Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Медiафобiя

22 червня, 2002 - 00:00

Журналістське співтовариство вчора серйозно спантеличив анонс, поширений Інтерфакс- Україна. Нарівні з повідомленням про час початку першого засідання наглядової колегії НАЕК «Енергоатом», присвяченого стратегічним питанням безпеки роботи АЕС та завершенню фінансування добудування Хмельницької і Рівненської АЕС, у ньому вказувалося, що на засіданні очікується участь народного депутата Андрія Деркача (голова. — Авт.), академіка НАНУ Віктора Бар’яхтара і головного державного інспектора з питань ядерної безпеки Анатолія Дем’яненка. Дивно. Що це за засідання, а тим паче, перше, так би мовити, засновницьке, якщо на ньому «очікується» всього три з дванадцяти членів колегії?

Але це, із деякими обмовками, можна було б ще віднести до внутрішньої компетенції цього органу (можливо, він уже встиг переглянути недавню постанову уряду, де сказано, що рішення колегії є правомочним за участю не менше 3/4 її членів?). А ось як оцінити рівень інформування громадськості, яким колегія мала намір «оточити» свою діяльність? Судячи з анонсу, жодних перешкод журналістському корпусу не передбачалося: «Акредитація за тел. 294-48-89». Але коли кореспондент «Дня» набрав цей номер і представився, то працівниця прес-служби Юлія Толстоногова одразу охолодила наші наївні надії бачити «спостерігачів» за роботою і повідомила, що нашої газети немає у списку органів ЗМІ, поданому і підписаному «самим Андрієм Деркачем». А тому вона не може акредитувати «День».

Такий поворот справи викликав зрозумілу настороженiсть. Якщо передбачити, що до акредитації за Деркачем допустять тільки належні цьому святому сімейству ЗМІ, то чи не має наміру колегія (яку це ж сімейство також може захотіти приватизувати) зробити з «Енергоатомом» що-небудь таке, на зразок відомого «Бринкфорду»?

Нагадаємо, що згаданою постановою уряду «атомним спостерігачам» надано досить широкі повноваження. Це не тільки контроль за тим, як «Енергоатом» виконуватиме закони, вказівки Президента і Кабміну, але й право заслуховувати звіти його керівництва, заздалегідь, тобто ще до підпису президента НАЕК, «перлюструвати» найважливіші документи компанії. А також розглядати (враховуючи репутацію «головного спостерігача», слава Богу, що тільки заздалегідь) питання призначення і звільнення керівних кадрів, починаючи з президента та закінчуючи головним бухгалтером. Питання лише в тому, чи не наробить біди на українському атомному полі і чи не наламає дров у «чорнобильському лісі» настільки одіозна фiгура? Нагадаємо, що рішення колегії оформляються протоколом, який підписується виключно її головою. А він (цей голова) скликає і веде засідання, готує матеріали до засідань, контролює виконання рішень. Який простір для творчості! Так і згадуються аршинні телеграфні заголовки (на зразок «Вердикт») до матеріалів, що містили підтасовування і брехню, тут же спростовану офіційними органами. І якщо до висвітлення роботи наглядової колегії НАЕК «Енергоатому» допускатимуться тільки представники сімейного медіа-холдингу, то можна собі уявити, у якому кольорі з’явиться вона перед громадськістю — природно, вся в білому... До речі, А. Деркач уже був членом однієї наглядової ради — ВАТ «Укрнафтопродукт». Там справа завершилася «випаровуванням» держвласності...

У зв’язку з усією цією наглядовістю у нас виникли деякі запитання. Їх ми поставили трьом народним депутатам, які брали участь у «круглому столі» «Актуальні проблеми енергетики: причини, перспективи і вплив на ситуацію в Україні». Відповідаючи на запитання, чи здатна наглядова колегія у її нинішньому кадровому складі вплинути на ситуацію в атомній енергетиці та ядерній безпеці, член профільного парламентського комітету Вадим Литвин відповів, що такий орган, якщо його вже було створено урядом, напевно потрібен. А ось якою буде його результативність, дипломатично зауважив народний депутат, покаже робота. Член тієї ж комісії, екс-президент «Енергоатому» Володимир Бронніков, відповідаючи на те ж запитання, розповів, що подібні наглядові органи в інших країнах складаються із представників громадськості, включаючи домогосподарок, і мають своєю головною метою переконати цю саму громадськість у безпеці діючих у країні ядерних об’єктів. Щодо «колегії Деркача», то, зі слів Броннікова, із завданням підвищення рівня ядерної безпеки їй не впоратися, оскільки її не очолює фахівець відповідної кваліфікації. Найкатегоричніше висловився, відповідаючи на запитання «Дня», чому пресу тільки вибiрково допустили на засідання колегії, — бояться? щось приховують? — заступник голови парламентського Комітету з питань свободи слова й інформації Юрій Артеменко: «У той час, коли такі процеси відбуваються в енергетиці, політика в цій сфері, навпаки, повинна бути відкритою. Тим більше, коли йдеться про таку поважну газету, як ваша. Це я цілком щиро говорю. Тому можу як фахівець стверджувати, що йдеться про грубе порушення закону про інформацію чи про елементарну дурість цих людей. Наш комітет працюватиме над тим, щоб виключити такі ситуації».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: