Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Магазин закрито

Активізацію податківців в «он-лайні» експерти пояснюють «пошуками інтернет-права»
20 квітня, 2012 - 00:00

Схоже, українські податківці не на жарт вирішили потрусити віртуальний простір. Ще не вщухли хвилі над фактично «потопленим» (більшість файлів, які містились на ресурсі, сьогодні недоступні) файлообмінником EX.ua, як податківці взялись за найбільший в країні інтернет-магазин Rozetka.ua.

Учора по обіді сайт Rozetka.ua був недоступний. А на сторінці магазину в соцмережі Facebook з’явилось повідомлення, що «сайт працює в обмеженому доступі», а «опрацювання оформлених замовлень може зайняти більш як годину».

Відповідно до повідомлення інформаційного порталу «ain.ua», призупинили роботу інтернет-магазину податківці. «Нині в хостингову компанію Mirohost (обслуговує сервери Rozetka.ua. — Ред.) прийшли представники податковї інспекції з метою вилучити сервери інтернет-магазину», — повідомили на сайті ресурсу.

У Податковій свою провину в «падінні» сайта Rozetka.ua заперечують. Там кажуть, що сервери вони не вилучали, забрали лише фінансову документацію. «Там справді зараз проводяться обшуки за фактом порушення статті 212 — «Ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах» — на суму 7,343 мільйона гривень несплачених платків до бюджету. Але «масок шоу» там не проводилось. Слідчі дії було санкціоновано, — пояснила в коментарі «Дню» директор Департаменту зі зв’язків з громадськістю ДПА Ольга Семченко. — До того, що не працює сайт, ми жодного відношення не маємо. Там було вилучено тільки фінансову документацію без серверів. Сервери стоять на місці».

Щоб з’ясувати, що ж таки сталося з серверами, та чому «лежить» сайт інтернет-магазину, «День» звернувся в офіс Mirohost. Та, на жаль жодного представника з групи відповідальних за ситуацію з Rozetka.ua, як нам повідомила секретар хостингової компанії, не було на місці. Усі — «на робочій нараді», коли повернуться — «невідомо». Дівчина порадила нам зателефонувати ближче до кінця робочого дня. Мовляв, можливо, тоді й вдасться отримати коментар. Але на запитання «Дня», чи правда, що податкова міліція вилучили сервери, секретар відповіла: «Ні. Ніхто нічого не забирав».

Наразі в інтернет-середовищі довкола ситуації з Rozetka.ua кипить дискусія. І більшість інтернет-користувачів, попри те, що податківці пояснюють свою позицію, дають коментарі пресі, а представники інтернет-магазину відмовчуються, схильні до думки, що антигерой у цій історії все ж таки Податкова. «Органи влади мають розуміти, що прихід у традиційну компанію не супроводжується вибухами офісу й дороги до нього. Розруха ІТ- інфраструктури, інтернет-магазини — це фізичне знищення бізнесу. Такі речі робити не можна без виконання всіх судових процедур», — каже голова Асоціації підприємств інформаційних технологій України, голова комітету інтернет-асоціації України з питань захисту прав людини і свободи слова Еліна Шнурко-Табакова.

Президент Спілки податкових консультантів України Леонід Рубаненко пояснює підвищення активності податківців в онлайн-просторі «пошуками інтернет-права». «Сьогодні власник будь-якого інтернет-ресурсу вважає, що в нього право — робити практично все, й ніхто його не може обмежити. Але, з другого боку, є споживачі їхніх послуг, які теж мають права. Тому мають бути розумні обмеження, щоб права покупця та споживача дотримувалися», — каже він. Але, на думку Рубаненка, методи, з якими податкові органи взялися обороняти права українського споживача і бюджету, не зовсім коректні. Більше того, вони дискредитують «благородну мету». «Замість того, щоб займатися покараннями, краще організовувати громадські обговорення зі створення інтернет-права та запроваджувати його... Доки такі правила відсутні, встановити достовірно, хто правий, а хто винний, — не можна», — підкреслює експерт.

Алла ДУБРОВИК, Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: