Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Миколаївський синдром

Сумщина занепокоєна: тут також стояли ракетні частини
5 вересня, 2000 - 00:00

Після візиту минулого тижня в Первомайський район Президента України Л.Кучми місцева токсикодермія знову набула статусу захворювання, етіологію якої не визначено: ставши на захист військовиків, глава держави відкинув оприлюднену напередодні «військову» причину захворювання, зазначивши, щоправда: «Військові не винні. А якщо й винні, то радянські». Тепер визначити, хто винен, має спеціальна урядова комісія, яка розпочала роботу у Первомайському районі.

Проте отруєння довкілля продуктами розпаду ракетного палива залишається однією з робочих версій. Як повідомив кореспонденту «Дня» працівник місцевого штабу з ліквідації наслідків захворювань Микола Могилевець, цю версію не залишать, доки причина остаточно не буде з’ясована. Водночас розглядаються версії про природне походження захворювання, забруднення внаслідок накопичення в грунті добрив і деякі інші. При цьому виявлення причини є одним із завдань урядової комісії, яка веде роботу в декількох напрямках: лікування хворих, соціальна допомога, дослідження місцевості тощо. У заражених селах проводяться лабораторні дослідження продуктів харчування, моніторинг повітря та води в місцевих річках Синюха та Південний Буг. У район почали завозити продукти харчування, овочі й фрукти, гуманітарну допомогу стали надавати інші області України.

Два з половиною місяці спокійного споглядання на ситуацію та понад чотириста хворих було потрібно владі, щоб звернути увагу на Болеславчик і ще чотири заражених невідомою хворобою села й оголосити їхню територію зоною екологічного лиха. Згідно з указом Президента, цей статус за територією збережеться до 1 вересня 2001 року. Щонайменше, бо не виключено, що ця територія може бути визнана непридатною для життя. Першими в середині літа її покинули птахи. До кінця серпня були вивезені діти, надалі, якщо умови таки будуть визнані непридатними для життя, не виключена тотальна евакуація. Глава облдержадміністрації Олексій Гаркуша, який повідомив про це журналістам, щоправда, висловив надію, що «до цього справа не дійде». Масове захворювання мешканців Первомайського району Миколаївської області на токсикодермію змусило відповідні служби Сумщини, в двох районах якої — Охтирському та Лебединському — теж свого часу стояли ракетні частини, вдатися до ряду запобіжних заходів. Зокрема, як проінформував кореспондента «Дня» Сергія ХАНІНА перший заступник начальника обласного управління з надзвичайних ситуацій Сергій Лукашенко, в даний момент до Міністерства оборони України готується запит на предмет існування в зазначених районах місць поховань радіоактивних відходів. За його словами, доти, доки з МО не надійде відповідь на цей запит, говорити про існуючу для людей небезпеку чи її відсутність, неможливо. Зі свого боку управління з надзвичайних ситуацій спільно з санепідемстанцією та екологами проводять зараз у Лебедині та Охтирці дослідження грунтів та води. Також С.Лукашенко додав, що досі на Сумщині випадків захворювання, аналогічних тим, які зафіксовані у Миколаївській області, не траплялося.

ДО РЕЧІ: За шість днів у п’яти селах Первомайського району Миколаївської області, в яких зареєстровано масове захворювання місцевого населення токсикодермією, нових випадків захворювання не виявлено.

Про це повідомив журналістам міністр з питань надзвичайних ситуацій Василь Дурдинець у неділю в Первомайську за підсумками засідання Міжвідомчої комісії з дослідження причин захворювання, передає Інтерфакс- Україна. Як повідомив міністр, у п’яти селах (Болеславчик, Чаусово-1, Чаусово-2, Підгiр’я, Мічуріно), в яких проживає 2711 осіб, захворіло 378, з них — 170 дорослих і 208 дітей. На стаціонарному лікуванні нині перебуває 22 особи, з яких 7 дорослих і 15 дітей.

В.Дурдинець також повідомив, що траншею, в якій міститься брухт ліквідованої пускової установки, поки розрито не буде. «До 11 вересня методом буріння будуть проводитися точечні дослідження траншеї, й лише після того, як стане зрозуміло, є небезпека в цій траншеї чи ні, будуть прийматися подальші рішення», — сказав він. При цьому міністр зазначив, що «немає даних, які підтверджували б, що саме траншея стала першопричиною масового захворювання».

— Загрози поширення епідемії в Первомайському районі Миколаївської області немає, — переконаний міністр охорони здоров’я України Віталій Москаленко. — Попередні дані щодо виникнення токсикодермії будуть готові до 12 вересня, упевнений В.Москаленко. Він також повідомив, що захворювання на токсикодермію зареєстровано в Україні вперше. Міністр також запевнив, що всіх хворих буде вилікувано.

Данило КЛЯХІН, «День»
Газета: