Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«На перше» — бюджет і вибори

5 вересня, 2001 - 00:00

Зі слів спікера Івана Плюща, конкретні завдання на найближчий період були окреслені Президентом України Леонідом Кучмою в доповіді на торжествах з нагоди 10-річчя Незалежності України. Спікер висловив думку, що поставлені завдання знайдуть відображення у програмі діяльності Кабінету Міністрів, яку, з його слів, парламент сподівається отримати найближчим часом. При цьому Плющ відзначив, що багато у реалізації цих завдань залежить і від самої Верховної Ради. Спікер підкреслив, що депутати повинні своєчасно прийняти порядок денний роботи 8-ї сесії для того, щоб надати можливість Кабінету Міністрів вчасно подати у парламент проект держбюджету на майбутній рік. Він висловив надію на те, що уряд подасть проект держбюджету до 15 вересня. Плющ також запропонував парламентаріям проголосувати за постанову про заслухання наступного вівторка звіту уряду про виконання бюджету за 2000 рік. Цю сесію, зазначив спікер, «справедливо називають бюджетною». Разом з тим, зауважив він, не треба забувати і про інші завдання.

Зі слів Плюща, профільні комітети пропонують винести на сесію 450 питань. З них 44 визначені Президентом як невідкладні, а 100 законопроектів пропонує розглянути в першочерговому порядку уряд. На думку спікера, Кабінет Міністрів, таким чином, демонструє «серйозні наміри щодо закріплення позитивних зсувів» у соціально-економічній сфері. Кажучи про першочергові завдання, котрі стоять перед депутатським корпусом на 8-й сесії, спікер відзначив необхідність розгляду Податкового кодексу і прийняття закону про судоустрій. Він також зупинився на проблемі удосконалення виборчого законодавства.

Крім цього, з його слів, на цій сесії необхідно ухвалити закони про Фонд держмайна, про адміністративно-територіальний розподіл, про центральні органи виконавчої влади, про Кабінет Міністрів, про Президента та ряд інших важливих законопроектів, які регулюють відносини у всіх сферах життя.

Під час промови спікера депутати активно заповнювали кулуари, де їх чекала PR-акція СПУ у вигляді полотен соціалістів та «співчуваючих». Зі слів лідера СПУ Олександра Мороза, роботи сучасних майстрів «повинні продемонструвати високу духовність українського народу в приміщенні, де вирують політичні пристрасті».

Проте довго спілкуватися із зразками високої духовності депутатам і журналістам не довелося, оскільки «співчуваючі» негайно пропонували «соціалістичне мистецтво» купити, що швидше наштовхувало на думку про бюджетний процес, ніж роздуми про вічне.

З розмов у кулуарах ставало зрозуміло, що із законом про вибори депутати хочуть «розібратися» якнайшвидше і зосередитися на бюджетному процесі. Скорочення термінів передвиборної гонки схоже ні у кого не викликає заперечень. Більшість політичних лідерів заявила, що до виборів цілком готові. «У СДПУ(о) 265 тисяч членів та 15 тисяч первинних організацій», — сказав «Дню» Леонід Кравчук. «Ми тепер зовсім інша сила, ніж та, яка йшла на вибори-98», — додав він. З його слів, закон про вибори приймуть у вересні, а у жовтні-листопаді відбудеться з’їзд партії та остаточно затвердить списки, «робота над якими вже ведеться». У скороченні термінів передвиборної гонки Л.Кравчук нічого поганого не вбачає, оскільки у Європі «часто достатньо і 40 днів». Ці тенденції вітає і лідер «Яблука» Михайло Бродський, який вважає, що «і за три місяці на голову українця зваляться такі купи бруду, що два подальшi місяці він перебуватиме у шоці». «Український Народний Рух бачить себе у блоці «Наша Україна», — впевнено заявив «Дню» лідер УНР Юрій Костенко, який також не бачить проблем із зменшенням термінів передвиборної гонки. Комуніст Георгій Крючков вважає, що питання про терміни початку передвиборного процесу надумане, «оскільки він вже розпочався». На його думку, всі політичні сили до передвиборної боротьби готові, «інше питання — скільки наберуть».

Денис ЖАРКИХ, «День»
Газета: