Учора в Києві пройшла 13-а міжнародна конференція суддів, у роботі якої взяли участь близько 200 суддів Верховних, Конституційних і Господарських судів із 50 країн світу. У рамках конференції судді також поспілкуватися з журналістами і висловили свої погляди на стан судової системи в Україні, забезпечення незалежності судів і верховенства права.
Зокрема, глава Міжнародної конференції суддів Фредерік Ферт вважає, що для забезпечення верховенства права і незалежності судової системи українські судді повинні заробляти стільки ж, скільки й західні. «Українські судді мають отримувати заробітну плату, еквівалентну заробітній платі західних суддів, з урахуванням вартості життя», — сказав Ф. Ферт, відповідаючи на запитання журналістів. «Це десь мільйон гривень», — додав він, зазначивши, що цю цифру можна скоректувати з урахуванням вартості життя у Вашингтоні і Києві. «У демократичній державі має існувати верховенство права, а не верховенство людини. Щоб існувало верховенство права, повинна існувати незалежна судова влада, а для існування судової влади повинні бути незалежні, добре навчені і відповідно оплачувані судді», — сказав Ф. Ферт.
Трохи іншу думку з цього приводу висловив суддя федерального громадського суду США Богдан Футей. За його словами, судовій владі в Україні дуже важко бути незалежною, оскільки «виконавча і законодавча влади люблять давати судам «поради». Суддя звернув увагу на те, що незалежність українських суддів від органів державної влади «дуже умовна». «Як суддя може бути дійсно незалежним, якщо він повинен брати до уваги, від кого він отримує помешкання? А отримання квартири залежить від Президента, чи, скажімо, районної адміністрації. У залежності від того, як суддя приймає ухвали, помешкання у нього буде або близько від центру, або десь там, де дуже легко загубитися», — заявив Б. Футей. Тільки відсторонившись від політики, суди можуть стати незалежними в своїх ухвалах, підкреслив суддя.
Присутній на прес-конференції співголова Міжнародної конференції суддів Ганс Крістіан Крюгер, відповідаючи на запитання журналістів про припустимість висловлювання політиків щодо карних справ, не розглянутих судом і таких, що не мають остаточного вердикту, сказав: «Європейська конвенція з прав людини не дозволяє цього робити. Я особисто вважаю, що політик повинен уникати такого. Якщо справа в суді, політик не має права говорити».
На тему незалежності судової системи висловилися також вітчизняні служителі Феміди. Так, голова Верховного суду Василь Маляренко вважає, що чинний рівень соціального захисту суддів не дозволяє бути незалежною всій судовій системі України. (Очевидно, мова йде про один із факторів. Але, без сумніву, є ще й інші). У той же час, він сказав, що поки що не може відповісти на запитання про те, наскільки буде підвищено заробітну платню суддям. «Принаймні, зараз йде підготовка законопроекту щодо заробітної платні взагалі судді і суддівського працівника як такого», — заявив В. Маляренко. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Петро Порошенко в своєму вітальному слові на відкритті міжнародної конференції суддів у Києві сказав, що «прийнято політичну ухвалу», і з 1 січня 2006 року буде істотно підвищено зарплатню суддям. Однак, коментуючи журналістам заяву Ф. Ферта про те, що зарплатня українського судді повинна становити близько 1 млн. грн. на рік, В. Маляренко сказав, що такого бути не може, оскільки тоді зарплатня інших соціальних працівників буде в тисячі разів нижчою, тобто, за його переконанням, необхідно підвищувати зарплатню суддям, але адекватно до ситуації в країні і відповідно до заробітної платні в інших сферах.