Світовий банк (СБ) назвав Україну одним із найгірших місць у світі для сплати податків. Про це свідчать дані оприлюдненого СБ рейтингу щодо умов ведення бізнесу («Doing Business»). Відповідно до нього, в рейтингу щодо сплати податків Україна посідає 181-ше місце зі 183 країн. Причини — в кількості платежів (135), часу на адміністрування податків (657 годин на рік) і загального податкового навантаження на бізнес (57,1%).
У сфері отримання дозволів на будівництво вітчизняна економіка також опустилася на 180-те місце з дуже високими показниками тривалості отримання дозволів — 375 днів. Дуже незадовільно оцінюється ситуація у сфері підключення до електромереж (169-те місце). Не кращим чином іде справа з реєстрацією власності — 166-те місце. Водночас незадовільним залишається рівень захисту інвесторів — 111-те місце, у сфері якого уряд України не зробив жодних змін.
У цілому, щодо умов ведення бізнесу Україна, за версією СБ, цього року розташувавшись між Ліберією та Болівією, посіла 152-ге місце серед 183 країн. У доповіді СБ наголошується, що за минулий рік Україна провела чотири структурні реформи. Незважаючи на це, за низкою показників позиції країни залишаються одними з гірших у світі. Нагадаємо, 2010 року Україна посіла 145-те місце в цьому рейтингу, тоді як 2009 року — 147-ме місце.
В опозиції коментують падіння позиції України в рейтингу СБ, як свідчення провальної економічної політики нинішнього уряду та абсолютної неефективності реформ, які влада проводить ось уже півтора року.
«Показово, що Україна в загальному рейтингу «Doing Business-2012» займає позицію після африканської країни Ліберії, зруйнованої внаслідок багаторічної громадянської війни. Нас випередили такі країни, як Буркіна-Фасо, Гамбія та навіть Гондурас. Дані рейтингу красномовно засвідчують повний провал економічної політики уряду і неефективність реформ, які влада проводить ось уже півтора року, — цитує слова голови парламентського комітету з питань промислової та регуляторної політики і підприємництва Наталії Королевської УНІАН.
Чи вплине на євроінтеграційні плани України оцінка СБ реформаторської політики уряду? Дізнаємося незабаром. Щоправда, за попередніми висновками, навряд. Адже в Брюсселі не раз нарікали на те, що рейтинги не завжди правильно відображають ситуацію. Більше того, європейські політики давно висловлюють невдоволення подібними оцінками та прогнозами, критикуючи їх за наслідки. Адже, зокрема, в результаті зниження кредитних рейтингів окремих країн на ринках посилюється тиск на державні облігації та погіршуються умови фінансування.
А нещодавно єврокомісар із внутрішніх ринків Мішель Барньє, як повідомляє Deutsche Welle із посиланням на інформацію Financial Times Deutschland, заявив про намір у законодавчому порядку заборонити міжнародним рейтинговим агентствам за певних обставин публікувати прогнози щодо кризових країн. Зокрема, він пропонує наділити європейське відомство з нагляду за ринками цінних паперів ESMA правом тимчасово забороняти рейтинговим агентствам виступати з оцінками платоспроможності. Йдеться про країни, які ведуть переговори про надання фінансової допомоги Європейським фондом фінансової стабільності або Міжнародним валютним фондом. Заборона має запобігти зниженню рейтингу «в невідповідний момент», що може обернутися «негативними наслідками для фінансової стабільності держави і мати дестабілізуючий вплив на світову економіку». Розпочати обговорення ініціативи Барньє в Брюсселі мають намір до кінця листопада, зазначає агентство Reuters.