Сьогодні, 11 листопада, парламент знову почне працювати. Про вибори вже ніхто не говорить. Більше того, звучать заяви про взаємодію. Учора Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк запропонував парламенту, уряду і Президентові підписати угоду про тимчасову взаємодію. Мовляв, через те, що виборів найближчим часом не передбачатися, потрібно ще тісніше згуртувати всі гілки влади в боротьбі з кризою.
Голова фракції БЮТ Іван Кириленко цю ідею тут же потримав. А ось його однофамілець В’ячеслав Кириленко вважав за краще відмовчатися. Принаймні, коли цей матеріал готувався до друку, його реакції ще не було.
Проте у В’ячеслава Анатолійовича зараз інші проблеми — у фракції повний розбрід і хитання. Серед уже звичних докорів на адресу Президента і лідера фракції днями прозвучала нова, вельми цікава, претензія: «...більшість членів фракції висловилася за відновлення коаліції, але збори фракції, Політради блоку не проводяться взагалі, оскільки формальний керівник фракції В’ячеслав Кириленко тримає в таємниці місце проведення засідань». Під цим підписалося п’ять «уламків» НУ-НС. Просто детективна історія виходить — таємні зустрічі на конспіративних помешканнях. А минулої суботи в інтерв’ю виданню «Дзеркало тижня» Володимир Ар’єв прямо запропонував «поховати НУ-НС без квітів і сліз». Мовляв, у НУ-НС дуже зосереджені внутрішньою боротьбою заради боротьби. Пацієнт нежиттєздатний.
Єдино можливий варіант розвитку подій всередині НУ-НС — спроба зміни Кириленка на більш самостійну фігуру. Для цього необхідна більшість. Шанси є. Їхня реальність може бути перевірена вже наступного тижня, — заявив В. Ар’єв.
Прокоментувати цю резонансну заяву Володимира Ар’єва ми попросили його колегу з цієї ж фракції Ольгу Герасим’юк.
— По-перше, я вважаю, що не всі з депутатів мають право давати такі рекомендації. Для того, щоб мати права на оцінки такого рівня треба, як мінімум, ще трошки побути депутатом і, як максимум, щось зробити для країни вагоме.
У В’ячеслава Анатолійовича Кириленка — біографія бездоганна саме в служінні батьківщині. Саме студент університету Кириленко в 1990 році голодував за свободу України — очоливши цей рух. Нагадую, в 90-му! Він тоді створив українську студентську спілку й пізніше незмінно йшов своєю прямою дорогою, не стрибаючи ідеологічно з боку в бік. Звичайно, для того щоб знищити ідею, треба, насамперед, знищити її носія. А також захисників цієї ідеї. У цьому, напевно, праві ті, хто бачать єдину проблему в Кириленкові.
Нещодавно Володимир Ар’єв виступав з парламентської трибуни з вимогою жорсткої оцінки російсько-грузинського конфлікту. А зараз він скромно «з’їжджає» з цієї теми? Зараз він практично, в БЮТ, і напевно, тому вважає за можливе відмовитися від цієї позиції. У випадку з Кириленком — це неможливо. Саме завдяки йому відстоювалися основні принципи коаліційного договору.
І коли хтось хотів пожертвувати цими принципами, лише косметично злегка коректуючи деталі, видаючи це за успіх переговорів, то Кириленко твердо стояв на цьому шляху і посунути його було неможливо. Звичайно, якщо цю причину, Кириленка, усунути — тоді все можливо. Немає солодшої мрії для опонентів по колишньому демократичному табору, ніж поставити «Нашу Україну» в стійло і примусити там мукати. Все буде в порядку, сперечатися не буде з ким. І можна буде крокувати далі своїм дуже непоказним шляхом, де взагалі не буде місця такому словосполученню як «інтереси держави».
На мою думку, пропозиція прибрати Кириленка або всю «Нашу Україну», яку ми зараз обговорюємо, викликана тільки одним — необхідністю вирішити певні питання з прем’єр-міністром. Це все.
— До речі, якраз несамостійність ставлять йому в провину. Мовляв, він іде на поводу у Банкової.
— Саме ті люди, які про це говорять, чудово знають, що Кириленко небажаний для секретаріату. Що він був небажаним від самого початку, ще від виборів. Тому що Кириленко вів свою лінію по-справжньому, а не «під фанеру». І всі вибори, в принципі, проводилися під знаком знищення Кириленка. А «принциповість» першого номера виглядає дуже сумнівно — він легко змінив клятви одному лідеру на клятви іншому. Зараз цей меседж про несамостійність Кириленка намагаються запустити в ефір. До речі, помітьте, в ефір зараз Кириленка не запрошують. Думаю, якби він був таким залежним від секретаріату, то він би там точно з’являвся. А на ефіри ходять зовсім інші люди. Отже, назвати Кириленка несамостійним — це просто верх лицемірства. Тому що тільки Кириленко з його командою в нинішньому парламенті чітко стоїть на позиції, яка визначає національно-демократичну ідею. Якщо його зараз замінити будь-якою іншою, як там написано, «самостійною фігурою», ми поховаємо національно-демократичну ідею в діючому нині політикумі.
Що скажуть ветерани УПА, що скажуть прихильники національно-демократичної ідеї, якщо піде Кириленко? От вам і рецепт від лікаря-практиканта, як знищити незручну «Нашу Україну» до кінця. Схоже, таким є основний намір цих людей. Більше за цим нічого не стоїть.
— Але все ж таки ви не будете заперечувати, що проблема всередині фракції є. І про це свідчать результати соціологічних опитувань. Напевно, треба щось робити?
— Напевно, треба вирішувати цю проблему, тому що дійсно вона є. Але вона виникла не через «самостійного» Кириленка. Вона виникла через те, що частина фракції від самого початку стала поводитися непристойно. Та сама частина, яка називає себе демократичною. Вона вибрала для себе інших попутників та закриває очі на порушення ними договору демкоаліції.
І якщо «Народна самооборона» не гидуватиме безсторонньо висловлюватися в пресі про своїх партнерів і відверто брехати, то для чого потім на загальних засіданнях Олесь Доній просить вибачення? І пресі, до речі, про це ніхто не розповідає. До речі, буде цікаво дізнатися, чи вибачиться Ар’єв за визначення «президентська бездумна частина». Ймовірно, він вважає що думає лише прем’єрська.
Також не розповсюджуються про те, що частина фракції ходить на наради у фракцію БЮТ. Отримують там завдання, щоб передати іншим. А потім представники цієї фракції ще приходять та перевіряють: викликали Кириленка на килим чи ні?...
Саме незалежність Кириленка їм не до вподоби.
Природно, є проблема. Вона серйозна. Я зараз не впевнена в тому, що вона підлягає швидкому лікуванню. Тільки тоді, коли члени фракції будуть виконувати зобов’язання, під якими вони підписувалися, а не жертвувати ними, в ім’я домовленості з іншим табором (я вважаю, що саме з цієї причини виник цей скандал), тільки тоді може бути надія на зцілення.