Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Миротворцям — повний вперед, кораблям — повний назад!

Київ визначає фарватер між НАТО та Росією
16 червня, 1999 - 00:00

Як повідомив заступник начальника Генерального штабу України з питань військової співпраці генерал-майор Микола Дзюбак, чисельність українських миротворців у Косово може становити 1400 вояків. Раніше йшлося про 1300 вояків. Окрім чисельності, Генштаб визначився і з якісними параметрами свого миротворчого війська. «До його складу можуть увійти — військовий шпиталь, окрема спеціальна рота, вертолітний загін, окремий понтонно-мостовий залізничний батальйон для наведення переправ через Дунай, а також українська частина українсько-польського миротворчого батальйону. Але їхня відправка можлива лише на підставі відповідного нормативного забезпечення з боку Ради Безпеки ООН та з боку Верховної Ради України», — повідомив заступник начальника Генштабу Микола Дзюбак.

Неквапливість України в ухваленні рішення щодо відправки своїх миротворців на Балкани генерал пояснив тим, що на сьогодні, зокрема, ще не існує чітких завдань для миротворців, не визначене єдине командування цією операцією з боку ООН і ще не було запиту для України від ООН щодо наших миротворців. Генерал-майор уникнув відповіді на запитання, у якій саме зоні Косова може розміститись український контингент і чи не опиниться Київ, прямуючи на Балкани, на роздоріжжі між НАТО та Москвою.

Адже, як відомо, Москва не приймає розроблений натовцями план поділу Косово на п'ять зон відповідальності, де Росії не довірили жодної. Відтак Москва вирішила на свій розсуд взяти під свій контроль Приштину, де нині російські десантники утримують аеродром, не підпускаючи туди британців. Якщо росіяни там залишаться надалі і посилять свою присутність, то фактично Косово буде поділене не на п'ять, а на дві частини — та, що контролюється НАТО і та, де Росія з сербами. Саме тому Угорщина та Болгарія, як прихильники дій НАТО, відмовили Москві у проханні використати їхній повітряний простір для перекидання в разі потреби російських сил. Україна застережень до Росії не мала. Позаяк «кожна держава має своє законодавство, що визначає такі процедури», — сказав генерал Дзюбак.

Звісно, так воно і є. Але варта уваги ще одна деталь. У понеділок стало відомо, що три кораблі ВМС України, які мали 14 червня приєднатися до решти учасників морських миротворчих маневрів «Кооперейтів партнер-99», повернулись до місць свого базування в Севастополі. Навчання проводяться на кошти НАТО і участь у них поблизу Варни беруть кораблі альянсу та причорноморських держав. Росія від цього заходу відмовилась одразу, а для наших ВМС їх було передбачено програмою міжнародного військового співробітництва на 1999 рік. Офіційні пояснення щодо несподіваних змін в планах ВМС України не оприлюднено. Проте це перший випадок, коли українські військові ігнорують маневри, фінансовані альянсом.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: