Селяни масово озброюються для "самоохорони" Олександр ІВАЩЕНКО
Рух громадян для охорони порядку та боротьби зі злочинністю відроджується. Щоправда, в трохи інших від вікопомного ДНД формах: у вигляді озброєних(!) загонів і на зовсім іншій ідеологічній основі. Унікальний стосовно цього досвід Житомирщини.
Саме в Ружинському районі області 1992 року було створено перші загони самоохорони. 1993 року почин підтримало населення інших районів області. Торік у лютому розпорядженням голови обласної державної адміністрації було ухвалене "Приблизне положення про загони самоохорони, робочі загони сприяння міліції та інші громадські формування". Це положення дало колективним сільгосппідприємствам право закуповувати мисливську та газову зброю для озброєння загонів самоохорони. А членам загонів - застосовувати цю зброю в разі необхідності. І зброя застосовується...
"У дев'яносто третьому внадилися "гості з Півдня" овечок красти - з літніх таборів для худоби, - розповідає командир загону самоохорони села Сінгури Борис Хоменко. - Вони підїхали на своєму "Мерседесі", взяли двох овечок - і до машини. Кричимо "Стояти!", а вони - ходу! Довелося відкрити вогонь по колесах. Так усі чотири скати їм і пробили. Їх узяли вже з міліцейською опергрупою. "Мерседес" той виявився краденим. Приблизно по вісім років тоді присудили злодіям. Траплялося й гірше. Через рік двоє наших уночі патрулювали село. Проходять повз крамницю й бачать - двері зламано і всередині орудують троє. Один із злочинців став стріляти з пістолета. Але промазав. А наш співробітник не промазав - уклав грабіжника на місці. Небіжчик виявився мешканцем Житомира, і сім разів був засудженим..."
Загін самоохорони агрофірми "Сінгури" вважається найкращим в області. Шість чоловік у штаті, одержують від фірми зарплату на рівні провідних фахівців, забезпечені зброєю, автомашиною з радіостанцією.
На прикінці минулого року в Житомирській області функціонувало 847 загонів самоохорони, в лавах яких налічувалося 15663 (дивізія! - Ред.) осіб. Упродовж року за допомогою бійців цих загонів попереджено понад 220 злочинів, виявлено 2251 правопорушення, затримано 311 осіб за дрібні крадіжки.
Як визнають представники місцевих правоохоронних органів, селяни просто не мають інших засобів для захисту свого майна...