У вівторок, як уже повідомляв «День», керівник консульського управління МЗС України Віктор Кирик заявив, що суд першої інстанції в Нью-Йорку відмовив Лазаренкові в наданні йому політичного притулку в США, а для вирішення справи про депортацію Лазаренка його вирішено перевезти до Сан-Франциско. Там мешкають дружина та діти Лазаренка. Депутат ВР від «Громади» Станіслав Сафронов заявив з цього приводу кореспондентові «Дня» В’ячеславові ЯКУБЕНКУ, що насправді нью-йоркський суд відмовив Генпрокуратурі України в проханні депортувати Лазаренка на Батьківщину. Процедура розгляду справи Лазаренка складна, за словами Сафронова, тож очікувати на остаточну ухвалу найближчим часом не доводиться.
Питання про достовірність інформації постало ще з часу затримання Лазаренка в Швейцарії. Тоді Україна попри всі зусилля фактично програла справу — адже лідера «Громади» було звільнено під солідну заставу. Цю справу не закрито, але швейцарський слідчий у справі Лазаренка якось не виявляє особливого занепокоєння подальшим розвитком подій. Хоча й заявляє, що обов’язково хоче побувати на судовому засіданні в США. Адвокати Лазаренка і в Швейцарії, і в Сполучених Штатах висловлюють лише впевненість у вдалому для їхнього підопічного (і для них самих) розвиткові ситуації. Лазаренко продовжує наполягати на тому, що його справа — політична, звинувачення проти нього, висунуті українською стороною, — повністю безпідставні, і що ніхто не може тиснути на американських чиновників, які єдині можуть поставити крапку в цій історії.
Представники Генпрокуратури України мовчать. МЗС офіційно висловився, надавши змогу Кирикові зачитати документ, у якому не було вказано джерела інформації. Достеменно відомо лише, що Лазаренко зараз, як і під час свого перебування в швейцарській в’язниці, категорично відмовляється від візиту до нього генерального консула України та від будь-яких інших контактів з українськими офіційними особами. «Громада» ж запевняє, що підтримує постійний зв’язок і з Лазаренком, і з його адвокатами. Щоправда, коли розпочинався швейцарський процес, «громадівці» гнівно заперечували сам факт затримання Лазаренка, та ще й з панамським паспортом, і теж на основі нібито достовірної інформації.
Найбільш вірогідним виглядає те, що США Україні Лазаренка не видадуть. Принаймні — зараз. Згідно з американським законодавством вся інформація до остаточної ухвали суду є закритою. Адвокати Лазаренка, схоже, здатні переконати американське правосуддя в тому, що їхньому підопічному зараз в Україні загрожує реальна небезпека. Тиснути ж на американський суд не дозволено нікому — навіть Клінтону.