фортеці, схилів Смотрича та околиці, а також допомагають дослідити на конях таємничі підземелля, яких тут чимало. Ті ж, хто не наважиться сісти в сідло, мають змогу поспостерігати за кінними виїздами справдешніх козаків, мушкетерів, військових різних часів та країн — під час масштабного фестивалю «Terra Heroica», що традиційно відбувається тут восени.
У вересні гостей збере ще й інша подія, що не поступається фестивалю історичних реконструкторів своєю барвистістю — Кубок України з повітроплавання. У цей час із міста видно кілька десятків різнобарвних повітряних куль із різних міст України. А щоб не чекати майже півроку, можна навідатись у Кам’янець на фестиваль «Кубок Поділля» (20—23 травня): хоча куль буде менше, та все ж видовище запам’ятається надовго. Кам’янець-Подільський обраний «Столицею повітроплавання» не випадково. Саме тут запустили першу на наших теренах повітряну кулю. Сталось це 1784 року, всього за рік після запуску першої кулі братів Монгольф’є у Франції. «Повітряні кулі мають стати ще одним символом Кам’янця-Подільського. Тут слід відкрити «Повітряне кафе» та зробити нові сувеніри із зображенням куль», — так малює туристичні перспективи міста В’ячеслав Гардашник, віце-президент Федерації повітроплавання України. На жаль, рядовий турист не може собі дозволити польоту на кулі, адже вартість годинного «туру» — близько 200 євро. За словами кам’янецького пілота пана Юрія, «повітроплавання є дуже дорогим видом спорту. У світі воно тримається на спонсорських внесках».
Відкриття п’ятого туристичного сезону кам’янеччани, поміж іншим, відзначили відкриттям нового сувенірного містечка. Відтепер гості міста зможуть придбати сувеніри у маленьких кольорових будиночках, що нагадують хатинки гномів. Насправді ж це міні-копії ранньої забудови міста, часів надання йому Магдебурзького права (1374).
Утім, найдорожчого в цих сувенірних крамничках не купиш, бо воно розсіяне просто у повітрі. Цивілізація і природа, історія і теперішнє, фестивалі і тихе повсякденне буття — все це переплітається в Кам’янці-Подільському та створює той унікальний образ українського міста, який вражає навіть далекий Шанхай.