Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лівим не вигiдний закон про опозицію

3 червня, 2000 - 00:00

Парламентській опозиції в питанні визначення юридичного статусу «не щастить» так само, як і парламентській більшості: права, функції та механізми діяльності і більшості, i опозиції досі не врегульовано. У лютому цього року до Верховної Ради було подано два законопроекти «Про парламентську опозицію» (автор — Володимир Філенко) і «Про політичну опозицію у Верховній Раді України» (В’ячеслав Коваль, Олександр Карпов і Віктор Медведчук). З точки зору авторів обох законопроектів, найбільш оптимальним варіантом урегулювання діяльності опозиції є прийняття окремого закону, а не внесення змін до існуючого законодавства. Зокрема, В.Філенко в інтерв’ю кореспонденту «Дня» зазначив: «Внести зміни до регламенту діяльності Верховної Ради недостатньо — крім цього, будуть потрібні зміни в законі про політичні партії і в законі про вибори». Однак комітет з питань правової політики рекомендував відхилити обидва законопроекти. За словами секретаря комітету Олександра Лавриновича, доти, поки не врегульоване питання про діяльність усього парламенту (не ухвалено Закон про регламент), визначати функції лише окремої частини ВР недоцільно. З точки зору комітету, «всі питання внутрішньої діяльності парламенту визначаються регламентом. До тих пір, поки не буде ухвалено закон про регламент, усі спроби врегулювати будь-які аспекти діяльності ВР іншими законами будуть антиконституційними», — зазначив в інтерв’ю «Дню» голова комітету Віктор Задорожний. Щодо політичної позиції загалом (законопроект В.Коваля, О.Карпова і В.Медведчука), то ці питання, на думку комітету, врегульовані в Конституції.

Цікаво, що значна частина лівих (які, до речі, не підготували власних законопроектів про діяльність опозиції) згодна з думкою комітету. Зокрема, Георгій Крючков (фракція КПУ) вважає, що «оскільки йдеться про парламентську опозицію, то її повноваження і порядок діяльності мають бути визначені в законі про роботу Верховної Ради та Законі про регламент».

Судячи з настроїв обранців, вони здебільшого підтримують позицію комітету, тому можна передбачити, що в четвер обидва законопроекти парламентом буде відхилено. Разом з тим деякі пропозиції, які містяться в них, можуть бути використані при підготовці Закону про регламент. Зокрема, на думку Олександра Лавриновича, необхідно закріпити норми про те, що опозиції гарантуються посади голів комітетів Верховної Ради з питань бюджету, регламенту, а також свободи слова і ЗМІ.

Андрій МИСЕЛЮК, «День»
Газета: