Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Максимум до 2020 року

зможе працювати вітчизняна атомна енергетика без належного фінансування вже сьогодні
3 лютого, 2001 - 00:00

Учора для ремонту парогенератора було відключено від енергомережі енергоблок №5 Запорізької АЕС (ВВЕР-1000). Ремонтні роботи проводяться також на п’ятому блоці ЗАЕС і третьому блоці Рівненської АЕС. Тим часом в четвер на розширеній нараді Ради національної безпеки і оборони за участю Президента обговорювалися питання ядерної і радіаційної безпеки України. При цьому зазначалося, що накопичені роками проблеми фінансового і організаційного характеру привели ядерно-енергетичну галузь, яка виробляє до половини всієї електроенергії в країні, до критичної межі.

На нараді наводилися дані про збільшення кількості порушень в роботі АЕС, зростання втрат електроенергії внаслідок дуже великих простоїв при планових і позапланових ремонтах. Головна причина — недостатнє фінансування профілактичних і ремонтних робіт, особливо модернізації і реконструкції діючих енергоблоків.

Учасники засідання відзначили, що особливо відчутну шкоду наносить практика регулярного введення «надзвичайних ситуацій» на енергоринку, що є, по суті, продовженням «ручного режиму» управління енергетичною галуззю, повідомляє Інтерфакс-Україна. Як наслідок, виникло катастрофічне зростання боргів атомних станцій перед бюджетом і позабюджетними фондами, оскільки податкові нарахування проводяться не за фактом надходження грошей за вироблену електроенергію, а відразу ж після її збуту.

При цьому виділені на ядерну безпеку кошти часто витрачаються неефективно. На спорудження об’єкта «Укриття», що фінансується за рахунок міжнародного гранта, витрачено майже $80 млн., але до України з них дійшло лише близько 15%, а отримані практичні результати також не відповідають зробленим витратам, вказувалося на нараді. За підсумками обговорення Л.Кучма доручив підготувати проект відповідного розпорядження.

За підсумками наради один з висококваліфікованих експертів галузі сказав «Дню»: «Якщо атомникам будуть повністю оплачувати вироблену електроенергію, у них не буде жодних проблем із ядерною безпекою. Біда в тому, що живими грошима встановлений для атомних станцій тариф на електроенергію не оплачувався ніколи. Доводилося йти на продаж боргів з істотними втратами та на інші вимушені заходи такого ж порядку». Проте, зi слів експерта, в «сьогоденну» безпеку гроші вкладаються. А ось на модернізацію і реконструкцію ядерних об’єктів їх уже не вистачає. Як вважає співрозмовник «Дня», через 10—15 років ядерні блоки, що сьогодні експлуатуються, застаріють фізично і морально. І якщо зараз не вкладати гроші то тоді за один день або навіть рік, цю проблему не вирішити. «Проїдаючи атомні гроші зараз, ми заробляємо величезні негаразди на майбутнє, — сказав експерт і додав: — Можливо, це буде навіть одночасна зупинка всіх блоків».

Не можна сказати, що цю проблему не усвідомлюють в уряді. На початку цього тижня перший віце-прем’єр Юрій Єхануров, що називає себе «не таким уже й великим енергетиком», в приватній бесіді з журналістами сказав, що без добудування атомних блоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС до 2020 року нас чекає справжня катастрофа в атомній енергетиці.

ДО РЕЧІ

У четвер Президент України і міністр атомної енергетики Росії Євген Адамов обговорили в Києві питання співпраці України і Росії в галузi атомної енергетики і, зокрема, в забезпеченні українських АЕС ядерним паливом. Є.Адамов підтвердив зацікавленість Росії в постачанні палива на енергоблоки Рівненської і Хмельницької АЕС, які повинні бути добудовані як компенсуючі потужності у зв’язку з виведенням з експлуатації Чорнобильської АЕС.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: