Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Місце під сонцем Київради: фініш чи старт?

22 травня, 2008 - 00:00

Вибори столичного мера та Київради відбудуться через два дні, однак експерти кажуть, що виборчу крапку ставити зарано, оскільки відразу після народного волевиявлення можуть стартувати гарячі судові війни.

Дострокова й короткострокова виборча кампанія в Києві вийшла на фінішну пряму. Рівно через два дні політично активні жителі української столиці прийдуть на виборчі дільниці і за допомогою таємного голосування продемонструють свої мерські та партійні уподобання.

79 кандидатів претендують на посаду мера столиці, а також 37 партій і блоків змагаються за місце під сонцем Київради. Учасники виборчого марафону на вулицях, провулках і навіть у найвіддаленіших районах столиці розвернули небувалу вуличну агітаційну кампанію, використовуючи при цьому як законні методи, так і «брудні» провокаційні технології. Навіть головний міліціонер країни не витримав високої виборчої температури і перервав свою відпуску, відразу ж обрушившись на учасників гонки з гнівними звинуваченнями. Зокрема Юрій Луценко на недавньому брифінгу заявив, що не виключає «фізичного протистояння після проведення виборів у Києві». Проте на запитання журналістів, що саме міністр МВС має на увазі під «фізичним протистоянням», Юрій Віталійович відповів, м’яко кажучи, туманно: «Якби я знав про конкретні плани зриву виборів, я б їх точно зупинив протягом 24 годин... Але сьогодні система ескалації — політичної та фізичної — вигідна всім політичним силам, що не набирають досить голосів на виборах. Я закликаю політичні сили не випробовувати міліцію на міцність, оскільки міліція негайно реагуватиме на порушення, що відбуватимуться».

До речі, днями своє слово про хід столичних перегонів сказали і в СБУ. Виконувач обов’язків голови цього відомства Валентин Наливайченко, крім озвучення відомих фактів підкупу голосів киян за системою, нібито розробленою в Росії і яка іменується «Вавілон», заявив, що СБУ «взяла під захист єдину комп’ютерну мережу Київської міської територіальної виборчої комісії на прохання самого ТВК».

У столичний бій йдуть одні силовики — іронізують у політичних кулуарах. Разом із тим така гостра виборча битва не випадкова, оскільки Київ — це не тільки (що стало стійким стереотипом) бастіон для грядущих президентських виборів і не тільки ерудований або, як то кажуть, мислячий виборець, але й вельми і вельми серйозний економічний потенціал (куди без нього політсилам?) Сьогодні в столиці в обігу близько двох третин усіх грошей країни. Крім цього, саме через стольний град проходять стратегічні транспортні комунікації. Плюс до цього, лише житлова забудова Києва, за оцінками експертів, дає прибуток 200—290 відсотків (!). Але це, як то кажуть, один, позитивний, бік столичної медалі. Є й інший — проблемний. Українська столиця, незважаючи на всі бізнесові та інші прогреси — це місто гранично гострих соціальних і житлово-комунальних проблем. І ось тут, мабуть, варто зазначити, що й кандидати на мерство, і люди, які претендують на мандат депутата Київради, або недооцінили столичного виборця, або не вникали в суть загроз, що стоять перед серцем України. Чому? Бо назвати себе розумним, красивим, сильним, мудрим тощо, за текстом біг-бордів, яких у Києві сьогодні більше, ніж каштанів, — це одне, а озвучити по пунктах системну, стратегічну програму розвитку Києва — це інше. І до цього іншого, на превеликий жаль, і в красивих, і в сильних, і в розумних не дійшли руки...

У ході швидкоплинної виборчої кампанії трапилася й трагедія — в переході станції метро Арсенальна днями загинув 19-річний агітатор від Блоку Катеринчука, студент родом із Миколаївської області Юрій Орлов. Микола Катеринчук на прес-конференції спростував політичну підоснову вбивства парубка: «Це страшна трагедія для батьків, для нас усіх, для нашої команди. Я б дуже просив, насамперед, політиків: не спекулюйте. У нас у центрі міста гинуть люди серед білого дня — значить дійсно щось не так у цій владі. Це все». Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив, що міліція вже розкрила цей злочин. У столиці був затриманий підозрюваний у вбивстві — 54-річний бродяга, який здійснив вбивство з хуліганських мотивів.

СТАВКА НА ПОПУЛІЗМ

Дострокові вибори мера й депутатів Київради пройдуть в один тур. Прохідний бар’єр для партій та блоків становить три відсотки. Дострокові вибори вважаються такими, що не відбулися, якщо в них взяли участь менше половини виборців, внесених до виборчих списків. Якщо вибори признаються такими, що не відбулися, Центрвиборчком не пізніше двомісячного терміну з дня їхнього проведення оголошує про початок повторних позачергових виборів.

Експерти тим часом не без жалю констатують: переважна більшість учасників виборчої гонки в Києві використовують виключно популістські методи комунікації, віддаючи перевагу голослівним деклараціям, презентаціям своїх варіантів стратегій розвитку міста. До такої думки прийшли експерти Агентства моделювання ситуацій, проаналізувавши особливість ведення виборчої кампанії різними її учасниками. Як заявив на прес-конференції заступник директора АМС Олексій Голобуцький, так звані фаворити виборів або активно використовують різноманітні механізми адміністративного ресурсу, або опускаються до тотального популізму: «Адміністративний ресурс, мабуть, найпоширеніший метод політичної комунікації на цих виборах. Разом із тим мало хто ризикнув використати глобальніші та більш концептуальні механізми». На думку експерта, саме за стратегічними розробками — майбутнє в локальних виборчих кампаніях: «Рано або пізно український виборець відійде від віртуальних проектів і набагато більше уваги приділятиме концептуальності ведення кампанії. Особливо це стосується виборів на муніципальному рівні».

До речі, на нинішніх мерських виборах кияни поставлять рекорд: вони голосуватимуть за найдовшим бюлетенем у виборчій історії незалежної України. Для того, щоб вмістити 76 прізвищ кандидатів на посаду столичного градоначальника, поліграфістам знадобилися метрові листи. Тим часом у книзі рекордів України відмовилися реєструвати небачені бюлетені як досягнення, оскільки вважають, що сьогоднішній рекорд може бути й не останнім. Гаманцям платників податків бюлетені-велетні обійшлися майже в півмільйона гривень (друк кожного листа для голосування обійшовся в 56 копійок. — Ред. ). Трохи дешевшим та лише на 20 сантиметрів коротшим вийшов бюлетень для обрання депутатів Київради.

Метр — це максимально можлива довжина, на більше не розраховані друкарські станки, заявив у коментарі «Дню» директор поліграфкомбінату «Україна» Валентин Музика, запевнивши при цьому, що підробити бюлетень нереально. До речі, якби кандидатів на мерство було ще більше, довелося б змінювати або друкарське обладнання, або закон, який нині не дозволяє виготовлення бюлетенів на двох і більше сторінках. Загалом же виборчих документів, метрових і тих, що менші, друкували понад чотири мільйони — стільки виборців нараховується сьогодні в українській столиці.

Проте, кажуть експерти, якщо не буде підроблення бюлетенів, будуть інші виборчі порушення, що є, на жаль, правилом виборів по-українськи, яке вже устоялося. Але це, як то кажуть, півбіди, оскільки різноманітні виборчі махінації можна й потрібно оскаржувати в судах, що, як правило, і роблять вітчизняні політики з протиборствуючих таборів. Інше питання, що вибори й зовсім можуть бути зірвані. Днями такий сценарій допустив Президент Ющенко, заявивши, що отримує сигнали щодо підготовки до зриву виборів у Києві. І в експертних колах не скидають з рахунків такий поствиборчий розвиток подій.

«Зрив виборів вигідний політичним силам, які були ініціаторами перевиборів, але зрозуміли, що не зможуть перемогти і набрати абсолютної кількості голосів. Тобто в зриві можуть бути зацікавлені як представники БЮТ, так і їхні політичні союзники з блоку Кличка. З іншого боку, в зриві можуть бути зацікавлені аутсайдери, які не потрапляють до Київради. Для них бажане збільшення тривалості виборчої кампанії і нинішні результати не задовольнили б їх. Крім того, ці політичні сили мають найбільшу кількість голів дільничних виборчих комісій і членів цих комісій. Вибори можна зірвати або через суди, або через саму процедуру — зрив проведений безпосередньо на місцях», — заявляє директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Допускають зрив виборів і в Комітеті виборців України. Проте, незважаючи на війну компроматів і відомі факти підкупу виборців, Комітет виборців заявляє про рівну й конкурентну боротьбу під час кампанії. Оскільки, за словами спостерігачів, усі учасники передвиборної гонки тією або іншою мірою використали незаконні схеми, які, проте, не гарантують результату. У деяких гуртожитках, за відомостями КВУ, студенти вже продали свої голоси відразу трьом — чотирьом політичним силам. Представники КВУ переконані, що це вже не допоможе. Мовляв, дуже багато кандидатів використовують цю технологію, і тому вони не матимуть серйозного впливу. Керівництво Комітету виборців радить киянам брати гроші, і голосувати, як захочеться: «Рекомендуємо тим виборцям, які бояться, що їх примусять підтвердити купівлю. Потрібно взяти просту кальку, поставити галку, показати контролерам, і взяти гроші. А потім уже телефонувати в СБУ та міліцію. Але після того як вони віддали ці гроші», — радить голова Комітету виборців України Ігор Попов.

Проте, кажуть експерти, «родзинка» нинішніх київських виборів — підкуп виборців не виборців, а... голів і рядових членів виборчих комісій. Отже доводиться констатувати, що в XXI столітті багато хто з політиків, які беруть участь у столичних перегонах, діють за канонами Сталіна, який, як відомо, казав, що неважливо, як голосують, важливо, як рахують...


КОМПЕТЕНТНО


«Підстав для демаршів немає, але ситуація залишається нервовою»

На запитання «Дня» відповів голова Комітету виборців України Ігор ПОПОВ

— Пане Ігорю, який загалом ваш експертний «діагноз» нинішньої виборчої кампанії у столиці?

— На жаль, розвиваються й затверджуються негативні тенденції, а саме, повна примітивізація і ставлення учасників виборчої кампанії до виборів, як до шоу. Серйозних месседжей майже не було ні від кого з кандидатів, а ставка в методах робилася на рекламні прийоми, а не на політичні. Дуже й дуже багато зовнішньої реклами, дуже й дуже багато замовлених матеріалів у ЗМІ. На величезне здивування, навіть кандидати в депутати Київради в агітації участі не брали, а люди, які стояли біля партійних агітаційних наметів не підтримують ту чи іншу політичну силу, а заробляють гроші. До речі, було б логічніше, якби в цих наметах сиділи саме кандидати в депутати. Крім цього, доводиться констатувати, що роботи з виборцем практично не було. У деяких штабах величезну ставку зробили на індивідуальну роботу з виборцем телефоном. Це, можна сказати, «ноу-хау». Роздача бюджетних коштів і підкуп голосів стали, мабуть, наймасовішими у виборчій практиці Києва.

— А щодо розмов, у тому числі й членів діючого уряду, зокрема, міністра МВС, про вірогідний зрив виборів. Це на сьогодні реально?

— Не виключаю зриву в день голосування, а також у момент підрахунку голосів або ж підведення підсумків. Не виключаю провокацій і фізичного протистояння, захоплення майданів, а також судових воєн. Якщо в день виборів представники дільничних виборчих комісій не вийдуть на роботу, і не буде кворуму, вибори не відбудуться. Якщо вони розійдуться вночі під час підрахунку голосів, вибори також зриваються.

Ревізія результатів виборів також стає традицією для України і це, звичайно, загрозливі тенденції. Але потрібно зазначити, що зрив виборів у столиці нанесе серйозний удар по міжнародній репутації України.

І в день виборів, і в ніч після них продовжаться і навіть посиляться всілякі провокації, у тому числі ще активніше використовуватиметься така технологія, як підкуп виборців. Однак цього разу вона не матиме належної дії, оскільки виборці навчилися ефективно заробляти на продажу своїх голосів. КВУ має у своєму розпорядженні інформацію, що студенти в київських гуртожитках у ході триваючої виборчої кампанії встигли вже по три — чотири рази перепродати свої голоси, в тому числі й оптом. Ця технологія тим більше не спрацює тому, що політичні сили не мають ні законних підстав, ні можливості проконтролювати результат волевиявлення виборців. Єдиний можливий спосіб контролю — фотографування проголосованного бюлетеня на мобільний телефон.

До речі, Комітет виборців днями звернувся з відкритим листом до міністра внутрішніх справ Юрію Луценка, генерального прокурора Олександра Медведька, виконуючого обов’язки голови СБУ Валентини Наливайченко, де закликали вартою порядку взяти під особистий контроль ситуацію з київськими виборами. Річ у тім, що проведення виборів у столиці України має важливе значення для виборців міста, а також для збереження конституційного ладу й порядку в державі, розвитку демократичних інституцій і міжнародної репутації України. Вибори повинні відбутися на високому організаційному рівні, відповідно до українського законодавства, без незаконного втручання в хід виборів, без провокацій і зривів.

— А можна говорити про рівність умов численної армії кандидатів на мерство, адже безліч учасників — діючі чиновники?

— Ми оцінюємо кампанію як конкурентну, рівну й прозору, однак погано організовану та нечесну у відношенні до самих виборців. До речі, відмінність від подій п’ятирічної давності полягає в тому, що нікого з перегонів не знімали. Кожен, хто хотів, реєстрував свою кандидатуру, нікому не забороняли проводити зустрічі з виборцями. Інша річ, що ніхто не хотів себе цим утрудняти (сміється. — Ред.). Так, були деякі перекоси в муніципальних ЗМІ, однак вони не настільки рейтингові, щоб їхня інформація реально вплинула на ситуацію.

Використовували службове становище багато хто з чиновників, які одночасно є учасниками київських виборів, однак вирішального впливу ці факти не мають. А той факт, що в Київраду балотуються народні депутати ВР — це нечесно у відношенні до виборців, оскільки працювати в міськраді вони не зможуть, дуже вже вони зайняті люди.

— Які організаційні проблеми можете відмітити?

— Головними проблемами в кампанії були: неготовність партій до формування виборчих комісій, порушення окремих процедур, перевищення виборчих фондів усіма рейтинговими політичними силами, а також, знову-таки, підкуп виборців, маніпулювання свідомістю виборців через ЗМІ. Однак усі ці проблеми не дали незаконних переваг жодному з кандидатів, тому виборчий процес необхідно завершити, провести голосування й підрахунок голосів згідно з нормами законодавства, не допускаючи провокацій. підстав для демаршів немає, але ситуація, як то кажуть, досить нервова.

— Багато експертів говорять про ставку кандидатів, так би мовити, на голий популізм. Чому, як ви вважаєте, ніхто не хотів говорити про концептуальні речі?

— Чому не говорили — це потрібно запитати в них. Однак варто зазначити: те, що сьогодні говорять політики, часто є відвертою брехнею. Вони маніпулюють свідомістю виборця, знаючи, що їхні обіцянки не будуть реалізовані. Тому щодо цього не можна сказати, що кампанія пройшла чесно, а виборець отримав досить об’єктивної інформації для того, щоб зробити свідомий вибір.

— Ви раніше згадували про підкуп голосів виборців. Можна сказати, що це масове явище?

— Так. Ми фіксуємо дуже багато скарг на те, що в Києві відбувається підкуп виборців. Можна стверджувати, що це явище масове, що куплені вже десятки тисяч голосів. Підкуп здійснюється від імені кількох політичних сил, КВУ має бланки, де «купівля» голосу оформляється документально. При цьому різні політсили пропонують приблизно однакові суми за голос. Така технологія є українською. Вона діє в країні близько п’яти років. Раніше вона була успішною, і за оцінками організаторів цих злочинів, близько половини людей, які отримували гроші, голосували за цю політичну силу. Однак повторюся, ми прогнозуємо, що цього разу в Києві вона не спрацює.

Згадана технологія не спрацює ще й тому, що купують голоси кілька політичних сил і взагалі її «ефект» зводиться до нуля. Тобто отримають усі й потрошку.

— Яку явку на недільних виборах у Києві ви прогнозуєте?

— Ми прогнозуємо досить високу явку — на рівні 55—60%. Щоправда, необхідно відмітити низьку активність виборців на етапі перевірки правильності своїх даних у виборчих списках. У зв’язку з цим ми прогнозуємо неточності в списках, рівень яких досягне десяти відсотків. У нас є унікальна 20-та дільниця у Святошинському районі. Там збіг списків усього на 20%(!). Але хоч там як, ситуація складається так, що за всіх проблем вибори потрібно й можна провести.

— Коли, на вашу думку, кияни дізнаються результати своїх політичних симпатій?

— Ми, на жаль, прогнозуємо затягнутий процес офіційного підведення підсумків. Бо у виборчих дільницях досить багато процедур та форм потрібно заповнити, бо вибори в нас дуже бюрократизовані.

Очікується подання досить великої кількості скарг від тих, хто програє вибори. Ці скарги почнуть надходити відразу ж після того, як з’являться перші попередні результати, перші хвилі екзит-полів. І, звичайно, скарги подаватимуться в дільничні комісії та районні суди, що певним чином загальмує швидкість підведення підсумків. Перші попередні результати ми дізнаємося вже вночі, однак офіційних будемо чекати, можливо, п’ять — десять днів. Штаби мають серйозні юридичні служби. Ті, хто програє, не змиряться зі своїм низьким результатом, оскаржуватимуть це все в судах. Формальних підстав багато. Але ми сподіваємося, що Київ отримає свою владу й не загрузне в судах на роки.


ДО РЕЧІ


Відразу п’ятеро кандидатів зійшли з дистанції

П’ятеро кандидатів на посаду київського міського голови знялися з виборчих перегонів: Богдан Ковтонюк, Костянтин Жоль, Володимир Гошовський, Юрій Ключинський та Анатолій Василенко. Усі вони йшли на вибори як самовисуванці.

Як повідомив УНІАН секретар Київської міської територіальної виборчої комісії Юрій Лозовський, 20 травня пізно ввечері на засіданні комісії були прийняті рішення про скасування реєстрації цих кандидатів, зважаючи на їхні заяви про відмову балотуватися. Ю. Лозовський також повідомив, що у виборчому бюлетені на прізвищах зазначених кандидатів стоятиме штамп «вибув».

За словами Ю. Лозовського, до тервиборчкому надійшла також заява про відмову від участі у виборах мера столиці від Віктора Мудрика (самовисуванець). Але, як сказав секретар комісії, цю заяву залишили без розгляду, оскільки вона написана у термін, що виходить за рамки можливого зняття з виборчих перегонів, а саме — 20 травня (подача заяв на зняття своєї кандидатури обмежена терміном у 5 днів до дня виборів, тобто до 20 травня. — УНІАН). Прізвище цього кандидата не буде проштамповано в бюлетені, й за нього можна голосувати. Ю. Лозовський зауважив, що такі випадки вже були.

Для участі в перегонах на посаду мера було зареєстровано 79 кандидатів, з яких у виборчому бюлетені залишилося 69.


ВИБОРЦЮ НА ЗАМІТКУ

У неділю, 25 травня, виборчі дільниці в Києві відкриються о 7.00 і працюватимуть до 22.00. Дострокові вибори до Київради та мера столиці є добровільними для всіх жителів Києва, які досягнули віку виборців (18 років), а також, згідно із законом, гарантують повну свободу й таємницю волевиявлення.

Для того, щоб проголосувати, необхідно взяти з собою запрошення на вибори й документ, що підтверджує українське громадянство та проживання в столиці (паспорт громадянина України з київською пропискою або тимчасове посвідчення громадянина України (для людей, які недавно отримали громадянство України).

Щоб гарантовано проголосувати на столичних виборах, бажано знайти своє прізвище в списку виборців включно до четверга 22 травня. При цьому рекомендується перевірити кожну букву й цифру в написанні свого прізвища, імені, по-батькові, році народження й домашній адресі. Помилки в цих даних дають підстави для того, щоб не видавати бюлетень для голосування.

Територіальні виборчі комісії Києва: Голосіївський р-н, пр-т 40-річчя Жовтня, 22/1. Тел. 524-42-21, 524-42-18. Дарницький , вул. Кошиця. 11, 564-91-81. Деснянський, пр-т Маяковського. 29, 547-24-53. Дніпровський, бул. Праці, 15. 559-58-00. Оболонський, вул. Малиновського, 10. 426-56-77. Печерський, вул. Суворого, 15. 280-21-58. Подольський 462-55-66. Святошинський, вул. Крамського, 10. 450-37-22, 450-93-41. Солом’янський вул. Богданівска, 10. 520-04-71, 520-05-57. Шевченківський бул. Шевченка, 26/4, к.415. 235-57-94, 235-57-41.

Наталія РОМАШОВА, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: