Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На десять відсотків

може допомогти держава школам комп'ютерами
10 жовтня, 2001 - 00:00

Учора в стінах Міністерства освіти відбулося урочисте нагородження українських викладачів Почесними грамотами та пам'ятними знаками «За особистий внесок у розвиток освіти та багаторічну самовіддану працю».

Міністр освіти Василь Кремінь, який вручав нагороди, в інтерв'ю «Дню» висловив переконаність у тому, що З'їзд працівників сфери освіти, що недавно відбувся, «звернув увагу громадськості на те, що країні, яка прагне стати високорозвиненою, насамперед потрібні кардинальні зміни саме в цій сфері». Також, за його словами, з'їзд розкрив як проблеми, так і безперечні набутки національної системи освіти, визначив стратегічні напрями модернізації, з-поміж них і наболіле питання комп'ютеризації шкіл як «головний елемент конкурентоспроможності». Однак стосовно останнього міністр визнав, що сьогодні бюджет може надати на комп'ютеризацію лише десяту частину від потрібних майже 300 млн. гривень.

Значною мірою, за словами В.Кременя, успіх проведення з'їзду забезпечила участь у ньому Президента й прем'єр-міністра, які сказали, що «проблеми працівників сфери освіти їх немало хвилюють», і пообіцяли, що в другому читанні бюджету уряд значно збільшить відсоток витрат на потреби освіти. Нагадаємо, в першому варіанті бюджету було передбачено на освіту 3,45% ВВП (що на 0,5% менше, ніж торік), а також відмінено такі «зайві» вимоги ст. 57 Закону «Про освіту», як надбавка за вислугу років, індексація зарплати викладача до середньої в промисловості, виплата на оздоровлення, оплата педагогам за перевірку зошитів, класне керівництво, завідування лабораторіями. Крім того, як зазначив міністр, прем'єр пообіцяв, що за умови збільшення надходжень у прибуткову частину бюджету уряд надаватиме значну частину цих коштів на освітню сферу. Щоправда, законопроекти, які ці збільшення передбачають, ще треба ухвалити.

Тим часом в інтерв'ю журналістам у понеділок в Києві Президент визнав, що освіту поки що не віднесено до системи державних пріоритетів. Він також заявив, що не задоволений роботою керівництва освітньої сфери. Однак, як вважає глава держави, «не треба відправляти у відставку міністра, треба робити висновки». Також на з'їзді Президент заявив, що підпише указ про додаткову підтримку сфери освіти, і висловився за прийняття національної доктрини розвитку цієї сфери, яка «має стати одним із могутніх чинників реалізації всього комплексу стратегічних завдань, що стоять перед країною», повідомляє Інтерфакс-Україна.

Як сказала кореспонденту «Дня» одна з нагороджених Почесною грамотою учительок Сосницької загальноосвітньої школи Чернігівської області Лідія Решодько, з'їзд дав надію на те, що згодом поліпшиться скрутне матеріальне становище викладачів. Однією з головних проблем, яка вимагає негайного розв'язання, є, на її думку, розробка й упровадження нових підручників, котрих на сьогодні школі не вистачає катастрофічно. Також Л. Решодько хотілось би, щоб змінився статус учителя в суспільстві. Оскільки непопулярність професії (зумовлена мізерною зарплатою), пояснює вона, призводить до того, що в школу йдуть ті, котрі не змогли влаштуватися на престижнішу роботу, це призводить до девальвації самого поняття «вчитель».

Бідою сфери освіти Лідія Решодько називає нестабільність: постійні зміни «в освітніх верхах» програм навчального процесу, рекомендованих підручників, а також «пріоритетних програм розвитку сфери» призводять до того, що український учитель не знає, на чому зосередити свою увагу і який із «правильних курсів» вибрати.

Наталя МЕЛЬНИК, «День»
Газета: