Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Національна валюта й національна ідея

Вони оживуть лише при новому Президентові
16 червня, 1999 - 00:00

Підписавши 11 червня Закон «Про Нацбанк», Президент України Леонід Кучма вже 14 червня направив до Верховної Ради законопроект, що передбачає принципові зміни цього закону, котрий ще не встиг прохолонути після дебатів у парламенті й пресі.

Як повідомила Прес-служба глави держави агентству Інтерфакс-Україна, Л.Кучма пропонує змінити порядок звільнення голови Нацбанку (виключно за поданням Президента), а також поєднати посади голови Нацбанку й голови ради НБУ.

Коментуючи внесені Президентом зміни, голова підкомітету ВР з банківської діяльності Анатолій Станков сказав кореспонденту «Дня»: «Я вважаю, що парламент буде категорично проти поєднання однією особою двох посад. Виконавча й контролююча влади не мають бути в одних руках. А якщо буде спостережна рада, вона все триматиме під контролем. І не треба боятися, що туди прийдуть непрофесіонали. Кого рекомендуватиме Президент — це третє питання. Я вважаю, що парламент не підтримає змін до щойно ухваленого й підписаного закону. Фракції настроєні в такому дусі».

Хоча вчора на прес-конференції голова НБУ Віктор Ющенко заявив, що вже розмовляв з Олександром Ткаченком з приводу президентського законопроекту й отримав запевнення в його «найшвидшому розгляді в Верховній Раді».

В.Ющенко стверджує: «Великий компонент закономірності базується на тому, що фінансову й особливо монетарну стабільність, в тому числі під час проведення різних політичних процесів, можна гарантувати єдиним інструментом — незалежністю Нацбанку».

Чи отримає її Нацбанк з рук того, хто під час нинішніх політичних процесів постійно демонструє прагнення домогтися успіху саме популістськими методами? Відповідаючи на це запитання, експерти «Дня» вказують, що Л.Кучма обрав для вдосконалення закону про Нацбанк не вето, а зміни саме тому, що ці самі зміни йому насправді зовсім не потрібні. І він наперед знає, що парламент їх не підтримає.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: