Південно-оперативне командування Збройних сил України в терміновому порядку готує фахівців для відправки до Лівану. Про це повідомив «Дню» військовий комісар Запорізької області Євген Горбильов. План рознарядки, згідно з яким місцеві військкомати мали в терміновому порядку відібрати п’ятдесят шість фахівців інженерно-технічних професій, виконано протягом двох діб. Звістка про зарплату в розмірі 550 доларів розлетілася вмить, а кількість бажаючих кинути безгрошівне мирне життя і вирушити в гарячу точку планети сягнула за 300 чоловік. Подробиці — в коментарі генерал-майора Горбильова.
— На Південно-оперативне командування (колишній Одеський військовий округ) покладено завдання сформувати інженерно-саперний батальйон. Наказ про відбір фахівців я отримав вранці 29 травня. Вже наступного дня команду з 56 чоловік було сформовано і відправлено для прискореного курсу перепідготовки до військово-інженерного інституту при Подільській державній аграрно- технічній академії. До Лівану військовослужбовці вирушать через місяць.
— Чи не вплинув поспіх на ретельність відбору? Які основні його критерії?
— Відібрати фахівців треба було дійсно в терміновому порядку. Та не слід думати, що з огляду на квапливість нам довелося брати перших-ліпших. Оперативно виконати наказ нам дозволив комп’ютерний архів особистих справ. Відбір проводився надзвичайно жорсткий. Основні умови: відмінне фізичне здоров’я, морально-психологічні якості, письмова згода близьких родичів. Крім того, робота з потрібних нам професій не тільки під час термінової служби в армії, але й на «гражданці». Професіоналізм — щонайперший критерій. Що стосується вікових обмежень, то, за умовами ООН, миротворці не повинні бути старшими за 30 років.
— Які умови передбачає контракт для українських солдатiв?
— Про підписання контракту говорити ще рано — хочу це наголосити. Протягом місяця перепідготовки в Кам’янцi-Подільському багато кандидатів у миротворці «відсіються». Їхнє місце з часом займуть інші. Бажаючих вирушити служити до Лівану більше ніж достатньо. Сьогодні ми тримаємо «на замітці» прізвища ще 24 добровольців. Однак ваше запитання справедливе. По-перше, з моменту підписання контракту військовослужбовець підлягає безкоштовному державному страхуванню. У разі виникнення бойових дій він автоматично прираховується до числа їх учасників. Зарплата солдата — 550 доларів, офіцерського складу, відповідно, вища. У разі загибелі миротвоця ООН гарантує виплату його родині 130 тисяч доларів США. До речі, зовсім нещодавно по 65 тисяч умовних одиниць отримали батько і мати загиблого в Югославії солдата з Куйбишевського району області. Так що в цьому плані — з боку ООН усе чесно.
— Хоч як би не важко про це говорити, однак питання, на мій погляд, злободенне. Чи не здається вам, що з опублікуванням надвеликої, за нашими мірками, суми страховки у лавах миротворців від української сторони з’явиться кілька «камікадзе», які умисно шукатимуть смерті в ім’я ситого життя своїх дружин, дітей, батьків?
— Виключено. Я вже говорив, що кожен кандидат проходить ретельну психологічну експертизу. Протягом місяця за кожним спостерігатимуть досвідчені лікарі. Навіть більше, під наглядом фахівців наші солдати будуть і в Лівані. Як правило, ООН проводить ротацію кадрів щопівроку. Якщо поведінка військовослужбовця дасть хоч найменшу підозру про схильність до подібних речей, його негайно демобілізують. Що стосується летальних випадків загалом, виключити нічого не можна. Вислів «гаряча точка» говорить сам за себе. Там, де зброя цілодобово перебуває в бойовій готовності, уникнути загибелі людей неможливо. Бажаючі служити в Лівані сповна усвідомлюють ступінь ризику. Саме тому ми повинні мати письмовий дозвіл родичів кожного добровольця. Саме з цієї причини багато хто з бажаючих — всього їх було понад 300 чоловік — не пройшли конкурсного відбору. Проте, якщо говорити мовою статистики, відсоток загибелі українських і, зокрема, запорізьких воїнів у складі миротворчих сил незначний. Наші хлопці підтримували мир у всіх вибухонебезпечних точках. За весь цей час запорізькі військкомати отримали «похоронки» на двох солдатів. Ви повинні розуміти й те, що до Лівану відправляються не жовтороті призовники, а професіонали, котрі досконало володіють своєю справою. Це значною мірою знижує ступінь ризику.