14 господарств щороку продають фармакологічним підприємствам України близько тисячі тонн цілющих трав понад тридцяти найменувань. Основними споживачами консорціуму «Укрфiтотерапiя» є підприємства медичної промисловості: ЗАТ «Лiктрави», Борщагівський хімфармзавод, «Галичфарм», а також «харчовики» і «парфюмери».
Найбільший в Україні завод ЗАТ «Лiктрави» (Житомир), якому вже понад 70 років, переробляє за рік більше тисячі тонн цілющих трав. За словами в.о. начальника відділу заготівель заводу Олександра Бугайчука, це тільки 30% від усіх лікарських трав, що виростають в Україні. Зараз завод має близько 200 постачальників, але все одно попит поки ще перевищує пропозицію. В Україні штучно вирощується не більше, ніж 10% цілющих трав (для порівняння: на Заході цей показник складає до 90%), які в нас у дикій природі не ростуть, а тільки культивуються: корінь алтея, корінь валеріани, квітки календули.
Проте аптеки мають право на придбання лікарських трав у приватних осіб. Є в Україні і офіційно легалізовані «травники». Перший з таких збирачів трав — Андрій Шевчук (на фото), який отримав 1990 року офіційний дозвіл Мінздоров’я на лікарську практику. Ось уже понад 20 років він займається збиранням трав, їх обробкою та лікуванням за власними рецептами, перевіреними десятиліттями. У своїй лікарській практиці він використовує понад 90(!) видів трав.
— Узяти травичку — це справжнє таїнство, — розповідає А. Шевчук. — Треба точно знати, коли вона в самому соку, як давно були перед збиранням дощі і ще багато іншого. Як професійний лікар, я можу сказати: лікувальні трави — це клавіші, граючи на яких, я допомагаю людям.
Попит на лікарські трави зростає. Можливо, це зумовлено надхмарними цінами на більшість хімічних препаратів, а може у людей зростає довіра до натуральних природних ліків. Як запевняють лікарі, будь-яке лікування слід закінчувати травами — вивести токсини, зміцнити організм, закріпити результат, а ще краще — постійно приймати їх для профілактики. Відомо, що набагато легше (й дешевше) попередити хворобу, ніж потім лікувати її. Найпопулярніші зараз трави заспокійливі, протизапальні, а також ті, що застосовуються в лікуванні урологічних захворювань. Як повідомила «Дню» завідуюча київською аптекою №64 Олена Недашковська, ціни на ці препарати складають: пустирник — 90 коп. за кілограм, валеріана — 2,29 грн., ромашка — 1,48 грн., шавлія — 1 грн., нирковий збір — 2,23 грн., мучниця — 1,28 грн. Найнеобхіднішою і найпопулярнішою залишається ромашка.
Зрештою, саме препаратами з лікарських рослин лікувалися наші діди-прадіди. І жили, до речі, довше, ніж ми. Ми просто повертаємося до витоків народної медицини.