Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Малював правдою»

25 жовтня виповняється 150 років з дня народження кримського баталіста Миколи Самокиша
22 жовтня, 2010 - 00:00
МИКОЛА САМОКИШ У МАЙСТЕРНІ / ФОТО З АРХІВУ КРИМСЬКОГО ХУДОЖНЬОГО УЧИЛИЩА

У своїй духівниці, залишеній учням і всім майбутнім поколінням художників, майстер написав: «Малюйте правдою, любіть свою справу, витрачайте на кожне полотно стільки часу, поки воно не заграє перед вами барвами справді художньої майстерності».

Самокиш працював саме так, домагаючись граничної виразності та достовірності, тому кожна його робота (велике полотно чи просто малюнок) грають барвами справжньої художньої майстерності. Микола Самокиш народився 25 жовтня 1860 року в Ніжині, освіту здобув в Санкт-Петербурзькій академії мистецтв. Із його ім’ям пов’язаний розвиток художньої освіти і культури в Криму, куди він змушений був переїхати за наполяганням лікарів у 1918 році. Професійні інтереси привели художника-баталіста до Сімферополя. Новий період життя починається з організації художньої студії. Педагогічну діяльність, яку почав ще у Петербурзі, Микола Самокиш успішно поєднує із створенням живописних полотен та ілюструванням книг і журналів.

Світову славу майстрові принесли полотна «Табун орловських рисистих маток», за яке тридцятирічному художникові було присвоєно звання академіка; та «Четверик на повороті», що мала грандіозний успіх на Всесвітній Паризькій виставці 1900 року і була відзначена медаллю.

Залучений до ілюстрування кращих зразків книговидання кінця XIX — початку XX століття, Самокиш працював разом із такими знаменитостями, як Рєпін, Суриков, Сєров, Васнєцов, виконуючи ілюстрації в різній техніці: аквареллю, тушшю, пером і пензлем.

1935 року на честь 75-ліття майстра організованій ним в Сімферополі студії було присвоєно ім’я творця, а через два роки її перетворили в Державне середнє художнє училище ім. академіка М. С. Самокиша... Помер майстер 18 січня 1944 року в Сімферополі, де і похований.

Нині створене ним училище переросло у вищий навчальний заклад, в якому здобувають освіту талановиті молоді люди з різних куточків України. До 150-річчя метра в училищі створена музейна кімната, що розповідає про життя і творчість Самокиша. Тут представлені оригінальні документи і фотокопії, зібрані не лише в Криму, але і в Ніжині, на батьківщині художника, у Харкові, де після війни недовго проіснував музей Самокиша. В експозиції відбиті різні періоди життя і творчості майстра. У центрі — бюст, виконаний відомим скульптором Вучетичем.

З 25 по 27 жовтня в Бахчисараї та Сімферополі пройде Всеукраїнська конференція «Самокиш і його учні», яку проводять Міністерство культури і мистецтв Криму, республіканська Асоціація заповідників і музеїв. В рамках конференції планується відкриття меморіальних пам’ятних дошок в Євпаторії та Алупці.

Людмила ОБУХІВСЬКА
Газета: