Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На аперитив — фольклор

У Національній філармонії відбувся світський дипломатичний раут «Мистецтво без кордонів»
13 вересня, 2005 - 00:00
«КУЛЬТУРИ ІНДІЇ ТА УКРАЇНИ МАЮТЬ ДАВНІ ДЖЕРЕЛА, — ПІДКРЕСЛИЛА РАДНИК З ЕКОНОМІКИ ПОСОЛЬСТВА ІНДІЇ ПАНІ СУБАШИНІ, — МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ МЕЛОДИЗМ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ» / МЕТА РАУТУ «МИСТЕЦТВО БЕЗ КОРДОНІВ» — ОЗНАЙОМИТИ ІНОЗЕМНИХ ГОСТЕЙ, БІЗНЕСМЕНІВ І ДИПЛОМАТІВ З НАЙКРАЩИМИ ЗРАЗКАМИ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ ОРИГІНАЛЬНІ ВИРОБИ З ДЕРЕВА ПРЕДСТАВИЛА 15-РІЧНА КИЯНКА МАРІЯ КОВАЛЕВСЬКА, ЯКА МАЛЮЄ В МАНЕРІ ПЕТРИКІВСЬКОГО РОЗПИСУ УВАГУ ГОСТЕЙ ВЕЧОРА ПРИВЕРНУЛА ВИСТАВКА РОБІТ, СТВОРЕНИХ РУКАМИ НАРОДНИХ МАЙСТРІВ БЛИСКУЧЕ ВИСТУП

Цією акцією Міністерство культури та туризму, фонд «Україна-3000» й Український державний центр мистецтв презентували свою нову програму, яка передбачає ефективнішу співпрацю між різними країнами та дипломатичними місіями, акредитованими в Україні. Відставка всього Кабінету Міністрів, що відбулася напередодні, затьмарила настрій його організаторам. Навіть обговорювалося питання відмінити захід, але оскільки «машину» було вже запущено, й розіслано запрошення дипломатам, то вирішили акцію провести. Тим паче, що мета програми «Мистецтво без кордонів» благородна — ознайомити іноземних гостей, бізнесменів, політиків і дипломатів із кращими зразками української культури.

Хоча політична ситуація в країні внесла корективи. Заявлені перші особи держави прибути не змогли. Велику частину дипкорпусу представляли аташе з культури. Філармонійний зал був заповнений на третину. А чиновники з Міністерства культури і туризму, усміхаючись, запевняли гостей, що все нормально і курс на міжнародну інтеграцію в нашій країні не зміниться.

Блискуче виступали музиканти Національного оркестру народних інструментів під керівництвом Віктора Гуцала, які виконували фольклор, твори українських класиків і сучасних композиторів. Увагу публіки привернула виставка старовинних музичних інструментів, вернісаж народних умільців, зокрема, оригінальні роботи п’ятнадцятирічної юної художниці з Києва Марії Ковалевської, яка малює у стилі знаменитого петриківського розпису. А в фіналі вечора всіх частували кращими сортами массандрівських вин.

— Сьогодні стоїть питання: як наповнити новою якістю сприйняття нашої країни у світі, — підкреслив автор проекту Олександр Лялька. — Одним із головних завдань програми «Мистецтво без кордонів» буде знайомство дипкорпусу, представників міжнародних організацій із традиціями та сучасним мистецтвом, самобутніми колективами й молодими талантами України. Ми хочемо запустити механізм ефективної гастрольної діяльності, частіше організовувати виставки наших майстрів за кордоном.

«Міжнародна діяльність є пріоритетним напрямком для Міністерства культури і туризму, — сказала заступник міністра Ольга Костенко. — Ми хочемо ефективніше популяризувати те краще, що є в культурі України».

— Чому для презентації програми ви не використали українські бренди: Роговцеву, Ступку, Марчука, Матвієнко, Гришка, Микитенко, Скрипку, Вакарчука... А зробили ставку на маловідомі імена?

— Названі вами митці добре відомі дипломатичному корпусу, а ми поставили перед собою інше завдання: залучити молодь і творців із різних регіонів, щоб показати джерела нашої культури. Адже саме через фольклор, народну творчість пізнається душа нації. Ми хочемо, щоб раути стали щоквартальними й кожний було присвячено певній темі.

«День» поцікавився в іноземних гостей враженнями від побаченого.

— Дипломати, які цікавляться культурним життям країни, де працюють, бувають на багатьох заходах, — сказав перший секретар Посольства Росії Андрій Гасюк. — Я стараюся не пропустити жодної прем’єри. У Філармонії та Національній опері дипломати різних країн — часто бувають на концертах і спектаклях. Мені здається, що раут «Мистецтво без кордонів» дає можливість дізнатися про культуру України ще з одного боку, а дипломати західних країн, Латинської Америки, Азії й Африки відкриють для себе нове та самобутнє. На цьому вечорі відправною точкою став фольклор. Для першого рауту, організатори пішли найпрогнозованішим шляхом. А може, наступного разу нам покажуть спектакль, що презентує сучасний театр, чи новинки українського кіно? Я сподіваюся, що водночас iз народними традиціями нас будуть знайомити й із сучасними тенденціями українського мистецтва.

— Культури Індії й України мають давні джерела, — підкреслила радник із економіки Посольства Індії пані Субашині. — Я уважно вслуховуюся в українську мову й зі здивуванням чую слова, що звучать однаково. Наприклад, майдан. Мені дуже подобається мелодизм української мови. Наступного року ми будемо проводити Рік Індії в Україні. Наші майстри культури приїдуть до вас із концертами та виставками, а ваші співаки, танцюристи та музиканти покажуть своє мистецтво в Індії. Думаю, що саме фольклорні традиції зацікавлять наших глядачів. Мені дуже сподобався вернісаж робіт народних майстрів, що був представлений на цьому рауті. Мій чоловік — художник. Він малює акварелі, й тому ми стараємося не пропускати виставок, які часто проходять у Києві.

— Мене приголомшила віртуозна гра музикантів Національного оркестру народних інструментів, — признався посол Австрії Міхаель Міїсс. — Вони продемонстрували не лише свою майстерність, як музиканти, але і як тонкі інтерпретатори музики, передавши цілу палітру народного мистецтва. Фольклор — це джерела культури, i ми почули найкращі твори. Мені здається, що ідея провести раути — хороша й вона приживеться, але треба розширювати рамки та жанри. Завдяки знайомству з українським мистецтвом можна краще зрозуміти країну. Я думаю, що найбільш самобутні колективи й особистості повинні презентувати свою майстерність у гастрольних турне, а ми, дипломати, будемо допомагати, щоб про українських зірок дізналося якомога більше людей.

— Ідея світських раутів мені сподобалася, — сказала Чіла Кедеш, прес-аташе, аташе з культурних справ Посольства Угорщини. — Наприклад, серед моїх колег-дипломатів, є багато шанувальників українського мистецтва. Чудово виступали оркестранти, а коли полинула буковинська мелодія, то мені стало затишно на душі, адже музика Західної України близька до угорських мотивів. Концерт мені дуже сподобався, але я здивувалася, що для першої програми не запросили оперних артистів, зірок театру та кіно. Сподіваюся, що з кращим майстрами ми ще не раз зустрінемося не лише на раутах у Києві, але й вони приїдуть із концертами до Угорщини.

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: