Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мистецтво з-за грат

23 лютого, 2007 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У Академії педагогічних наук України відкрилася виставка художньо-прикладної творчості ув’язнених.

Для Державного департаменту України з питань виконання покарань вже стало традицією проводити виставки робіт засуджених до позбавлення волі. Тематика нинішньої — релігійна. І не дивно: для людей, які проводять у колоніях роки, заняття мистецтвом є чи не єдиним способом звідти вирватися. У даному випадку — духовно. Адже зображуючи Ісуса Христа чи Діву Марію на полотні або дереві, ув’язнені хоч якийсь час перебувати в іншому світі — де немає залізних решіток, колючого дроту, скреготу замків. Священики Православної церкви вважають, що коли люди сидять і думають як намалювати ікону, вони замислюються над біблійним сюжетом, думають про Бога. Таким чином їм нічого поганого не може спадати на думку. Тож така практика, якщо її перенести в щоденне життя, посприяє виправленню і духовному зростанню людини, яка вчинила гріх.

«На жаль, нині в місцях позбавлення волі сидять більше осіб, нiж тих, хто служить в Збройних силах, — сказав протоєрей Української православної церкви Павло Основенко. — Але якщо для військовослужбовців потрібне патріотичне виховання, то для засуджених — духовне».

Мистецька цінність художніх робіт цієї виставки — на дуже пристойному рівні, що засвiдчує про талановитість їхніх авторів. Є тут і вироби з дерева, малюнки, вишивки, вирізьблені речі. Організаторам вдалося зібрати зразки робіт авторів практично зі всієї України.

«Ми відібрали найкращі роботи, — розповідає народний художник України Володимир Слєпченко. — Люди, які їх зробили — дуже обдаровані, бо не маючи ніякої художньої школи, на високому рівні демонструють найрізноманітніші техніки та манери в графіці, живописі, різьбі тощо... Це вражає. Звісно, ці автори потребують постійної професійної консультації та методичної літератури».

«Виставку цих творів ми провели саме тут тому, що переконані: людина в будь- якій іпостасі є людиною, — вважає президент Академії педагогічних наук Василь Кремінь. — Засуджені повинні відчувати в собі здатність жити на волі. Такої впевненості їм додасть організація виставок їхніх робіт». Керівництво Департаменту з питання виконання покарань обіцяє, що зробить цю виставку пересувною.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: