Пістолет, заряджений на початку 2005 року російським «Газпромом», поки що продовжує «цілитися» в громадян України. Схоже, «пострілу» можна чекати з дня на день.
Досить сказати, що Росія вже виставила «союзній» Білорусі нову газову ціну — $200. Якою буде стартова ціна для переговорів з Україною, ще точно не відомо. Але, ймовірно, вона буде не набагато нижчою.
Недарма із цього приводу непокоїться наш міністр економіки Арсеній Яценюк. Він зазначає, що кон’юнктура цін на енергоресурси є «дуже уразливою проблемою» для України. Подальші прогнози для економіки країни, на думку міністра, прямо залежать від кон’юнктури цін на газ. Вихід із виниклої ситуації він вбачає в приведенні цін і тарифів на газ до економічно обґрунтованого рівня. При цьому йдеться, швидше за все, про співвідношення цін на послуги, що надаються двома країнами одна одній (не можна не нагадати, що до задоволення російського керівництва пропозиція про руйнування цього співвідношення — ціна газу/вартість транзиту — надійшла саме з української сторони). Як вважає Яценюк, «якщо Росія переглядатиме ціни на газ, відходячи від підписаних домовленостей, то Україна у свою чергу переглядатиме ціни на транспортування та зберігання газу». Крім того, за словами Яценюка, Україна може посилити перевірку якості природного газу, що поставляється в країну з Російської Федерації. Зараз готується спеціальна «дорожня карта», яка покаже, де і на яких об’єктах газ треба буде перевіряти і скільки на це треба грошей із держбюджету.
Усі ці, а також якісь інші превентивні заходи для «протигазового захисту», звісно, треба готувати. Питання лише в тому, чи варто про це завчасно говорити? Але що ще залишається робити в країні, яка залишилася практично без уряду? Звісно, зараз слід би не «зачіпати» протилежної сторони, а шукати підходи для майбутніх переговорів. Але хто їх із нами вестиме в умовах, коли в «Нафтогазу України» немає ні керівника, ні наглядової ради?
Зрозуміло, що у зв’язку з цим компанія здебільшого перейшла на внутрішній фронт. І зараз «стріляє» по своїх, обґрунтовуючи це все тією ж формулою пана Яценюка про економічно обґрунтований рівень. Минулого тижня НКРЕ ухвалила рішення з 1 липня 2006 року підвищити граничний рівень оптової ціни на газ, який продається для потреб населення, на 79,2% — до 414 грн. за тисячу кубометрів.
Погодьтеся, таку новину не просто пережити. Між тим НКРЕ вже повідомила про намір з 1 січня 2007 року встановити для населення ще суворіші відпускні ціни. Відомство, яке сьогодні в країні є далеко не найпопулярнішим, вважає економічно обґрунтованим рівнем оптової ціни на газ для населення 424 гривні за тисячу кубометрів. А «Нафтогаз» просить врахувати ще й витрати на закачування газу в підземні сховища, внаслідок чого ціна може піднятися ще на 10 гривень. У НКРЕ рука, схоже, не затремтить, як тремтіла в тих, хто перед виборами обіцяв виборцям стабільні ціни на весь 2005 рік. Недавно вони намагалися пропонувати свої варіанти захисту обдурених виборців, але НКРЕ зупинити вже не можна (до виборів її рішення відмовлялося штампувати Мін’юст, обґрунтовуючи це тим, що вони не узгоджені з профспілками). Комісія знову стала абсолютно незалежною і відмітає всі, крім своїх, пропозиції щодо диференціації газових цін для населення. Єдиний механізм захисту — субсидії з державного бюджету. Але чи є в ньому такі гроші? У НКРЕ пояснюють: додаткові витрати на субсидії покриватимуть за рахунок збільшення податкових відрахувань «Нафтогазу України»... Питання лише в тому, а чи будуть вони. Адже не важко припустити, що з підвищенням цін і кількість неплатників пропорційно підвищиться.
І хоч би що нам розказували про зростання зарплат і пенсій, факт залишається фактом: середній розмір призначених пенсій на початок квітня становив 422,17 гривні. (Трішки не вистачить, щоб сплатити тисячу кубометрів газу). При цьому уряд прогнозує зростання кількості одержувачів субсидій. У грудні з простягнутою рукою до держави звернуться 1,884 мільйона сімей, тоді як минулого року через цю принизливу процедуру пройшло трохи більше мільйона.
Перший заступник міністра праці та соціальної політики Павло Розенко, як повідомила «Дню» прес-служба міністерства, обіцяє від імені уряду посилити соціальний захист населення. Й одразу ж впадає у вічі, як після виборів знизився ранг чиновників, які беруться за це непросте завдання.