Молдавські громадяни невдовзі зможуть бути не лише громадянами Молдови. Президент країни Володимир Воронін направив на адресу депутатів парламенту прохання ініціювати процедуру перегляду низки статей конституції для усунення обмежень на отримання громадянства інших країн. Наразі парламентарії обмірковують президентську пропозицією. Однак вже зараз можна з певністю сказати, що в Кишиневі стався прецедент, якого ще зовсім недавно неможливо було навіть уявити.
Комуністична партія Молдови, яка зараз знаходиться в країні при владі (Воронін — комуніст, а в парламенті — комуністична більшість), раніше займала досить жорстку позицію щодо намагань попереднього лідера Петру Лучинського переглянути питання громадянства. На той час понад 300 тисяч молдован прийняли підданство Румунії. Журналісти країни вже тоді іронізували, що майже все дієздатне населення країни незабаром матиме громадянства інших країн. Через те що конституція Молдови не передбачає подвійного громадянства, люди вирішували питання просто, відмовляючись від молдовського громадянства. Більше 80 тисяч осіб (лише на лівобережжі Дністра) стали тоді громадянами Росії, трохи більше 5 тисяч — України.
Про точну цифру нинішніх молдавських громадян-нелегалів ніхто не повідомляє. В той же час, за даними мас- медіа, вже зараз у невеликій Молдові 20% працездатного населення виїхало на заробітки за кордон, у цілому кількість жителів не перевищує чотирьох мільйонів. Щодня біля посольств Росії, Румунії та України в Кишиневі стоять величезні черги. Вочевидь, найближчим часом вони стануть ще довшими, позаяк вже не треба буде проходити складну й дорогу процедуру виходу з молдавського громадянства.
Чому ж комуністи, які тривалий час виступали проти отримання молдованами ще одного громадянства, зараз змінили свою думку? Раніше вони переконували, що «втеча» в інше громадянство загрожує інтересам держави. Проте комуністи не передбачали, що саме відмова від «подвійності» становить ще більшу загрозу. Президент Лучинський намагався застерегти Румунію не переманювати молдован, але нічого тим не досяг. Воронін не став повторювати крок свого попередника. Дуже важко уявити, якою була б реакція, наприклад, Росії на подібні дії молдовського президента-комуніста. Дивним виглядало б таке застереження й щодо України.
Отож, Молдова, схоже, вирішила свою проблему. Чи не з’являться тільки проблеми в країн, чиє громадянство отримуватимуть молдовани? Цілком імовірно, що напівмолдовани вимагатимуть від своєї другої батьківщини вільного в’їзду, права на працевлаштування і т.ін. А в конституціях і Румунії, і Росії, і України чітко сказано про захист своїх громадян, як усередині, так і за межами країни.