Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нацгвардія позбулася командування

А 26 тисяч гвардійців потраплять під скорочення?
17 грудня, 1999 - 00:00

Утворення 91-го року відомства в погонах, що спочатку звалось Республіканською, а нині Національною гвардією, тісно пов'язане з проголошенням незалежності України. Тоді були побоювання, що 700-тисячне угруповання військ, дислоковане в Україні, не підтримає прагнення республіки до свободи. Проте згодом, коли Збройні сили також склали присягу на вірність Україні, подальша доля НГУ ставала приводом для перманентних суперечок — позаяк так чи інакше вона дублювала роботу інших силовиків.

Рішення Президента про ліквідацію командування Нацгвардії насамперед пояснюється економічними мотивами. Цей захід має заощадити 50 млн. гривень на рік. Але варто згадати, що донині НГУ де-юре мала двох хазяїв. Три роки тому Леонід Кучма підпорядкував Нацгвардію безпосередньо собі, проте за чинним законом про НГУ ця силова структура також підпорядковувалась і Верховній Раді. Ймовірно, що цю обставину також було потрактовано не на користь гвардії.

Проте чи не викличе супротив гвардійців несподівана ухвала про ліквідацію їхнього командування? На це в прес-службі НГУ заявили, що будь-яка ухвала стосовно долі силових структур — це насамперед політичне рішення. А в політику військові не втручаються. У подальшому найкращий варіант для себе Нацгвардія вбачає у входженні під дах Збройних сил. «Було б бажаним, аби при цьому наші частини не були розпорошені, і зберегли свою елітність та традиції. В цьому ми розраховуємо на розуміння нинішнього міністра оборони Олександра Кузьмука, який свого часу командував і нашою силовою структурою», — повідомили в Національній гвардії.

Своєю чергою, в Міністерстві оборони однозначно не підтвердили, що гвардійці дійсно посилять Збройні сили, позаяк якогось наказу про перепідпорядкування частин там не бачили. Проте у Міноборони відкидають варіант, що разом з НГУ на Збройні сили може бути покладено виконання так званих внутрішніх функцій, які раніше виконувала Нацгвардія, на кшталт забезпечення громадського порядку чи протидії спробам змінити конституційний лад насильницьким шляхом. Займатись такими речами армія не хоче. З іншого боку, визначена законом чисельність Збройних сил становить 310 тисяч. У разі приєднання 26 тисяч гвардійців може постати питання про чергове скорочення. І в такому разі армія скоріше розпрощається з новоприбулими гвардійцями, аніж зі своїми вояками...

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: