Зовнішньополітичні коливання України між СОТ, Євросоюзом і НАТО, з одного боку, й між Росією та Єдиним економічним простором, з іншого, можна розцінити як своєрідне мистецтво. От лише з чим би це його порівняти? З мужніми й елегантними вправами, що демонструють у цирку канатохідці? Якось не тягне за рівнем майстерності виконання... А як щодо спроб всидіти одним місцем на двох стільцях? Пробачте за грубувате узагальнення, але чим не мистецтво?
Проте не все так погано в нашому домі, що повільно пливе одночасно за двома протилежними течіями. Можна назвати й певні досягнення. Наприклад, нещодавно в Україні була презентована доповідь Ялтинської європейської стратегії (YES) «Порядок денний 2020», що передбачає асоційоване членство Києва в Європейському Союзі в 2008 році, а повноправне — у 2020-му. Учора цей документ мав бути представлений й обговорений також у Брюсселі. І це вже саме той рівень, той маленький ковзкий крок, який роблять справжні майстри. А в середу там же планується підписати Меморандум з Європейським Союзом про взаєморозуміння у сфері сільського господарства й розвитку сільської місцевості. У четвер Україну відвідає генеральний секретар Ради Європейського Союзу, високий представник Євросоюзу з питань єдиної зовнішньої політики й політики безпеки Хавьєр Солана. У програмі візиту переговори з Президентом України Віктором Ющенком, обговорення нової розширеної угоди про співпрацю, яка замінить чинну Угоду про партнерство та співробітництво між Україною і ЄС. У п’ятницю там же, в Брюсселі, Україна і Євросоюз на високому рівні проведуть діалог з питань енергетики, обговорять хід реалізації українських реформ у сфері електроенергетики та газу.
А от спікер Верховної Ради Олександр Мороз наприкінці минулого тижня відвідав Москву. Негласною, але явною метою його візиту були, безумовно, газові ціни. Однак із цим, схоже, нічого не вийшло. «Питання про ціни (на газ) вирішене остаточно, можна поставити крапку в цих відносинах», — наголосив Мороз, розповідаючи про «нульові» в цьому питанні підсумки своєї зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним. Проте після закінчення візиту український спікер заявив, що під час його візиту до Росії сфера енергетичного співробітництва двох країн детально не обговорювалася. «Конкретно про це не йшлося, тому що це не тема для парламентів», — заявив Мороз.
При цьому питання синхронізації вступу Росії та України до СОТ, за словами Мороза, також не обговорювалося: «Не йдеться про змагання або про синхронізацію, йшлося про зовсім інше». Про що ж? Нагадаємо, що народний депутат, член фракції «Наша Україна» В’ячеслав Кириленко, звинуватив Мороза в порушенні Універсалу національної єдності під час поїздки до Москви. За його словами, Мороз «вирішив синхронізувати з Росією кроки України з приводу вступу до СОТ — це означає, що цього року парламент не зможе ухвалити закони, необхідні для вступу». Між тим парламентські слухання з питань вступу України в СОТ намічено провести вже завтра. І не буде великою помилкою передбачити, що роль спікера, який досконало опанував мистецтво управління Верховною Радою ще за часів минулого правління, може виявитися вирішальною. У якому напрямку? «За», «проти» або, умовно кажучи, «на двох стільцях»? На щастя або, точніше, на жаль, політики високого рівня — народ непрогнозований. Хоча попередні висновки можна зробити на підставі деяких подій. Майже одночасно з Морозом, який завершив свій візит до Москви, до Києва прибув для переговорів з Віктором Януковичем російський віце-прем’єр Дмитро Медведєв. Сторони домовилися, що ціну на газ для України визначать на засіданні українсько-російського Міжурядового комітету, обговорили хід підготовки до його засідання, а також до засідання Міждержавної комісії Ющенко — Путін. А наступного дня Президент України призначив першого віце-прем’єра, міністра фінансів Миколу Азарова представником України в Групі високого рівня з формування Єдиного економічного простору. Чи потрібні до цього якісь коментарі? Абсолютно зрозуміло, що якщо сидіти на двох стільцях з високим мистецтвом, то можна піти шляхом відомого теляти, яке годувалося одночасно від двох корів...