Учорашнє представлення нового глави податкового відомства Федора Ярошенка дало Президенту України Леоніду Кучмі підстави для, як прийнято говорити, знакових заяв.
Глава держави вважає, що зараз Кабінет Міністрів позбавлений важелів впливу на ринок нафтопродуктів. «Нині уряд практично позбавлений можливості регулювати найчутливіші й водночас стратегічні для України ринки. І наслідки ми з вами маємо на ринку нафтопродуктів», — сказав Президент. Одночасно він не називає уряд єдиним цапом-відбувайлом. «Який сенс посилатися на уряд? Парламент винен у цьому (в зростанні цін). Тому що уряд не має можливості втрутитися в цей процес, окрім як усе позакривати», — наголосив Л. Кучма. За його словами, в Росії «ринок змінюється, й уряд постійно змінює ставки оподаткування». «В жодній країні світу немає такого, як у нас, що парламент перебрав на себе все. Але не перебрав — головне, а головне — відповідальність», — акцентував Л. Кучма, вказавши при цьому, що Верховна Рада повинна надати уряду право регулювати ринок нафтопродуктів. Президент пояснив, чому це не робиться: «Занадто багато інтересів там (у парламенті. — Авт. ) переплітається, в тому числі й на ринку нафтопродуктів».
Одночасно Президент поставив перед податківцями нові завдання. Їм наказано посилити контроль над сплатою податків підприємствами металургійної та коксохімічної промисловості. «Погляньмо цього року на металургію. Я упевнений, що там надприбутки. А де доходи? Із доходів — де податки до бюджету? Нема? Вони є — тільки в офшорах», — наголосив Л. Кучма. Він розкритикував податкові органи за те, що вони роблять недостатні зусилля для стягування податків із металургійних підприємств. «Хіба багато підприємств, щоб поставити відповідний контроль? Я вважаю, це ваше небажання втручатися. Подумаймо про людей, а не про тих, хто доходи від вас приховує», — сказав глава держави. Він також звернув увагу податківців на те, що підприємства коксохімічної промисловості є рентабельними, проте податкові надходження від них недостатні. «Де гроші? Отаких треба брати за горло та людям показувати, щоб на вас не показували пальцем», — зробив акцент Л. Кучма.
Водночас він дав податківцям і певне «послаблення», визначивши, що оподаткування імпорту має бути цілком у веденні Державної митної служби. «Хай вона не лише пропускає товар через кордон і приймає векселі, а й забезпечує повне їх погашення у встановлені терміни», — вказав Л. Кучма, висловившись одночасно за скорочення до мінімуму розрахунків векселями. При цьому він навів як приклад наведення порядку в сфері бартерних розрахунків, які було знижено до 1,7%.
Продовження теми на стор. "Економіка"