Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ: Усі культурні об’єкти — в одні руки

7 липня, 2007 - 00:00
МИКОЛА ЖУЛИНСЬКИЙ

У зв’язку з проблемою рейдерських атак на мистецькі будівлі («День писав про це у №105 та №107 від 3 та 5 липня) позавчора відбулася зустріч між головою Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України Миколою ЖУЛИНСЬКИМ, заступником голови Київської міської державної адміністрації Віталієм ЖУРАВСЬКИМ і начальником Головного управління культури та мистецтв міста Києва Світланою ЗОРІНОЮ.

Про результати цієї зустрічі «Дню» розказав Микола Жулинський:

— Віталій Журавський і Світлана Зоріна висловлюють свою занепокоєність. Я думаю, вони не чекали такого повороту подій. Очевидно, не все міська влада може прорахувати і не всюди може вплинути. Нині багато об’єктів культурного призначення: приміщення творчих спілок, майстерень, студій перебувають у комунальній власності і передусім у власності районних адміністрацій. А, як відомо, у кожному районі свій голова і, судячи з того, що зараз відбувається в Києві, ведеться своя політика. Секретаріат Президента ще у грудні звертався до міськради з проханням привести цю систему до пристойного вигляду, оскільки є відповідні закони України, наприклад, «Про професійних творчих працівників та творчі спілки». Унаслідок нашого звернення Київською міською радою було видано Рішення від 22 лютого 2007 року №170/831. Цим документом було внесено зміни до рішення Київради від 28.09.2006 року, на яке Секретаріат Президента і Національна рада з питань культури та духовності при Президентові України зреагували, оскільки побачила, що ситуація розвиватиметься абсолютно не сприятливо для культурної інфраструктури міста Києва. Зараз у Секретаріаті Президента всі зміни ми уважно вивчаємо. Але бачимо, що сподіватися керівникам творчих спілок і митцям навряд чи є на що (50 кв. м приміщення віддаються митцям майже безоплатно, але далі коефіцієнт нараховується за кожен квадратний метр, а зазвичай приміщення і творчих спілок, і майстерень мають більше ніж 50 кв. м площі, а тому виникають певні проблеми та труднощі). Ми маємо намір клопотатися про збільшення цієї цифри до 150 кв. м.

Я думаю, що ситуація вирішиться, коли приміщення будуть передані до Головного управління культури та мистецтв міста Києва. Зараз же частина мистецьких об’єктів перебуває у розпорядженні районних рад, частина — у інших управліннях. Під загрозою перебувають і видавництва — «Мистецтво», «Обереги» та ін. Я вважаю, що необхідно зробити реєстр усіх об’єктів культурної індустрії і рішенням міськради передати їх до Управління культури і мистецтв міста Києва. А потім визначати систему принципів орендної плати. Ми за те, щоб це була довгострокова оренда із певними гарантіями відповідного сприяння творчим спілкам. З іншого боку, треба ставити питання про те, щоб усі мистецькі об’єкти, що мають статус національних, перейшли у державну власність. Сьогодні цього не відбувається, і це знову ж створює дуже серйозну проблему з реалізацією їхніх функцій.

Підготувала Маша ТОМАК, «День»
Газета: