3 червня в Тбілісі відбулася зустріч прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко і глави російського уряду Михайла Фрадкова. Наш прем’єр відмовилася підписувати протокол про поетапне скасування обмежень у взаємній торгівлі держав-учасниць СНД, згідно з яким обмеження мали бути скасовані лише до 2012 року. Українська сторона знову дала зрозуміти, що Україну влаштує лише повноцінний режим вільної торгівлі без застережень і обмежень.
У березні 2005 року Володимир Путін і Віктор Ющенко домовилися про прискорення створення зони вільної торгівлі без застережень і обмежень. Тепер у Росії заявляють, що ніяких чітких обіцянок Москва не давала, що йшлося не про СНД, а про єдиний економічний простір (ЄЕП), у якому Україна бере участь разом з Росією, Білоруссю та Казахстаном.
Не врахували — а вірніше, не захотіли врахувати — росіяни лише одного: якщо Росія не відмовиться від вилучень у торгівлі, вихід нашої держави із зони ЄЕП можна вважати вирішеним. Про це Україна неодноразово заявляла. Пріоритетом для України завжди була інтеграція з Євросоюзом.
Недавні заяви керівництва Газпрому про застосування з 2006 року середньоєвропейських цін на газ, що постачається в Україну, лише підлили олії у вогонь. Чи варто чекати, що Україна у відповідь на ці заяви погодиться піти на поступки?
Сьогодні наші країни ведуть переговори про умови торгівлі декількома групами товарів, серед яких цукор, сіль, металопродукція, карамель, спирт тощо. Причому за всіма позиціями Росія намагається обмежити постачання української продукції на свою територію й таким чином убезпечити своїх виробників.
Подібні переговори ведуться і з питань постачання в Росію української трубної продукції. З 2001 року Росія стримувала постачання наших труб на свій ринок Угодою про квотування поставок. Причому російські споживачі («Газпром», «Транснефть» та інші) визнавали, що українська труба їм потрібна. Тим паче що за якістю вона нічим не поступається російській, а от цінові умови наші виробники завжди пропонували вигідніші. На 2005 рік Україна в односторонньому порядку відмовилася обмежувати свої поставки. Наші виробники зітхнули вільніше. Нарешті Кабмін продемонстрував жорстку позицію стосовно захисту інтересів українських трубників.
У Росії ж ніяк не змиряться з тим, що не можуть примусити Україну підписати трубний договір. Недавня київська зустріч глави департаменту МЕРТ РФ Максима Медведкова та заступника міністра економіки України Андрія Березного в черговий раз продемонструвала, що Кабмін України цілком спроможний протистояти імперським амбіціям Росії й відстоювати інтереси наших виробників. Росія ж отримала черговий стимул прискорено готуватися до запровадження режиму вільної торгівлі, про що й говорила прем’єр Тимошенко в Тбілісі.
До того ж, при вступі України до СОТ, що, ймовірно, відбудеться вже наприкінці цього року, ми дістанемо повне право вимагати від Росії відмови від будь-яких захисних заходів.
«Українські виробники відбирають хліб у російських трубників», — до такої недвозначної фрази можна звести заяви представника російського Міністерства економічного розвитку та торгівлі, зроблені 20 травня в Києві. Росіяни час від часу натякають на антидемпінгові розслідування стосовно постачання українських труб і можливе запровадження імпортного мита на труби великого, малого й середнього діаметра українського виробництва. Однак на таке серйозне рішення, як запровадження мита, Москва сьогодні однозначно піти не готова.
Позицію Кремля та російського уряду визначає виключно політична кон’юнктура. Однак Москва навряд чи піде на відверту конфронтацію. Адже в такому разі будуть поставлені під загрозу програми будівництва нових і модернізації наявних трубопроводів, основним постачальником труб для яких є українські виробники.
Росії залишається до запланованої на кінець червня в Москві зустрічі Андрія Березного з Максимом Медведковим прийняти українські пропозиції й відмовитися від спроб обмежити імпорт українських труб на свій ринок.
«По суті, ЄЕП протирiчить оголошеному Україною руху до ЄС, — каже президент Центру економічного розвитку, радник В.Ющенка Олександр Пасхавер. — Не думаю, що при створенні ЄЕП Росія піде на якісь економічні та торгові поступки Україні. Українські і російські виробники сьогодні часто є конкурентами на українському, російському та зовнішніх ринках, тому цей союз для України безперспективний. Торгові війни між Україною і Росією ведуться безперервно, не зважаючи на неодноразові заяви політиків про їх припинення».