Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мода на науку помолоділа

Патенти на винаходи стали отримувати школярі
25 січня, 2003 - 00:00

Учора в Києві в Національному еколого- натуралістичному центрі учнівської молоді підбивали підсумки презентацій винаходів юних раціоналізаторів і винахідників України. Студенти і школярі демонстрували 98 своїх аж ніяк не дитячих розробок і досліджень. Не менш серйозно їх оцінювали експерти державного Департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки, Національної Академії наук України, Міністерства агропромислового комплексу, Міністерства екології і природних ресурсів України. Адже багато робіт вирізняє не тільки оригінальне вирішення, але вони становлять науковий і практичний інтерес. Наприклад, робота Олександри Єропудової, учениці 11 класу Багатопрофільного ліцею №99 м. Запоріжжя, яка продемонструвала експрес-тест на наявність і визначення локалізації патологій головного мозку. А Маріанну Щоголеву (Львів), Данила Гулька (Тернопіль), Людмилу Гальченко (Запоріжжя) нагородили дипломами Малого нобелівського лауреата за розробку протипухлинного антибіотика і роботи у сфері захисту екології, зокрема вивчення засоленості грунтів і моніторинг за птахами. Почесний значок «Творець» було вручено п’ятьом учасникам цього інтелектуального змагання за винаходи з дослідження білка в молоці, миючих властивостей у речовинах рослинного, тваринного і мінерального походження, за винахід установки для затримання вологи в грунтах Закарпатського регіону, а також за винахід спеціальної годівниці для птахів. Цю годівницю придумав Женя Шаповалов, учень 7 класу селища Каменське Антрацитівського району Луганської області, а її особливістю є те, що годівниця одночасно є й флюгером. Коли дмуть сильні вітри, у звичайних годівницях корм для птахів не затримується, а годівниця Жені завжди повертається до вітру захищеною стороною і зберігає корм.

Володимир Яковлєв, директор Луганського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді сказав «Дню»: «Шістнадцять років працюю у центрі, але протягом останніх років усе більше дітей із досить раннього віку цілеспрямовано починають займатися наукою. Серед міжнародних і всеукраїнських програм із дитячих наукових досліджень почали з’являтися і спеціальні регіональні програми. Наприклад, у Луганській і Донецькій областях проводять роботу за програмою «Ковиловий степ», спрямовану на збереження і відродження степових масивів. У Донецькій області вже стоїть питання про створення заповідної зони на двадцяти гектарах. У Луганській областi учнi Роскошнянської школи створили цього року два заповідники загальною площею 420 гектарів. Багато школярів сьогодні вже вміють писати наукові обгрунтування, мають навички науково-дослідної роботи, а з другого-третього курсу вже пишуть власні науково-дослідні роботи».

Цікаво, що на сьогодні молоді винахідники України досягли такого рівня, що ще до закінчення середньої школи встигають отримувати свідоцтва раціоналізаторів і навіть патенти на винаходи. Наприклад, минулого літа одинадцятикласниця з Ірпеня отримала патент на винахід астрального циркуля.

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: