Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Маленькі хитрощі великого бізнесу

6 листопада, 1997 - 00:00

Керівництво держкомпанії "Укрспецекспорт", яка торгує зброєю від імені України, відвідало Білорусь. Мета цього візиту, як і результати переговорів з колегами за бізнесом, не розголошуються.

Але вже сам факт візиту Андрія Кукіна до сусідів говорить про те, що досягти порозуміння й заручитись підтримкою білоруських зброярів та продавців цього прибуткового товару в "Укрспецекспорті" вважають справою потрібною.

Військово-промисловий комплекс Білорусі практично не виробляє зброю в кінцевому вигляді, проте значна частка виробів "оборонки" має унікальне значення для зразків озброєнь, що продукують інші держави СНД. Це самохідні шасі для ракетних та артсистем, автоматизовані системи керування, тренажери для навчання екіпажів танків та бойових машин, оптичні та лазерні приціли. Але в контактах з Мінськом "Укрспецекспорт", здається, спокушається не стільки потенціалом білоруської "оборонки", як речами дещо іншими.

На відміну від Росії чи України, в Білорусі система торгівлі зброєю децентралізована. Нині щонайменше чотири фірми займаються продажем озброєнь на зовнішньому ринку, іноді демонструючи вражаючі приклади бізнесової впертості. Так, саме Білорусь продала Сполученим Штатам зенітно-ракетний комплекс С-300 ПМУ, не реагуючи на заперечення Москви. Так само білоруські гендлярі не дуже зважали на невдоволену гримасу Вашингтону, коли Тегеран вирішив купити в Мінського заводу важкі колісні тягачі. А авіаремонтні заводи в Барановичах та Орші згодились на іранське замовлення з ремонту військових літаків.

Саме подібна стратегія діяльності білоруських продавців зброї вивела країну за підсумками минулого року на дев`яте місце серед держав-провідних експортерів зброї, до речі, обігнавши Україну.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, "День"
Газета: