Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мільйон кроків по «головному претенденту»

Шахтарі Краснодона знов у поході на Київ
9 червня, 1999 - 00:00

Вранці 7 червня (через кілька днів після того, як кавалер галузевої відзнаки «Шахтарська доблесть» Леонід Кучма відвідав Луганську область і навіть спустився в шахту) колона з 28 жінок і 30 дітей різного віку вийшла з Краснодона і попрямувала до Луганська. Їхні вимоги, з якими вони ще 1 червня пікетували будинок міськради: виплатити зарплату батькам їхніх дітей, а також узаконити права багатодітних матерів. Керівництво області пообіцяло жінкам погасити заборгованість по зарплаті, а питання про пільги поставити у Верховній Раді, після чого дружини шахтарів погодилися повернутися додому.

Чоловіки на домовленості не піддалися і акцію свою не припинили. Того ж дня 210 гірників шахти «Талівська» холдингової компанії «Краснодонвугілля» після мітингу на підприємстві вирушили походом на Луганськ і Київ. Їхні вимоги також стосуються повної виплати всієї заборгованості по зарплаті і регресних позовах. Організатором акції стала Незалежна профспілка гірників шахти «Талівська», повідомив кореспонденту «Дня» мер міста Краснодона Василь Іллінов. Хоч голова НПГУ Михайло Волинець стверджує, що його профспілка офіційно не підтримує акції шахтарів «Талівської», а керівника профкому шахти Олега Дудченка страйкарі «повели з собою».

За словами М.Волинця, курок цієї акції протесту було зведено ще у травні, коли велася підготовка до всеукраїнського шахтарського походу, наміченого на 1 червня. Однак уряду вдалося добитися відстрочки. Президія НПГУ відклала акцію на місяць, оскільки уряд перевів стрілки невдоволення шахтарів на Верховну Раду, де мали прийняти рішення про збільшення бюджетного фінансування галузі, а також регресників, закони про пенсії та про медичне страхування.

Як вважає М.Волинець, за нинішніх умов, коли в парламенті 16 червня намічено обговорити питання про відповідальність уряду, Кабміну не до виконання угод з гірницькою профспілкою, що викликає перманентні акції протесту гірників.

Більше двох місяців перебувають під землею 96 страйкуючих шахтарів шахтоуправління «Золоте» холдингової компанії «Первомайськвугілля». З понеділка не спускаються під землю понад 100 гірників шахти «Кіровська», вимагаючи зустрічі з облдержадміністрацією та керівництвом Мінвуглепрому.

З початку року у вугільній промисловості України загинуло 169 чоловік. Тільки на шахті ім. Засядька загинуло 39 і померло в лікарні 11 чоловік, п'ятеро шахтарів перебувають у тяжкому стані.

Алла АНТИПОВА, Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: