Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Надзвичайні заходи» дають ефект?

За кризу відповідатимуть, схоже, мери та губернатори
24 липня, 2003 - 00:00


Ситуація на зерновому ринку, що викликала ажіотажний попит на борошно, макарони, крупи і цукор, знаходиться під постійним контролем Президента й уряду України. Прем’єр- міністр Віктор Янукович днями ситуацію із зростанням цін на вищезазначені продукти обговорював із керівниками силових відомств. Було домовлено, що ДПАУ продовжуватиме роботу з перевірки правомірності відшкодування ПДВ зернотрейдерам і внесе пропозицію стосовно запобігання «псевдоекспорту». Вчора уряд України на своєму засіданні також розглянув питання про першочергові дії на ринку зерна і продовольства. Було визначено конкретні заходи із запобігання подібним ситуаціям. А поки уряд розбирається, хто і в чому винен, стан справ на зерновому і продовольчому ринках у регіонах такий.

Хоча ажіотажний попит на основні продукти харчування на Тернопіллі вже минув, ціни у роздрібній торговельній мережі залишаються високими, інформує кореспондент Роман ЯКІЛЬ. Наприклад, кілограм борошна вищого ґатунку в магазинах Тернополя коштує в межах півтори гривнi, цукор — 3,40 грн., гречана крупа — 5,10—5,15 грн… Мешканців області не перестали тривожити побоювання про голодний врожай-2003.

Тернопільщина отримала 2400 тонн зерна з Держрезерву, з якого випікатимуть хліб два виробники — ТОВ «Тернопільхлібпром» (хлібзавод №«2) у Тернополі і «Надзбруччя-млин» у Підволочиському районі. Заступник голови облдержадміністрації Олег Косінський пояснює вибір цих найбільших переробників зерна в регіоні тим, що в них легше контролювати використання фондового зерна.

На Тернопіллі зокрема відновили держрегулювання. Запитайте — яка в цьому потреба, адже продуктів першої необхідності в області виробляють вдосталь? За даними облстатуправління, у першому півріччі 2003 року, хліба було вироблено майже на 11 відсотків більше порівняно з відповідним минулорічним періодом, борошна — на 7,4 відсотка.

Перші особи облдержадміністрації запевняють: заходи держрегулювання мають на меті стримувати апетити переробників, які, скориставшись необгрунтованою панікою, можуть до краю підвищувати ціни. І тому на початку липня було прийнято суворе розпорядження голови Тернопільської облдержадміністрації, за яким встановлено граничний рівень рентабельності для виробників хліба, борошна, круп, макаронів — 5 відсотків, обмежено і торговельні надбавки на ці види продукції — до 10 відсотків у місті та до 15 відсотків у сільській місцевості. «Вже є результат, — намагається переконати «День» пан Олег Косінський. — Ціни на соціально важливі продукти почали знижуватися…»

Розвиток ситуації на загальноукраїнському продовольчому ринку місцевій владі випав якраз на руку: паніка і ажіотажний попит помалу відступають. Та чи не наступить новий виток розкручування «хлібних» цін уже з іншої, позаінформаційної, причини — хліба буде справді замало?

У масштабах області загинуло 42 відсотки посівів озимих, не враховуючи ріпака. Начальник відділу рослинництва управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації Євген Кругляк поінформував, що із 70 тисяч нещасливих гектарів пересіяно важливими для сільськогосподарського балансу регіону ярими культурами — пшеницею та ячменем — лише 57 тисяч. А про втрати на різниці урожайності озимих та ярих знає навіть не фахівець. За останні два роки озима пшениця в сільгосппідприємствах області випереджала яру на 7—8 центнерів iз гектара, озимий ріпак був доріднішим від свого раннього побратима в середньому — на 6—7. І тому недобір зерна на пересіяних ділянках може перевищуватиме 40 тисяч тонн. Інша суттєва деталь — хоча в ці дні пересіяні рятівні культури — пшениця і ячмінь — доходять зросту і сили, наливають колосом, проте їх густота явно бажає бути кращою. Знову — очевидні втрати.

На Кipoвoгpадщині пpавooхopoннi та кoнтpoлюючi opгани пpoвoдять пеpевipки пiдпpиємcтв та opганiзацiй, щo дiють на зеpнoвoму pинку. З метoю вивчення cтану з oпpибуткуванням зеpна пеpевipяютьcя зеpнoтoки, кoмбiнати хлiбoпpoдуктiв, елеватopи. В пoлi зopу пpавooхopoнцiв — такoж здiйcнення зеpнoтpейдеpами екcпopтнo-iмпopтних oпеpацiй, повідомляє з Кіровоградщини Віктор КРУПСЬКИЙ. Виявленo факти незакoннoгo викopиcтання зеpна деpжpезеpву, йoгo poзкpадань, злoвживань iз зеpнoм, щo перебуває у пoдаткoвiй заcтавi тoщo. За цими фактами пopушенo 30 кpимiнальних cпpав, дo кpимiнальної вiдпoвiдальнocтi пpитягуєтьcя 26 ociб, з яких 15 — пocадoвцi хлiбoпpиймальних пiдпpиємcтв. А тим чаcoм opгани деpжавнoї влади oблаcтi вживають захoдiв для cтабiлiзацiї на pинку зеpна. Вpoжай зеpнoвих тут нинiшньoгo poку плануєтьcя зiбpати невеликий — вcьoгo 700—800 тиcяч тoнн, oзимoї пшеницi — дo copoка тиcяч тoнн (тopiк в oблаcтi булo зiбpанo вcьoгo понад два мiльйoни тoнн зеpна).

З метoю збеpегти елiтне наciння для випiчки заpаз закупoвуєтьcя бopoшнo у Рociї та Казахcтанi. Пpoте жителi oблаcтi витpачають на хлiб oднoзначнo бiльше, нiж два мicяцi тoму, їм не важливo, щo буханець, кoтpий заpаз кoштує 1,3 гpивнi, — це нoвий вид хлiба, а не тoй, щo кoштував не так давнo 90 кoпiйoк. Цiна на ocтаннiй збеpеглаcя, але у пpoдажу йoгo небагатo.

У 2003—2004 році ціну на хліб у Луганській області не підвищуватимуть, такий прогноз упевнено робить начальник Управління сільського господарства Луганської облдержадміністрації Валерій Іванов. Навіть губернатор Олександр Єфремов більш обережний у своїх припущеннях і говорить лише про стабільність ціни на хліб аж до нового урожаю. Тим часом на Луганщині розпочався збір урожаю пшениці — через велику кількість злив господарства півдня Луганської області розпочали його з тижневим спізненням. Перші 50 тонн зерна в аграріїв купило ВАТ «Луганськмлин» — найбільше підприємство області з виробництва борошна, круп, макаронних виробів, повідомляє журналіст Олена ПРИВЕН.

У Донбасі стрибка цін на продовольчі товари не передбачають. Зі слів голови обласної державної адміністрації Анатолія Близнюка, ситуація на продовольчому ринку Донецької області під контролем, і стрибка цін не буде. Ситуація, що склалася, зумовлена ажіотажем, спровокованим нечистими на руку бізнесменами. Всебічно обговоривши ситуацію, що склалася на продовольчому ринку, та дії влади щодо її стабілізації, зважаючи на особливу суспільну значущість політичних партій і профспілок у захисті соціальних прав населення, Донецька обласна політична консультативна рада вирішила взяти до уваги інформацію керівництва області про дії, яких вживають для збереження стабільної ситуації на продовольчому ринку.

Але хліб в Донбасі все ж подорожчає. Губернатор Анатолій Близнюк змалював аж ніяк не радісну, але об’єктивну картину, що склалася на продовольчому ринку через «хлібний» ажіотаж… Сьогодні всі хлібокомбінати, повідомляє Сергій КУЗІН iз Донецька, працюють збитково. З січня ціна на продовольчу пшеницю за тонну виросла з 600 до 1000 грн. У разі збереження сьогоднішніх цін на хліб підприємства не матимуть грошей на закупівлю пшениці. Така ситуація загрожує зупинкою виробництва. Щоб уникнути хлібної кризи, виробники повинні збільшити ціну на хліб приблизно на 10—25 копійок…

У першій декаді липня перший заступник голови Харківської облдержадміністрації Олександр Колесников підписав розпорядження «Про заходи щодо недопущення необґрунтованого підвищення споживчих цін». Ним затверджені граничні рівні рентабельності при виробництві борошна, хліба, макаронних і круп’яних виробів для підприємств і організацій всіх форм власності в розмірі 5 відсотків до собівартості їхнього виробництва, повідомляє журналіст Михайло БІДЕНКО. Встановлюються також граничні рівні торговельних надбавок до відпускних цін підприємств-виробників або митної вартості на основні продукти харчування для підприємств і організацій всіх форм власності, що займаються торговельною діяльністю. Одночасно з Харкова до Оренбурга та Акмолінська виїжджають дві групи підприємців, очолювані заступниками голови облдержадміністрації Олександром Кривцовим та Миколою Безуглим. Виїжджають по хліб. Його купуватимуть виробничі структури, а представники облдержадміністрації виступатимуть гарантами угод.

На Хмельниччині, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День», ціна на цукор «підскочила» від 2,8 гривні за кілограм до 3,6 гривні на 10 липня, так і залишилася. Бо у 2002 році виробництво в області цього солодкого продукту впало до рівня воєнного 1914 року. «Крива» зростання ціни на борошно зупинилися на 2,1 гривні за кілограм, що на 0,7 гривні більше, ніж, наприклад, 23 травня. За кілограм гречаної крупи правлять у «середньому» 4,65 гривні, втричі більше, ніж ще місяць тому.

Зростання цін на продукти харчування, що відзначалося останніми днями, зупинено, а на деякі види продовольства почалося їх зниження. Це стосується цукру, гречки, відчасти борошна.

Проте ажіотаж ажіотажем, а нормальна ситуація на ринку встановлюється лише тоді, коли пропозиція перевищує попит. Отож треба чекати зерна.

Газета: