Ізраїльський уряд підтвердив учора намір поставити до Китаю систему раннього оповіщення «Фалькон» попри заклики Вашингтону не робити цього, повідомило АП. Мабуть кращого подарунка й не чекав від господарів президент КНР Цзян Цземінь, який перебуває з візитом на Землі обітованій. Це перший візит китайського представника такого високого рангу після встановлення дипломатичних відносин між Ізраїлем і Піднебесною 1992 року.
Про цей контракт на поставку «літаючого радара» на кшталт американської системи АВАКС, яка спроможна одночасно тримати 60 мішеней у радіусі 250 миль, було відомо три роки тому. Тоді Вашингтон нічого не сказав своєму стратегічному союзнику на Близькому Сході. Тим часом ізраїльтяни виконували китайське замовлення, і їхня власна розробка немає ніяких американських комплектуючих. Саме з цієї причини Штати не можуть накласти заборону на цю угоду.
Американці обгрунтовують свої побоювання тим, що ця система становитиме загрозу їхньому союзнику Тайваню. Однак заступник міністра оборони Ізраїлю Ефраїм Сне зазначив, що, продаючи АВАКС Саудівській Аравії у 80-х роках, Штати заспокоїли тоді Тель-Авів, що, мовляв, ця система має лише оборонне значення. Водночас Сне наголосив, що в минулому Вашингтон брутально виштовхував Ізраїль із ринку озброєнь. А тут, за словами Сне, немає друзів.
Своїми діями Ізраїль засвідчив, що є здiбним учнем свого патрона. Адже у світі бізнесу найбільше цінують слово і, звісно, гроші. Підписав контракт — виконуй його. Гіпотетично Сполучені Штати можуть покарати свого близькосхідного друга на $250 млн., саме стільки коштує ізраїльська система «Фалькон». Голова комітету із закордонної допомоги Палати представників пригрозив минулого тижня «відрахувати» цю суму з американської допомоги Ізраїлю. Зі свого боку керівництво Ізраїлю вирішило дещо заспокоїти США, пообіцявши поставити лише одну систему, а не три чи п'ять, як планувалося раніше.