Чи є перспектива у коаліції трьох? Мабуть, учора це було найбільш обговорюваним питанням у кулуарах Верховної Ради. Коли цей матеріал готувався до друку, ще не були відомі результати другого етапу консультації. Зате деталі першого, що відбувся в середу пізно ввечері, є більш ніж красномовними.
За інформацією «Дня», сам В’ячеслав Кириленко дізнався про те, що будуть переговори у форматі НУ-НС — БЮТ — блок Литвина під час політради. На початку сьомої його помічник заніс йому роздруківку анонса із сайту БЮТ. Кажуть, обличчя у В’ячеслава Анатолійовича в цей момент змінилося. Довелося терміново закруглятися й швидко їхати на зустріч з партнерами по новій коаліції. Коли представники НУ-НС приїхали, вже змінилися обличчя їхніх колег по переговорах. Примітно, що на самих консультаціях були відсутні головні перемовники від БЮТу — Іван Кириленко, Олександр Турчинов і Андрій Портнов. Щоправда, вчора Іван Кириленко таки прийшов на переговори, зате вже не з’явилися представники блоку Литвина.
У БЮТі ж запевняють, що перспективи «коаліція трьох» має, от тільки чиїсь амбіції заважають.
— Якщо ми готові робити коаліцію, то, напевно, пан Балога не повинен робити заяв, що він на 101 відсоток упевнений у виборах, — сказав «Дню» бютівець Валерій Писаренко. — По-друге, фракція «Наша Україна» не завжди виявляє самостійність, і ми досі не бачили підписів тих 39 осіб, які вийшли з коаліції. Я бачу, що перспективи «коаліція трьох» насправді має. І, зважаючи на зацікавленість усіх керівників фракцій, до об’єднання ми ще маємо час, аби трохи позбутися амбіцій і створити коаліцію.
— «Наша Україна» вимагає ревізії законів, аби ви не голосували разом із Регіонами...
— Але тут слід також розмежовувати: що означає «не голосувати з Регіонами?» Ми ж не можемо заборонити Партії регіонів голосувати з нами за наші законопроекти! Що, нам вийти із зали чи забирати в них картки? Мені здається, що «Наша Україна» намагається поставити умови, які апріорі нездійсненні.
Регіони тим часом образилися на перемовників, а може вирішили не сіпатися й, пам’ятаючи китайську приказку, спокійно чекати, коли «вода пронесе труп твого ворога». Олександр Єфремов повідомив журналістам, що ПР вважає за краще дочекатися результатів переговорів БЮТ, НУ-НС і блоку Литвина й лише після цього продовжувати свої.
Віктор Янукович раптом виявив, що коаліція ПР і БЮТ не має «ідеологічного підмурка».
— Не встигли ми проголосувати закон про державну службу, БЮТ відмовляється від того, що російська мова може застосовуватися в діловодстві, адже куди ми заганяємо половину населення країни? — обурився Віктор Федорович.
Що буде далі? Точної відповіді на це запитання зараз не знає ніхто. Швидше за все, депутати працюватимуть наступного тижня в пленарному режимі, щоб максимально використати відведений на консультації зі створення коаліції термін. Тоді ж, з наближенням dead-line — 3 жовтня, й розпочнуться реальні консультації та переговори.