МВФ вдалося практично неможливе — хоч на час примирити Президента й прем’єра. Вчора в першій половині дня українські політики демонстрували дива здатності домовлятися. Юлія Володимирівна «із задоволенням» зняла свій законопроект на користь «укороченого» законопроекту Президента, під який МВФ може виділити $16,5 мільярда кредиту. За таке ршення проголосувало 248 депутатів, зокрема, 156 бютівців, 72 нунсівців, 18 депутатів від блоку Литвина, 2 регіонали. Не голосували комуністи.
Очевидно, спрацював простий інстинкт самозбереження. Учора голова Національного банку України Володимир Стельмах прямо, без натяків, сказав, що без кредиту МВФ Україні доведеться туго — країна опиниться на межі дефолту. За останні кілька місяців курс гривні на міжбанківському валютному ринку вже скотився до 6,225 грн./$1.
Цей кредит Україні необхідний, як деяка стабілізаційна подушка для фінансового сектора країни. І тут не до амбіцій і політичних ігор.
— Не до жиру, бути б живим. Слава Богу, що існує розуміння екстреності економічної ситуації, — зазначив у розмові з «Днем» політолог Володимир Фесенко. — І нині потрібно вживати заходів, що передусім стосуються економіки. Звичайно ж, із боку Тимошенко — це явна поступка. Але я б не перебільшував у цьому випадку від чийого імені подається законопроект. Для виборця зараз це не дуже значуще. Це не дуже значуще й для великого бізнесу. Їм важливо, щоб цей законопроект був швидше прийнятий, а все інше — другорядне. Так що я б не перебільшував «пропагандистський» ефект від прийняття цього закону.
А ось з іншими законопроектами не заладилося. Рада не проголосувала за виділення грошей на позачергові вибори. «За» — всього 222 голоси. При цьому БЮТ і НУ-НС ще умудрилися побитися.
Конфлікт почався через те, що депутат-нашоукраїнець звинуватив бютівців у тому, що вони відібрали картку Оксани Білозір. На що БЮТ поцікавився, де в залі Білозір і чому досі голосує картка Святослава Вакарчука, який понад місяць тому склав депутатські повноваження. Після цього БЮТ оточив колег із НУНС, не дозволяючи їм голосувати чужими картками.
Результат голосування виявився нерезультативним.
Та сама доля спіткала й законопроект Олени Лукаш. І тут не обійшлося без містики. На табло висвітилася та сама цифра — 222. Під час обговорення цього законопроекту, його критикували як такий, що сприяє фальсифікації виборів, і комуністи, і бютівці, і представники НУ-НС. Профільний комітет Верховної Ради законопроект Лукаш також не підтримав.
Сьогодні парламентське шоу продовжиться — нардепи розглядатимуть у другому читанні законопроекти, прийняті вчора в читанні першому.
ЯК «РЯТУВАТИМУТЬ» УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ
1. Створюється стабілізаційний фонд, джерелами якого повинні служити приватизація, позапланові прибутки й кошти від розміщення облігацій. Щоправда, регіонал Азаров попередив, що перших двох найближчим часом не передбачається. Перша гривня від приватизації прийде щонайбільше через півроку.
2. У законопроекті також пропонується надати Міністерству фінансів повноваження зі здійснення державних внутрішніх запозичень номінованих в іноземній валюті.
3. У ньому містяться й пропозиції про заборону банківським установам, у разі порушення ними нормативів, до 2011 року розподіляти чистий прибуток і виплачувати дивіденди, а також встановленні окремого порядку призначення Нацбанком тимчасової адміністрації проблемних банків і участі держави в формуванні та збільшенні їхніх статутних капіталів.
4. Президент також включив до свого законопроекту норми про дозвіл уряду 2008 року купувати акції банків в обмін на державні облігації або за рахунок інших запозичень, отриманих надпланових об’ємів із відповідною корекцією державного боргу.
5. Держава вповноважує державний «Укрексімбанк» викупити пакет акцій «Промінвестбанку», на що з бюджету виділяється мільярд гривень.
6. Документ глави держави також передбачає надання державних гарантій 2008 року за кредитами міжнародних фінансових організацій (МФО) в об’ємі до 40,0 млрд. грн. і отримання урядом кредитів МФО на реалізацію соціально-економічних проектів в об’ємі до 10 млрд. грн.
7. Законопроект В. Ющенка передбачає також перенесення на 1 січня 2011 року з 1 січня 2009 року дати встановлення мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму й спеціальний пільговий режим оподаткування ПДВ для сільськогосподарських товаровиробників. Це, до речі, одна з «одіозних» норм, проти якої категорично виступав блок Литвина. Представник Президента пояснив: «Давайте на ці два роки скажемо чесно нашим громадянам, в тому числі й бюджетникам, ми зможемо підняти (в найближчі два роки. — Ред.) прожитковий мінімум і мінімальну зарплату на рівень інфляції. Тобто зберегти її реальний рівень на рівні інфляції. Більшого за ці два роки ми зробити не зможемо».
8. І нарешті, в законопроекті Президента немає драконівської норми, згідно з якою в банків з’являлося право вилучати, наприклад, куплену за іпотекою квартиру, при найменшому гаянні часу платежів (що було в урядовому документі).