Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лісові «вбивці»

Отруїлися грибами 342 особи, 25 — померли
12 липня, 2000 - 00:00

Схоже, синоптики не помиляються, обіцяючи нинішнього високосного року дощову, вологу і грибну погоду. У зв’язку з цим прогнози медиків теж маловтішні: що більше «врожай» грибів, то більше отруєнь. За даними прес-центру Мінздоров’я України, протягом двох останніх тижнів спостерігається тенденція щодобового росту отруєнь грибами. З 13 червня кількість постраждалих від лісових дарунків (51 випадок отруєння) збільшилася у 7 разів — на сьогодні зареєстровано 342 любителя «тихого полювання», яке не вдалося, 81 з яких — діти. На вигляд їстівні гриби вже «вбили» 25 осіб, із них 6 дiтей. Найбільшою кількістю отруєнь «відзначилися» Донецька, Харківська та Луганська області (68, 62, і 98 осіб відповідно). Занепокоєне Мінздоров’я знову попереджає про приховану дикорослу небезпеку, більше того — рекомендує не збирати їх у лісопаркових зонах і тим більше не вживати в їжу. Може їстівні гриби й справдi стали синтезувати отруту, або отруйні представники найстаріших на землі організмів, мутуючи, «прикидаються» хорошими?

«Гриби, з якими пов’язана безліч найнеймовірніших повір’їв, насправді істоти загадкові, оскільки їх не можна віднести ні до флори, ні до фауни, — розповів «Дню» старший науковий співробітник інституту ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України Юрій ТИХОНЕНКО. — Так, оболонка, яка складається із хiтину, обмін речовин, виділення сечовини поріднює гриби із тваринами, тоді як спосіб росту й життя — з рослинами. Так, вони активно нагромаджують небезпечні для організму важкі метали, радіоактивні й інші шкідливі хімічні елементи, але ними не можна отруїтися, якщо тільки не вживати щодня. Отруїтися можна тільки отруйними грибами».

За словами Ю.Тихоненка, більш небезпечні пластинчасті (під капелюшком) гриби, до яких належать, до речі, шановані грибниками опеньки та сироїжки. Саме серед пластинчастих більше «вбивць», які виглядають цілком нешкідливо. Серед трубчастих же грибів, до яких належать «аристократи» білі, підберезники та підосичники, маслюки, немає жодного, який являв би небезпеку. Особливо небезпечна молода бліда поганка, в якої ще погано розвинені відмінні риси. Вона майстерно виряджається у... їстівний одяг зеленої сироїжки та шампіньйона. На запитання, а чи захоплюється співрозмовник «Дня» грибним полюванням, Юрій Якович відповів, що іноді піддається спокусі. «І як?» — «Я ж розмовляю із вами», — була відповідь професіонала. Самовпевненим грибникам і тим, хто вагається у своїх здібностях, він рекомендував не спокушати долю і грибний голод вгамувати продукцією, вирощеною промисловим способом. І смачно, і безпечно.

Олександр ФАНДЄЄВ, «День»
Газета: