Але російські банки, за свідченнями експертів, у переважній більшості платити за рахунками не готові.
Перший віце-прем’єр російського уряду Юрій Маслюков, відомий як прибічник жорсткого державного контролю за всіма сферами економіки, заявив у Самарі, що уряд планує за рахунок переговорів із зовнішніми інвесторами «відійти» від майже $8 млрд. зовнішнього боргу, щоб спрямувати $9 млрд. на соціальну сферу. Мораторій на виплати боргів за зобов’язаннями державної скарбниці вирішено не продовжувати. (В Україні ж, наприклад, вирішили реструктуризувати борги за ОВДП, що зарубіжні кредитори теж сприйняли як дефолт).
Кредитори, очевидно, мають бути щасливими з того, що ці борги буде реструктуризовано (дата не вказується), після чого — виплачено в рублях (курс теж не відомий).
Московські експерти, за повідомленням Інтерфаксу, вважають, що з усіх російських банків, що брали кредити на Заході й мали б їх повернути за останні три місяці, якби не оголошений тодішнім урядом дефолт, лише «Сбербанк» та «Внешторгбанк» здатні розплатитися. Можливо, низка інших банків зможе домовитися з кредиторами про відстрочку платежів — але більшості, як вже попереджала «Файненшл Таймс», загрожують судові позови та конфіскація зарубіжного майна. Західні банки налаштовані рішуче, й новий уряд Росії в них чомусь довіри не викликає.
Загальна сума боргів, про сплату яких зараз може йти мова, вважають у московських кабінетах, становить приблизно $2 млрд. Виплати за ними з серпня до листопада мали становити $400 млн. Найбільші суми припадали на частку вже практично неіснуючих «Російського кредиту» ($125 млн.), АТ ЮКОС ($100 млн.), «Імперіалу», який обслуговував газовий сектор ($75 млн.).
Чи то Захід більше довіряє колишнім урядовцям — Гайдарові, Чубайсу, Кирієнкові, ніж нинішньому російському кабінетові, чи з якихось інших причин, але вивіз капіталу з Росії триває, закордонна частка в статутних капіталах російських банків скорочується, а кредитні рейтинги Росії навряд чи найближчим часом підвищуватимуться. МВФ лише спостерігає за розвитком подій у Росії, спрямовуючи тим часом масштабні пакети на підтримку Бразилії.
№220 17.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»