Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Мені сумно чути від вас цей докір...»

Президент поговорив із Україною без купюр
8 жовтня, 2005 - 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

Оновлення команди, боротьба з корупцією, відносини з опозицією, майбутні вибори, регіональна політика — ось головні теми вчорашньої прес- конференції Президента України Віктора Ющенка. Спілкування Президента з представниками 250 зарубіжних і центральних українських та 180 регіональних ЗМІ тривало дві години (замість півтори запланованих). Бажаючих поставити запитання виявилося, схоже, в кілька разів більше, ніж тих, кому це вдалося. Деяким журналістам довелося протягом двох годин чекати в черзі до мікрофонів...

Сенсацій не було, однак кілька цікавих заяв прозвучало. Прес-конференцію в прямому ефірі транслювала Національна телерадіокомпанія, за що прес-секретар глави держави Ірина Геращенко двічі висловила НТКУ вдячність. Мабуть, історія з «редагуванням» НТКУ інтерв’ю В. Ющенка чотирьом телеканалам (внаслідок якого глядачі побачили версію, скорочену втричі) не пройшла даремно.

Найчастіше з вуст Президента під час прес-конференції звучали дві фрази: «Коли ми стояли на Майдані» та «Головне — єдність команди».

ПРО КОМАНДИ

Переростанню владної кризи в політичну вдалося, на думку Президента, запобігти. Стабілізувало ситуацію й формування нового уряду — за словами Віктора Ющенка, «консолідованого та гармонізованого у своїх відносинах із РНБО та секретаріатом Президента». В. Ющенко підкреслив, що головним уроком, кризи, є висновок про необхідність «командної єдності та консолідацію зусиль». Новий Кабмін — це люди, сказав Президент, які «знають, як зупинити ті негативні тенденції, що намітилися за останні сім місяців» і «забезпечити виконання гуманітарної та соціальної політики, проголошеної на початку року». В. Ющенко також пообіцяв журналістам, що вони стануть «свідками професійної роботи цієї команди».

Окремих же членів попереднього уряду Президент у ході прес-конференції звинуватив у тому, що вони «розпочали серед команди шукати ворогів», «втратили контакт із бізнесом» «показали картку (Жовту? Червону? — Авт. ) всім інвесторам, і нормальним також», ліквідували спеціальні економічні зони тощо.

Президент повідомив також, що має намір знову зібрати відправлених у відставку членів своєї команди, які «висловилися відносно обставин чи фактів корупції»: він, за його словами, планує запросити Юлію Тимошенко, Олександра Зінченка та Петра Порошенка на засідання Ради безпеки за участю голови Верховного Суду, генпрокурора та нового прем’єра. Ющенко також сказав, що просив О. Зінченка надати докази висунених ним звинувачень, однак Зінченко не зробив цього й досі.

До речі, відповідаючи на запитання, чи готовий він зробити крок назустріч Юлії Тимошенко, яка, незважаючи ні на що, як і раніше, подає йому руку, Віктор Ющенко заявив: він своєї руки з рук ані Тимошенко, ані Зінченка, ані Порошенка, «ні будь кого іншого» не виймав. (При цьому Президент чомусь потирав однією рукою іншу.) «Вони мої друзі, і я ставлюся до них, як до людей видатних, здібних, але прошу їх разом з тим мати мужність зробити висновки», — сказав він. А ось їздити, мовляв, іншими країнами в пошуках підтримки (малася на увазі, мабуть, нещодавня поїздка Тимошенко до Москви) — недобре з погляду національних інтересів...

ПРО ВИБОРИ, ОПОЗИЦІЮ ТА КОРУПЦIЮ

Взагалі, про боротьбу з корупцією Президент на вчорашній прес-конференції говорив багато. Навіть, мабуть, забагато. У записці, надісланій, напевно, кимось із представників регіональних ЗМІ, Віктора Ющенка так і запитали: «Як боротися з корупцією?» Він на це сакраментальне запитання й відповів — докладно та по пунктах. Вийшов такий собі, за словами самого Ющенка, «невеличкий нарис», хвилин на 20. Напевно, якби відповідь була коротшою, інші журналісти також мали б змогу поставити свої запитання, можливо, не менш цікавіші... До речі, через півтори години після початку спілкування прес-секретар Президента Ірина Геращенко закликала присутніх решту часу попрацювати в режимі «бліц». Однак Віктор Ющенко цю пропозицію на свій рахунок не прийняв.

Відповідаючи на запитання, чи означає підписання меморандуму про взаєморозуміння з опозицією в особі Віктора Януковича видачею «індульгенції» фальсифікаторам підсумків президентських виборів, Президент заявив, що відповідати перед законом мають організатори фальсифікацій, а не прості виконавці. За його словами, на сьогодні порушено понад чотири тисячі кримінальних справ за фактами фальсифікації президентських виборів 2004 року. При цьому «левова частка належить «стрілочникам», — сказав В. Ющенко.

Що ж до майбутніх парламентських виборів, то В. Ющенко сподівається: влада спільними зусиллями зі ЗМІ зробить їх найдемократичнішими в історії незалежної України. Реагуючи на зауваження журналістів про те, що оновлений виборчий закон обмежує їхні права, Президент сказав, що готовий ініціювати мораторій на проведення перевірок засобів масової інформації під час виборчої кампанії 2006 року. «Але я підкреслюю: це один із механізмів. Я не думаю, що цього одного механізму достатньо», — зазначив В. Ющенко. Він також висловив готовність врахувати будь-які побажання та пропозиції з цього приводу від журналістів та ЗМІ.

До речі, відповідаючи на запитання, чому він сьогодні підписав договір із Януковичем, «який навіть не привітав Ющенка з обранням на посаду президента», Віктор Ющенка сказав, що, стоячи на Майдані, люди мріяли про те, щоб Схід і Захід України були єдиними. У цьому ж контексті він визнав, що було помилкою свого часу не покликати на організований у парламенті круглий стіл представників фракцій СДПУ(О) та Компартії. «Потрібно було запросити всіх, — сказав Президент, — навіть якби переговори від цього й були б важчими».

ПРО СПРАВУ ГОНГАДЗЕ

Президент упевнений, що новий міністр юстиції Сергій Головатий сприятиме значному просуванню розкриття справи про вбивство Георгія Гонгадзе. «Я призначив міністром юстиції С. Головатого — людину, яку в упередженості й до цієї справи, та до інших справ важко звинуватити. Я впевнений, що, спираючись на його авторитет, на його здібності, Україна найближчим часом значно просунеться в цьому питанні. Віктор Ющенко доволі хворобливо відреагував на запитання про «справу Гонгадзе». «Мені сумно чути від вас цей докір», — сказав він журналістці, яка запитала його про це. За його словами, за час його президентства в розслідуванні цієї справи «було дано гарантії, які не надавалися жодним президентом», тоді як у січні, коли В. Ющенко став Президентом, «папка зі справою Гонгадзе була пустою, чи відомо вам про це?» За сім місяців слідчі та правоохоронні органи встановили імена вбивць, отримали свідчення, провели судмедекспертизу, було «сформовано справу та кілька тижнів тому її було передано для ознайомлення». «Я знаю, що можна було б зробити більше... Цю частину проведення розслідування, зроблену за перші чотири місяця, я б назвав найактивнішою фазою», — сказав В. Ющенко. Разом з тим Ющенко визнав, що основне питання — про замовників убивства — поки що залишається без відповіді.

Мар’яна ОЛIЙНИК, «День»
Газета: